دیدار نخست وزیر قزاقستان با مقامات عالی و تجار ترکیه

به گزارش شاتر عکاسی، نخست وزیر قزاقستان در سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و فواد اوکتای معاون وی دیدار کرد.

دیدار نخست وزیر قزاقستان با مقامات عالی و تجار ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، عسکر مامین نخست وزیر قزاقستان در سفر کاری به ترکیه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و فواد اوکتای معاون رئیس جمهور این کشور ملاقات کرد.

مامین در دیدار با اردوغان گفت: همکاری میان 2 کشور در همه زمینه ها به طور پویا در حال توسعه است و پایه و اساس برای ارتقاء روابط دوجانبه قزاقستان و ترکیه تا سطح جدید کیفی فراهم شده است.

وی گفت: نخستین رئیس جمهور و رئیس جمهور فعلی قزاقستان ترکیه را به عنوان یکی از شرکای اصلی و استراتژیک نورسلطان می دانند.

مامین اضافه نمود: در قلمرو قزاقستان بیش از 4.2 هزار شرکت با مشارکت سرمایه ترکیه ثبت شده که در زمینه های انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، بخش های مهندسی، ساخت زیرساخت ها و سایر حوزه ها فعال هستند.

در 9 ماه امسال میلادی مبادله تجاری میان 2 کشور تا 2.3 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته میلادی 68 درصد بیشتر است.

انتظار می رود که تا خاتمه امسال میلادی حجم گردش مالی میان 2 کشور تا 3 میلیارد دلار افزایش یابد.

در حال حاضر مجموعه پروژه های سرمایه گذاری که به طور مشترک با ترکیه اجرا می شوند بیش از 6 میلیارد دلار را تشکیل می دهند.

در این مذاکرات مسائل مربوط به توسعه بیشتر همکاری در زمینه های تجاری، مالی، سرمایه گذاری، حمل و نقل و تدارکات و کشاورزی مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

مامین در چارچوب سفر خود همچنین از بنای یادبود نورسلطان نظربایف نخستین رئیس جمهور و پیشوای ملت قزاقستان بازدید، در مقابل مقبره مصطفی کمال آتاترک گل گذاشت و همراه با اردوغان در چارچوب برنامه محیط زیستی نفس به آینده نهال کاشت.

نخست وزیر قزاقستان همچنین با فعالت اتاق صنایع و بازرگانی ترکیه از جمله کار دیجیتالی نهادهای دولتی ترکی آشنا شد.

مامین در استانبول همراه با معاون رئیس جمهور ترکیه در یادزهمین اجلاس کمیسیون مالی بین دولتی قزاقستان و ترکیه شرکت کرد.

در خاتمه این اجلاس برنامه اقدام مشترک به تصویب رسید که متشکل از 65 بند در عرصه هایی مانند تجارت، سرمایه گذاری، صنایع، حمل و نقل، آموزش، بهداشت و گردشگری می باشد.

علاوه بر این توافق نامه بین دولتی در زمینه حمل و نقل ترکیبی بین المللی کالا، پروتکل اقدام مشترک برای برنامه مشترک مالی تحت عنوان هم افزایی جدید برای سال های 2019-2021 و همچنین تفاهم نامه بین وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان و وزارت تجارت ترکیه در زمینه توسعه همکاری در زمینه محصولات حلال به امضا رسید.

مامین و اوکتای همایش تجاری قزاقستان و ترکیه را افتتاح کردند که در آن حدود 500 نفر از نمایندگان دوایر تجاری ترکیه و 100 نفر از قزاقستان حضور داشتند.

در چارچوب این همایش 18 سند به ارزش 1.5 میلیارد دلار به امضا رسید که اجرای پروژه هایی در زمینه صنایع، حمل و نقل، زیرساخت ها، بهداشت، تبادل تجربه در مشارکت های دولتی و خصوصی، توسعه بازار مالی و ... را فراهم می نمایند.

به طور ویژه، 2 طرف در خصوص افتتاح کارخانه فراوری رنگ و محصولات لاک الکل، توسعه زیرساختی شهر ترکستان، منطقه صنعتی آکتوبه - گیبزی، ساخت کلینیک های دانشگاهی در شهرهای آلماتی و کاراگاندا، بیمارستان های چند رشته ای در شهرهای کاکشیتائو، قیزل آردا، آکتائو، آتیرائو، آکتوبه، تاراز توافق کردند.

نخست وزیر قزاقستان در چارچوب این سفر همچنین با روسای 41 شرکت ترکیه دیدار و از آنان برای احیا و توسعه ترکستان به عنوان مرکز فرهنگی و معنوی دنیا ترک دعوت کرد.

مامین در این سفر همچنین از شهر کایسری بازدید و در آنجا از بیمارستان مرکزی این شهر که بر اساس یک مدل مشارکت دولتی و بخش خصوصی از سال 2018 میلادی فعالیت می نماید، بازدید کرد.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 565

به "دیدار نخست وزیر قزاقستان با مقامات عالی و تجار ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار نخست وزیر قزاقستان با مقامات عالی و تجار ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید