تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت به ستاد مالی ارجاع شد

به گزارش شاتر عکاسی، تهران (پانا) - وزیر امورمالی و دارایی گفت که پیشنهاداتی در ارتباط با تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت مطرح شده که با موافقت و دستور رییس جمهور برای پیگیری سریع موضوع به ستاد مالی دولت ارجاع شد.

تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت به ستاد مالی ارجاع شد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، فرهاد دژپسند در جلسه مجمع عمومی سالیانه بانک سپه اضافه کرد: تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت، یکی از دغدغه های جدی دولت است.

وزیر اقتصاد با ابراز امیدواری بابت تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت با توجه به پیشنهادات مطرح شده توسط این وزارتخانه گفت: تحقق این موضوع می تواند نقطه عطفی برای سال اقتصادی 1399 بانک ها باشد.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی شهریور ماه در واکنش به ادعای افزایش استقراض دولت از این بانک، بخش عمده ای از افزایش بدهی دولت به این بانک طی دو سال اخیر را صرفاً تغییر طبقه بندی مطالبات بانک مرکزی از دولت، شرکت های دولتی و بانک ها و یا به واسطه اسناد به تعهد دولت اعلام نمود که همگی به موجب قانون بوده و فاقد هرگونه آثار پولی است.

روابط عمومی بانک مرکزی با اشاره به اینکه بدهی دولت به بانک مرکزی از 35.4 هزار میلیارد تومان در انتها تیرماه 1397 به 97 هزار میلیارد تومان در انتها خردادماه 1399 رسیده، درباره چرایی افزایش این رقم، اظهار داشت: حدود 41.4 هزار میلیارد تومان یا 67.2 درصد از این مبلغ، از افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در این دوره به واسطه انتقال بخشی از بدهی بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی به بدهی دولت به این بانک بود.

این میزان افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی به هیچ عنوان به معنای خلق پول جدید و افزایش پایه پولی نبوده، بلکه به موجب قوانین بودجه، بدهی بانک ها به بانک مرکزی به بدهی دولت به بانک مرکزی انتقال یافته است.

همچنین در ادامه جلسه مجمع عمومی سالیانه بانک سپه دژپسند از تحقق آرزوی دیرینه این بانک در ایجاد سامانه جدید بانکداری یکپارچه و نقش آفرینی در عرصه کلان اقتصادی کشور را از ویژگیهای شاخص و مثبت بانک سپه اعلام کرد.

وی پیرامون اقدام های اجرا شده با توجه به گزارش ارائه شده در مجمع بانک سپه در ارتباط با تحقق حاکمیت شرکتی، یادآور شد: انتظارات و نیازمندی های مترتب بر حاکمیت شرکتی خیلی بالا است و کارکرد و تمام تصمیم های اتخاذ شده و برنامه های بانک باید از آن اثرپذیر باشد.

براساس این گزارش معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد نیز در این جلسه اضافه کرد: سال 98 مدیران بانک سپه علاوه بر اداره این بانک، مدیریت پنج بانک دیگر را نیز بر عهده گرفته و فرایند ادغام را پیش بردند.

عباس معمار نژاداضافه کرد: وزارت اقتصاد برنامه ای تحت عنوان فراگیری اقتصادی یا شمولیت اقتصادی در دستور کار واقع شده است که ضروری است تمام جامعه در سراسر کشور به خدمات بانکی دسترسی داشته باشند.

به گزارش ایرنا، بانک سپه از نظر ارزیابی شاخص های اختصاصی در بین بانک های دولتی تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی رتبه اول را کسب نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1326

به "تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت به ستاد مالی ارجاع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت به ستاد مالی ارجاع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید