کنترل جنگنده لاکهید مارتین دست هوش مصنوعی افتاد!

به گزارش شاتر عکاسی، روزیاتو نوشت: لاکهید مارتین می گوید برای اولین بار کنترل یک جنگنده نظامی را برای چندین ساعت به هوش مصنوعی سپرده و در این آزمایش پیروز بوده است.

کنترل جنگنده لاکهید مارتین دست هوش مصنوعی افتاد!

یک جت جنگنده خاص از شرکت لاکهید مارتین موسوم به VISTA X-62A به اولین هواپیمای تاکتیکی تبدیل شده که تحت هدایت هوش مصنوعی، بیش از 17 ساعت در آسمان پرواز کرده است. این هواپیما می تواند صحنه مبارزات هوایی را به کلی دگرگون کند.

لاکهید مارتین اخیراً در خبری اعلام کرده است که در ماه دسامبر 2022 مجموعه ای از آزمایش ها را انجام داده و برای نخستین بار یک هواپیمای تاکتیکی را به مدت بیش از 17 ساعت به پرواز درآورده است. نام VISTA در این هواپیما از هواپیمای آزمایش شبیه سازی درون-پروازی متغیر گرفته شده و نسخه ای تغییریافته از هواپیمای F-16D است که از تجهیزات هوانوردی Block 40 بهره می برد.

VISTA X-62A در ظاهر شبیه به هواپیماهای F-16 معمولی است، اما در زیر پوسته آن قابلیت های پیشرفته ای تعبیه شده است. بخشی از این قابلیت ها شامل سیستم شبیه سازی VISTA متعلق به شرکت Calspan و الگوریتم ردگیری مدل (MFA) و نیز سیستم کنترل اتوماتیک شبیه سازی (SACS) متعلق به خود لاکهید مارتین است.

جنگنده لاکهید مارتین سکویی برای آزمایش هوش مصنوعی است

دو قابلیت آخر که با یکدیگر یکپارچه هستند، به این هواپیما اجازه می دهند تا به عنوان یک سکوی آزمایشی برای امتحان کردن توانمندی های اتوماتیک و هوش مصنوعی استفاده شود. سیستم SACS از ویژگی هایی بهره می برد که امکان ارتباط با سیستم های قدیمی برای به اشتراک گذاری داده در بخش های گوناگون را فراهم می کند.

به گفته لاکهید مارتین، VISTA X-62A علاوه بر همه این قابلیت های پیشرفته، می تواند تغییرات سریع نرم افزاری داشته باشد و از توسعه نرم افزارهای نو میزبانی کند. این هواپیما درحال حاضر تحت بررسی قرار گرفته است و به زودی دوباره پروازهای آزمایشی خود را از سر خواهد گرفت.

دکتر کریستوفر کاتینگ، رئیس تحقیقات دانشکده خلبانی نیروی هوایی آمریکا می گوید: VISTA به ما اجازه خواهد داد تا توسعه و آزمایش هم زمان تکنیک های پیشرفته هوش مصنوعی را با طراحی های نو برای وسایل بدون سرنشین ممکن کنیم. این رویکرد در ترکیب با آزمایش متمرکز روی سیستم های نو باعث افزایش سرعت بلوغ پلتفرم های بی سرنشین می شود و اجازه می دهد تا توانمندی های مرتبط تاکتیکی را به جنگنده های نظامی خود اضافه کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2221

به "کنترل جنگنده لاکهید مارتین دست هوش مصنوعی افتاد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل جنگنده لاکهید مارتین دست هوش مصنوعی افتاد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید