سخنگوی دولت: برنامه دمکرات ها در انتخابات یک گام مثبت در شناخت ایران است

به گزارش شاتر عکاسی، سخنگوی دولت برنامه حزب دموکرات امریکا در انتخابات را یک گام کوچک ولی مثبت در شناخت واقعیت های ایران برشمرد اما آن را همچنان جاه طلبانه ارزیابی کرد.

سخنگوی دولت: برنامه دمکرات ها در انتخابات یک گام مثبت در شناخت ایران است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علی ربیعی با برگزاری مکتوب نشست خبری این هفته به دلیل مثبت شدن تست کرونای خود در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی وی از برنامه حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات پیشرو ریاست جمهوری این کشور، اظهار کرد: متاسفانه دولت آمریکا مدت هاست که شنوایایی و بینایی خود را از دست داده و نه قادر به شنیدن نظر کارشناسان آمریکایی است و نه می تواند واقعیت های ایران را ببینید.

وی اضافه کرد: با هر معیاری، سیاست فشار حداکثری شکست خورده و وزیر امور خارجه آمریکا همچنان در حال ارائه اطلاعات غلط به رئیس جمهور آمریکاست. پومپئو مصمم است که رئیس اش را فریب بدهد و این همان کاری بود که جان بولتون به مدت یکسال انجام می داد. ما هیچ عجله ای برای اعتراف آمریکا به شکست نداریم. آنها می توانند تا هر زمان که مایل باشند، به راستا اشتباه ادامه بدهند، امریکا را منزوی نمایند و هزینه آن را در معادالت جهانی بپردازند.

سخنگوی دولت با اشاره به برنامه حزب دموکرات در انتخابات اظهار کرد: اعتقاد داریم که یک گام کوچک ولی مثبت در شناخت واقعیت های ایران است اما هنوز جاه طلبانه است. در مجموع، ما اهمیتی به جملاتی که بر روی کاغذ نقش می بندند، نمی دهیم و منتظر گام های عملی هستیم که هدف از آن تصحیح و جبران اشتباهات گذشته است.

ربیعی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اشتیاقی برای توجه به سیاست های حزبی و داخلی در آمریکا ندارد. ما آمریکا را به عنوان کشور که صرف نظر از احزابی که دولت تشکیل می دهند، می بینیم؛ کشوری که مسئولیت های بین المللی دارد و باید به تعهداتش پایبند باشد و مانند یک کشور عادی و عضوی از جامعه بین المللی رفتار کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری هپکو به تأمین اجتماعی تاکید نمود: موضوع واگذاری شرکت هپکو به

تامین اجتماعی با چند هدف انجام شده است. دولت مکلف است در اجرای بند و تبصره 2 قانون بودجه سال 99 کل کشور و همچنین ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه نسبت به تادیه بدهی های حسابرسی شده خود به سازمان تامین اجتماعی از محل واگذاری سهام قابل واگذاری دولت در قالب قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اصالحات بعدی آن اقدام نماید

سخنگوی دولت اضافه کرد: مجموعه واگذاری سهام ها به نحوی صورت گرفت که سازمان تامین اجتماعی وارد بنگاهداری جدید نشده و بیشتر به امر سهامداری بپردازد. خوشبختانه با این اقدام زمینه همسان سازی مستمری حقوق بازنشستگان نیز صورت گرفت.

ربیعی اظهار کرد: در میان این واگذاری ها مجموعا 55 درصد از سهام شرکت هپکو ، جمعا به ارزش تقریبی 320 هزار میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد.

وی با بیان اینکه واگذاری علاوه بر اینکه بر اساس ماده قانونی ذکر شده انجام شده از جنبه دیگری نشانگر نگاه

حامیانه دولت به کارگران عزیز هپکو بوده است، توضیح داد:در جلسات متعددی که خود من با تشکل های مختلف هپکو و تعدادی از کارگران در طول سالهای قبل داشتم نگرانی از تعطیل شدن کارخانه در میان آنها وجود داشت و به نحوی خواهان یک مدیریت باثبات که بتواند مدتی با نگاه سازنده برای سرپا نگه داشتن هپکو برنامه ریزی نماید، بودم. این وعده از آن روز به کارگران داده شد.

ربیعی یادآور شد: مدتی هم کارخانه در اختیار هیات سه نفره نهاده شد. بنابراین جهت گیری دولت، احترام به دلشوره کارگران و امکان سرمایه گذاری برای بازسازی، سرپانگه داشتن و به روز کردن این کارخانه است تا امکان تصمیم گیری اطمینان بخش برای مدیریت آن فراهم گردد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات تمهیدات بهداشتی ایام محرم، گفت: مراسم ماه محرم متفاوت از یک نماز آدینه یا جماعت و شب های احیا است. فشردگی جمعیت در عزاداری ها تصمیم گیری با تامل بیشتر را می طلبد و همکاران من در وزارت بهداشت آنالیز های لازم را انجام داده و در مورد پروتکل بهداشتی عزاداری ها اظهار نظر کرده اند.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره مزاحمت 2جنگنده برای هواپیمای مسافربری ماهان و اقدام متقابل جمهوری اسلامی، توضیح داد: این اقدام خطرآفرین آمریکا کاملا غیرحرفه ای و توأم با نیات سیاسی بود. اولویت ما اطمینان از عدم تکرار چنین وقایعی است که مصداق ایجاد ترور و وحشت برای مردم عادی است. ربیعی اضافه کرد: گزارش و شکایت مبسوطی از این اتفاق به ایکائو داده شده و همزمان در حال آنالیز تمامی گزینه های حقوقی دیگر را نیز هستیم.

وی تأکید کرد: این واقعه نشان داد که آمریکا به قوانین و مقررات هوانوردی نیز پایبند نیست. مسئولیت هر اتفاقی در آینده که سلامت و جان غیرنظامیان را در خطوط هوایی به مخاطره بیاندازد بر عهده آمریکا بوده و باید منتظر عواقب آن هم باشد. سخنگوی دولت اظهار کرد: ما عمیقاً هشدار می دهیم که آمریکا به رفتارهای نامعمول و غیرقانونی خود پیش از آنکه دیر گردد، انتها دهد و اطمینان داشته باشد که جمهوری اسلامی ایران تماشاگر این تحریکات غیرقابل توجیه نخواهد بود.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره نامه اخیر روحانی به پوتین و نتیجه بخشی مذاکرات ظریف - پوتین، گفت: ایران و روسیه منافع و نگرانی های مشترک فراوانی دارند که لازمه رسیدگی به آنها، ارتباط مستمر میان مقامات دو کشور است.

وی اضافه کرد: این نامه نیز در ادامه هماهنگی های طرفین درباره این مسائل و آینده همکاری های ایران و روسیه بود. زمانی که ایالت متحده دشمنی بی سابقه ای را با ملت ایران و روسیه در زمینه های گوناگون در پیش گرفته، تبادل ایده میان روسای جمهور امری طبیعی و به منظور تسریع در پیشرفت امور است.

سخنگوی دولت ادامه داد: گاهی لازم است که بخشی از این هماهنگی ها در سطح وزرای خارجه صورت بگیرد و گاهی وارد شدن روسای جمهور لازم است. سفر آقای ظریف همراه همراه با انتقال پیغام رئیس جمهور به آقای پوتین، یک کوشش پیروز دیپلماتیک در هر دو سطح مزبور بود.

ربیعی تاکید نمود: به طور کلی این سفر دو هدف داشت یکی در مورد کوشش آمریکا برای ادامه محدودیت های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران بود که لازم بود مجدداً مذاکراتی در سطوح عالی با فدراسیون روسیه صورت گیرد. هدف دیگر نیز تمدید قراردادی است که از بیست سال پیش با فدراسیون روسیه در همه زمینه ها داشته ایم.

وی یادآور شد: این قرار داد در اسفند 1379 امضا شد و براساس همان قرار داد، مدت زمان این قرار داد 10 ساله مشخص شد و پس از خاتمه 10 سال دوبار نیز طی فواصل زمانی 5 ساله تمدید شد. در روسیه گفتگوهایی انجام شده است تا این قرارداد به طور بلند مدت تری بین دو کشور بسته گردد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آخرین خبر از همکاری با چینی ها در حوزه های مختلف چیست، اظهار کرد: سطح روابط ما با چین مشارکت جامع راهبردی است. این روابط برمبنای احترام متقابل و هم افزائی در همکاری جامع در حوزه های دوجانبه ،منطقه ای و بین المللی راسخ است.

وی اضافه کرد: دو کشور روابط محبت آمیز و سازنده خود را مبتنی بر منافع متقابل تعریف کرده اند و در توسعه روابط خود از کشورهای ثالث یا شرایط خاص اثر نمی پذیرند .علیرغم محدودیت های ناشی از بیماری کرونا دو کشور در همه زمینه ها با قوت در جریان است.

ربیعی تاکید نمود: اگر مقصود همکاری در چارچوب سند توافق 25 ساله در همکاری دو کشور است، باید توجه داشته باشیم که این سند هنوز مراحل نهایی خود را طی نکرده و مدتی طول خواهد کشید تا در دو کشور و بر اساس قوانین داخلی ایران و چین به یک سند رسمی و نهایی تبدیل گردد. غیر از آن مورد، همکاری های ایران و چین طبق روال معمول انجام می گردد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره بلوکه شدن 8 میلیارد دلار از دارایی ایران از سوی کره جنوبی و آخرین اقدامات انجام شده در این زمینه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به وعده های داده شده از سوی طرف کره ای، بنا را بر آن گذاشته که آنها خود را متعهد به پاسخ به انتظارات به جای طرف ایرانی دانسته و در عملیاتی نمودن دسترسی و مکانیزم بهره برداری از منابع مالی ایران را تسریع می نمایند، ولی متاسفانه در عمل چنین اتفاقی روی نداده است.

وی اضافه کرد: همیشه تاکید داشته ایم برای دسترسی به منابع مالی کشورمان در بانکهای کره جنوبی، این کشور می بایست همه روشهای قانونی را مورد توجه قرار دهد. لذا انتظار داریم کره جنوبی در رویه های غیرقانونی خود تجدید نظر و علاوه بر تسهیل در تجارت اقلام بشرمحبت آمیز، در عملیاتی نمودن سایر راهکارهای مورد مذاکره تعجیل کرده تا ملت ایران بتواند هرچه سریعتر با دستیابی به منابع مالی خود بر مشکالت مالی و بهداشتی ناشی از انتشار ویروس کرونا فائق آید.

ربیعی ادامه داد: در حال حاضر دولت ایران با به کارگیری همه راهکارهای سیاسی، حقوقی و بین المللی برای دسترسی به منابع ملت ایران کوشش خواهد نمود. علاوه بر دولت که پیگیر این موضوع است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل حساسیت موضوع خواهان انجام اقدامات سریع به دلیل عدم همکاری کره جنوبی در دستیابی به این منابع مالی شده اند.

وی گفت: یقیناً در صورت عدم انجام اقدامی در خور از سوی دولت کره جنوبی به منظور انتقال و یا بهره برداری از این منابع، پیگیری جدی تر اقدامات حقوقی شروع شده را به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی دولت یادآور شد: ما از کانال های مختلف، انتقادها و انتظارات جمهوری اسلامی ایران را به کره جنوبی رسانده ایم و این کوشش ها تا زمان آزاد شدن پول های ایران ادامه خواهد داشت. رابطه ایران و کره جنوبی همیشه در سطح قابل قبولی بوده و امیدواریم شاهد هیچ اقدامی که به این مناسبات آسیب می زند، نباشیم.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی و وزارت امور خارجه از نزدیک با مسئولان مرتبط در کره جنوبی در حال رایزنی هستند تا موانع آزادسازی این پول ها هرچه سریعتر رفع گردد و به محض دستیابی به نتایج نهایی، اطلاع رسانی خواهد شد.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی درآمد کشور در سال1399 اظهار کرد: میزان بودجه عمومی مصوب مجلس شورای اسلامی 561 هزار میلیارد تومان است که با توجه به شرایط کرونایی، کاهش شدید صادرات نفت و فرآورده های نفتی و همچنین کاهش مصرف فرآورده های نفتی و در عین حال کاهش درآمدهای مالیاتی عمومی دولت و از سوی دیگر افزایش هزینه های دولت به دلیل بیماری کرونا و لزوم تامین معیشت عمومی و کارکنان و بازنشستگان مقرر شد اولا دولت 20 درصد هزینه های اجتناب ناپذیر خود را کاهش دهد ثانیا بقیه کسری خود را حدود 100هزار میلیارد تومان را با انتشار اوراق مالی در بازار تامین کند و این کار به صورت منظم در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: گفتنی است که سازمان برنامه و بودجه کوشش کرد که کسری خود را به وسیله پایه پولی تامین نکند و هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکرده است. ربیعی ادامه داد: حتی تنخواه گردان قانونی خود را از منابع بانک مرکزی در امسال به نصف کاهش داده است تا کسری بودجه موجب افزایش نقدینگی و تورم نگردد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آخرین خبر از همکاری با چینی ها در حوزه های مختلف چیست،

اظهار کرد: سطح روابط ما با چین مشارکت جامع راهبردی است. این روابط برمبنای احترام متقابل و هم افزائی در همکاری جامع در حوزه های دوجانبه ،منطقه ای و بین المللی راسخ است.

وی اضافه کرد: دو کشور روابط محبت آمیز و سازنده خود را مبتنی بر منافع متقابل تعریف کرده اند و در توسعه روابط خود از کشورهای ثالث یا شرایط خاص اثر نمی پذیرند .علیرغم محدودیت های ناشی از بیماری کرونا دو کشور در همه زمینه ها با قوت در جریان است.

ربیعی تاکید نمود: اگر مقصود همکاری در چارچوب سند توافق 25 ساله در همکاری دو کشور است، باید توجه داشته باشیم که این سند هنوز مراحل نهایی خود را طی نکرده و مدتی طول خواهد کشید تا در دو کشور و بر اساس قوانین داخلی ایران و چین به یک سند رسمی و نهایی تبدیل گردد. غیر از آن مورد، همکاری های ایران و چین طبق روال معمول انجام می گردد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره بلوکه شدن 8 میلیارد دلار از دارایی ایران از سوی کره جنوبی و آخرین اقدامات انجام شده در این زمینه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به وعده های داده شده از سوی طرف کره ای، بنا را بر آن گذاشته که آنها خود را متعهد به پاسخ به انتظارات به جای طرف ایرانی دانسته و در عملیاتی نمودن دسترسی و مکانیزم بهره برداری از منابع مالی ایران را تسریع می نمایند، ولی متاسفانه در عمل چنین اتفاقی روی نداده است.

وی اضافه کرد: همیشه تاکید داشته ایم برای دسترسی به منابع مالی کشورمان در بانکهای کره جنوبی، این کشور می بایست همه روشهای قانونی را مورد توجه قرار دهد. لذا انتظار داریم کره جنوبی در رویه های غیرقانونی خود تجدید نظر و علاوه بر تسهیل در تجارت اقلام بشرمحبت آمیز، در عملیاتی نمودن سایر راهکارهای مورد مذاکره تعجیل کرده تا ملت ایران بتواند هرچه سریعتر با دستیابی به منابع مالی خود بر مشکالت مالی و بهداشتی ناشی از انتشار ویروس کرونا فائق آید.

ربیعی ادامه داد: در حال حاضر دولت ایران با به کارگیری همه راهکارهای سیاسی، حقوقی و بین المللی برای دسترسی به منابع ملت ایران کوشش خواهد نمود. علاوه بر دولت که پیگیر این موضوع است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل حساسیت موضوع خواهان انجام اقدامات سریع به دلیل عدم همکاری کره جنوبی در دستیابی به این منابع مالی شده اند.

وی گفت: یقیناً در صورت عدم انجام اقدامی در خور از سوی دولت کره جنوبی به منظور انتقال و یا بهره برداری از این منابع، پیگیری جدی تر اقدامات حقوقی شروع شده را به دنبال خواهد داشت. سخنگوی دولت یادآور شد: ما از کانال های مختلف، انتقادها و انتظارات جمهوری اسلامی ایران را به کره جنوبی رسانده ایم و این کوشش ها تا زمان آزاد شدن پول های ایران ادامه خواهد داشت. رابطه ایران و کره جنوبی همیشه در سطح قابل قبولی بوده و امیدواریم شاهد هیچ اقدامی که به این مناسبات آسیب می زند، نباشیم.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی و وزارت امور خارجه از نزدیک با مسئولان مرتبط در کره جنوبی در حال رایزنی هستند تا موانع آزادسازی این پول ها هرچه سریعتر رفع گردد و به محض دستیابی به نتایج نهایی، اطلاع رسانی خواهد شد.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی درآمد کشور در سال1399 اظهار کرد: میزان بودجه عمومی مصوب

مجلس شورای اسلامی 561 هزار میلیارد تومان است که با توجه به شرایط کرونایی، کاهش شدید صادرات نفت و فرآورده های نفتی و همچنین کاهش مصرف فرآورده های نفتی و در عین حال کاهش درآمدهای مالیاتی عمومی دولت و از سوی دیگر افزایش هزینه های دولت به دلیل بیماری کرونا و لزوم تامین معیشت عمومی و کارکنان و بازنشستگان مقرر شد اولا دولت 20 درصد هزینه های اجتناب ناپذیر خود را کاهش دهد ثانیا بقیه کسری خود را حدود 100هزار میلیارد تومان را با انتشار اوراق مالی در بازار تامین کند و این کار به صورت منظم در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: گفتنی است که سازمان برنامه و بودجه کوشش کرد که کسری خود را به وسیله پایه پولی تامین نکند و هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکرده است. ربیعی ادامه داد: حتی تنخواه گردان قانونی خود را از منابع بانک مرکزی در امسال به نصف کاهش داده است تا کسری بودجه موجب افزایش نقدینگی و تورم نگردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1147

به "سخنگوی دولت: برنامه دمکرات ها در انتخابات یک گام مثبت در شناخت ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی دولت: برنامه دمکرات ها در انتخابات یک گام مثبت در شناخت ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید