تأثیرات جهانی دیدار این و اون

به گزارش شاتر عکاسی، دو روز قبل، رهبر جوان کره شمالی در یک اقدام بی سابقه به خاک کره جنوبی وارد و برای حل تخاصم 70 ساله بر سر میز مذاکره حاضر شد؛ تخاصمی که از دهه 50 میلادی، پس از جنگ جهانی دوم و در پی خروج ژاپنی ها و دو پاره شدن شبه جزیره کره ایجاد شده بود و به جنگ انجامید؛ جنگی که پس از آتش بس سال 1953 بدون هیچ توافقنامه صلحی تا به امروز به حال خود باقی مانده است. از آن به بعد دو کره با دو ساختار سیاسی به شدت متفاوت از هم شکل گرفتند که این ساختار حاکمیتی تاثیر عمیقی بر اقتصاد و وضعیت اجتماعی آن ها گذاشت و موجب شد در همه زمینه ها به کلی از یکدیگر فاصله بگیرند.

تأثیرات جهانی دیدار این و اون

در این مدت طولانی کره شاقتصادی به سمت نظامی گری حرکت کرد و ارتش و سلاح های خود را توسعه داد و به پیشرفت های زیادی در این زمینه نائل آمد، اما لااقل در نگاه ناظران بین المللی و افکار عمومی دنیا به همین میزان از توسعه انسانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دور ماند و عقب رفت. شایعات زیادی حول رهبری این کشور به سطح افکارعمومی آمده است؛ مثل اعدام معترضان، گسترش خرافات و بوجود آوردن کیش و آیینی جدید در این کشور. با این حال تمام این سال ها این حکومت مورد حمایت بلوک شرق قرار داشت.

اقدامات رهبران این کشور از جمله حمله به کره جنوبی در زمان رهبری کیم ایل سونگ با هدف متحد کردن دو کره، کمک های نظامی به ویتنام در زمان حمله آمریکایی ها به این کشور و همچنین توسعه نظامی گری و در نهایت آزمایش های هسته ای سلسله وار این کشور در سال های اخیر مهمترین دستمایه آمریکایی ها برای خطرناک جلوه دادن اقدامات کره شاقتصادی بوده است. آمریکا حامی قطب دیگر این تخاصم، یعنی کره جنوبی است و در این کشور پایگاه های نظامی متعددی دارد، اما با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و جنگ توئیتری که علیه این کشور و آزمایش های هسته ای آن به راه انداخت، در نهایت پیونگ یانگ شاید با اشارۀ بزرگترین حامی اش یعنی چین به سمت مذاکره هدایت شد.

چین مهمترین حامی اقتصادی و استراتژیک کره شاقتصادی است، اما این کشور نیز در پی انتشار گزارش هایی مربوط به تاثیرات مخرب زیست محیطی برجای مانده از آخرین آزمایش هسته ای پیونگ یانگ، به این تاثیرات واکنش نشان داد و از این پس بود که تلاش هایی انجام شد تا روند رو به گسترش تولید سلاح هسته ای و آزمایش موشک های پیشرفته که به اذعان کارشناسان آمریکایی بردشان تا جزیره گوام در اقیانوس آرام یا به ادعای پیونگ یانگ تا خاک ایالات متحده هم می رسد، کنترل شود.

با این حال برخی معتقدند پذیرش مذاکرات از سوی رهبر کره شاقتصادی از روی اعتماد به نفس است نه بخاطر فشارها و اقدامات ترامپ. اما در رسانه ها و افکار عمومی فعلا چنین جا افتاده که اقدامات و رویکرد دولت آمریکا باعث این تغییر رویکرد پیونگ یانگ شده، تا جایی که موضوع دیدار آینده ترامپ و کیم جونگ اون جدی تر شده است.

مذاکره دو روز قبلِ رهبر کره شاقتصادی با رئیس جمهور کره جنوبی را می توان بخشی از همین روند و نتیجه هدایت پیونگ یانگ به سمت صلح ارزیابی کرد؛ دیداری بی سابقه و راهگشا که به تیتر نخست بسکمک از رسانه های معتبر دنیا تبدیل شد و بلافاصله رهبران کشورها آن را مثبت ارزیابی کردند. اما نکته قابل تأمل، اظهارنظر وزیر خارجه کره جنوبی است که تمام افتخارِ آوردنِ کره شاقتصادی به پای میز مذاکره را برای دونالد ترامپ دانست و رسانه های دنیا نیز آن را در جهت توقف برنامه اتمی کره شاقتصادی دانستند. در مقابل، نهاخبرگزاری رسمی کره شاقتصادی از این دیدار با نام نشست تاریخی به لطف عشق بی حد و حصر رهبر کره شاقتصادی به مردم این شبه جزیره و تمایلش برای خودمختاری مستقل از نفوذ خارجی نام برد.

حالا دو روز از دیدار می گذرد و و قاعدتاً باید آرام آرام روند تعدیل سلاح های هسته ای کره شاقتصادی آغاز شود؛ کاری پیچیده و سخت، زیرا قرار است پیونگ یانگ مهمترین ابزار قدرت خود، یعنی سلاح های هسته ای اش را از دست بدهد یا دست کم در این راستا حرکت کند؛ چنانکه کره جنوبی نیز اعلام کرده که رهبر کره شاقتصادی گفته اصلی ترین سایت آزمایش هسته ای کشورش را در ماه می تعطیل خواهد کرد.

قطعاً فشارهای اقتصادی و تحریم ها بخشی از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی از سوی کره شاقتصادی هستند و در صورت نتیجه بخش بودن، جبهه غرب را در مقابل جبهه شرق مانند روسیه و چین پیروز نشان خواهد داد. در اینصورت کشوری مثل ایران نیز که در تقابل با سیاست های آمریکاست باید منتظر فشارهای بیشتری از سوی آمریکا باشد، چراکه این پیروزی در ایجاد اعتماد به نفس سران غرب و آمریکا حتما تاثیرگذار است و بعد نیست از آن در جهت افزایش فشارها علیه ایران استفاده کنند.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 558

به "تأثیرات جهانی دیدار این و اون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیرات جهانی دیدار این و اون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید