یاری هوش مصنوعی به ربات ها برای بهتر برداشتن اشیاء

به گزارش شاتر عکاسی، محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک سیستم هوش مصنوعی نو توسعه داده اند که می تواند ربات ها را در برداشتن و مدیریت اشیاء بهینه کند و بیش از 2000 شیء را در دست بگیرد.

یاری هوش مصنوعی به ربات ها برای بهتر برداشتن اشیاء

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، هنگامی که ما یک شیء را برمی داریم، لازم نیست به این فکر کنیم که چگونه آن را در دست خود قرار دهیم و چگونه آن را در دستمان نگه داریم. این قابلیتی است که وقتی از کودکی یاد می گیریم حرکت کنیم و چیزهای مختلف را برداریم، به طور طبیعی در ما به وجود می آید. این همان قابلیت ذاتی است که به بچه ها اجازه می دهد حتی از پیشرفته ترین ربات های موجود امروزی نیز در کار کردن با دستان خود ماهرتر باشند.

اما این موضوع می تواند به سرعت تغییر کند. گروهی از دانشمندان آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی موسسه فناوری ماساچوست(MIT) سیستم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده اند که روزی می تواند همین میزان از مهارت ما انسان ها را به ربات ها بدهد.

آنها با استفاده از یک الگوریتم هوش مصنوعی تقویتی مدل آزاد، یک دست رباتیک انسان نما ایجاد کردند که می تواند بیش از 2000 شیء را در دست بگیرد و مدیریت کند. علاوه بر این، این سیستم برای یافتن راهی برای حرکت دادن اشیا در دست خود، نیازی به آموزش ندارد.

این سیستم هنوز برای استفاده در دنیای واقعی آماده نیست. محققان برای شروع، باید آن را به یک ربات واقعی منتقل نمایند. اما این کار ممکن است آن قدرها هم که به نظر می رسد، سخت نباشد. در شروع امسال، محققان دانشگاه ژجیانگ و دانشگاه ادینبرو را دیدیم که با موفقیت، یک سیستم هوش مصنوعی تقویتی را به سگ رباتیک خود موسوم به جوئینگ(Jueying) منتقل کردند. این سیستم به این سگ رباتیک اجازه داد تا راه رفتن را بیاموزد و به تنهایی و بدون یاری پس از افتادن روی زمین، بلند گردد.

همانطور که انتظار می رود، این سیستم هنوز کامل نیست. این سیستم در حال حاضر می تواند بسیاری از اشیاء کوچک تر از جمله چیزهایی مانند توپ تنیس و سیب را با نرخ موفقیت نزدیک به 100 درصدی کنترل کند و تغییر جهت دهد، اما ابزارهایی مانند پیچ گوشتی و قیچی برای آن یک چالش هستند و وقتی پای این اشیا وسط می آید، میزان موفقیت آن به 30 درصد کاهش می یابد.

با این حال، پتانسیل این سیستم بسیار زیاد است و می تواند روزی ربات ها را در کنترل ابزارها بسیار بهتر کند و آنها را در کارهایی مانند بسته بندی جعبه ها بسیار کارآمدتر کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1900

به "یاری هوش مصنوعی به ربات ها برای بهتر برداشتن اشیاء" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری هوش مصنوعی به ربات ها برای بهتر برداشتن اشیاء"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید