4 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور

به گزارش شاتر عکاسی، وجود هزاران پروژه ورزشی نیمه تمام در سراسر کشور، انتظارات ورزش دوستان را برای توجه بیشتر دولت به تخصیص اعتبار در بودجه سال 1399 بیشتر کرده است.

4 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور

شاتر عکاسی-معصومه حق جو: یکی از اقدامات جدی دولت ها گسترش زیرساخت های رفاهی و ورزشی است. بر همین اساس طی سال های اخیر بر تعداد پروژه های ورزشی در حال ساخت اضافه کرده شد، اما کمبود اعتبارات و مسائل اقتصادی سبب شد که طی یک دهه اخیر سرعت ساخت و تکمیل پروژه های ورزشی کاهش یابد تا جایی که اکنون به گواه آمارهای رسمی بیش از 3 هزار پروژه ورزشی در سراسر کشور وجود دارد که گفته می شود برای تکمیل آنها بیش از 25 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با این حال ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر ورزش و جوانان خبر از تکمیل حدود هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور می دهد که طی سال های اخیر به سرانجام رسیده اند.

پروژه هایی که تکمیل آن ها مشمول زمان شده اند علاوه بر این که فرایند توسعه زیرساخت های ورزشی کشور را کند می کنند، از سرگیری اجرای آنها باعث تحمیل هزینه به دولت می شود، چرا که بسیاری از آنها نیازمند صرف هزینه های مجدد برای بازسازی قسمت های ساخته شده نیز می شوند.

در این زمینه روزبه زورقی، سرپرست دفتر فنی و نظارت بر طرح ها و اماکن ورزشی اظهار کرد: در کل کشور حدود 4 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی وجود دارد. استان هایی مانند فارس و خوزستان که دارای جمعیت و شهرستان های بیشتری هستند، به تبع پروژه های نیمه تمام بیشتری دارند.

وی درباره زمان احتاقتصادی و تقریبی به سرانجام رسیدن این پروژه ها گفت: موافقت نامه ها تکمیل نشده اند، بنابراین نمی توان آمار دقیقی ارائه داد. از طرفی اعتبارات هم هنوز مصوب نشده اند.

زورقی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا به امروز حدود 70 میلیارد تومان برای پروژه های نیمه تمام ورزشی استان های مختلف کشور اختصاص داده شده است.

سرپرست دفتر فنی و نظارت بر طرح ها و اماکن ورزشی بیان نمود: پروژه های نیمه تمام زیادی در کشور وجود دارند که نیمه تمام ماندن اغلب آنها بابت اعتبارات است. وی اضافه کرد: برای تکمیل پروژه های نیمه تمام خرد، دست کم به بیش از 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

این مسئول گفت: اجرای پروژه های بزرگی همچون استادیوم های ورزشی و پروژه های مسابقاتی برعهده شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است که تکمیل آنها در کشور حدود 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

زورقی سهم روستاها از تکمیل پروژه های نیمه تمام در سال جاری را بیشتر عنوان کرد و اضافه کرد: در کل کشور از ابتدای سال جاری تا به امروز 200 پروژه شهری و روستایی افتتاح شده که از این تعداد 60 درصد مربوط به پروژه های روستایی بوده است.

وی جذب سرمایه گذاران و همچنین مشارکت های مردمی را یکی از راهکارهای مد نظر برای به سرانجام رساندن این پروژه ها عنوان کرد.

سرپرست دفتر فنی و نظارت بر طرح ها و اماکن ورزشی بیان نمود: برنامه دولت این است که بخش خصوصی را برای تکمیل پروژه ها دخیل کند. خوشبختانه در این زمینه شروع خوبی داشته ایم. به ویژه در زمینه پروژه های ورزشی چون ظرفیت های قانونی به وجود آمده تا بتوانیم با استفاده از این ظرفیت ها بخش خصوصی را تشویق کنیم.

واگذاری پروژه های نیمه تمام ورزشی به بخش خصوصی موضوعی است که از سال گذشته به صورت جدی در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است. مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان اسفند 97 در سفرش به مازندران اعلام کرد که واگذاری پروژه های نیمه تمام ورزشی به بخش خصوصی راهکار این وزارتخانه برای سرانجام دادن به شرایط حدود 4 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور است. البته با جست وجویی ساده در رسانه ها، در مورد تعداد پروژه های ورزشی نیمه تمام کشور می توان به عددهای متفاوتی رسید.

سلطانی فر حدود 10 ماه پیش گفت که مقدمات کار از لحاظ قانونی برای واگذاری این پروژه ها به بخش خصوصی فراهم شده و سرمایه گذاران زیادی نیز استقبال و اعلام آمادگی کرده اند تا برای تکمیل این پروژه ها پای کار بیایند.

بر اساس برخی اظهارنظرها و گزارش های منتشر شده، چشم اندازی که دولت برای تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی در سراسر کشور با بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی، ترسیم کرده، سرانجام کار دولت دوازدهم است. با توجه به تعدد این پروژه ها رسیدن به این هدف تا حدودی بعید به نظر می رسد. به ویژه این که قدمت برخی پروژه های نیمه تمام ورزشی به مرز 20 سال نزدیک می شود و از سر دریافت فعالیت اجرایی در آنها با توجه به گذشت زمان، به اقدامات مقدماتی بیشتری نسبت به پروژه های نیمه تمام با عمر پایین تر نیاز دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 672

به "4 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید