رصد اشیای تاریخی ایران در آن سوی مرزها با یاری ایرانیان خارج از کشور

به گزارش شاتر عکاسی، مشاور وزیر امور خارجه با اشاره به رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه بزرگ خراسان گفت: امیدوارم که این نوع اقدامات ادامه پیدا کند چرا که در حوزه دیپلماسی عمومی در بسیاری از زمینه ها ما آثار میراثی و معنوی کم نداریم که در موزه های بزرگ جهان وجود دارند.

رصد اشیای تاریخی ایران در آن سوی مرزها با یاری ایرانیان خارج از کشور

به گزارش شاتر عکاسی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی غلام عباس ارباب خالص شامگاه دوشنبه 24 دی در مراسم رونمایی از نقش برجسه سرباز هخامنشی که در موزه خراسان بزرگ برگزارشد، با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به ارزش معنوی و میراثی این اثر تاریخی، ما با رونمایی از آن متوجه این خواهیم شد که گذشتگان ما چقدر کوشش نموده و زحمت کشیده اند تا بعد گذشت 2500 سال بتوانیم به داشتن آن و ایرانی بودن و تمدن بزرگی که امروزه کشورهای دیگر قصد دارند با روش های مختلف آن را به یغما ببرند؛ ببالیم.

او با اشاره به وجود اشیای تاریخی ایران در موزه های دنیا گفت: این موضوع از این جهت که مردم دنیا متوجه می شوند که این آثار متعلق به ایران است خوب است؛ اما از جهت این که ما به این آثار دسترسی نداریم جای تاسف دارد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور تشریح کرد: با استفاده از اطلاعات ایرانیان خارج و یا داخل کشور می توان این آثار را رصد و پی گیری کرد تا به وسیله مذاکرات و یا داوری های بین المللی بتوان آن ها را به ایران بازگرداند.

ارباب خالص افزود: امیدوارم با همکاری همه افراد تمدن دوست به خصوص در حوزه های فرهنگی، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی که دستی بر آتش دارند با ارائه اطلاعاتی که در اختیار دارند به سازمان میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه و... را در پی گیری برای باز پس گیری آثار به وسیله مجاری رسمی همراهی نمایند تا این کار به بهترین نحو انجام گیرد.

مشاور وزیر امور خارجه ادامه داد: ما هم باید مانند دیگر کشورها فراخوانی را به مردم بدهیم تا اشیای تاریخی که به عنوان میراث خانوادگی در دست دارند را به سازمان میراث فرهگی ارائه نمایند تا کمکی در غنی سازی مجموعه های میراثی کشور باشد و همه بتوانند از آن ها استفاده نمایند و هم نامی از اهدا نماینده به جا بماند و هم در معرض دید همگان قرار گیرد تا ابعاد این تمدن وهنر بر هیچ کس پوشیده نماند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 329

به "رصد اشیای تاریخی ایران در آن سوی مرزها با یاری ایرانیان خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد اشیای تاریخی ایران در آن سوی مرزها با یاری ایرانیان خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید