تور استرالیا: دفاع وزیر امور خارجه انگلیس از معاهده امنیتی با آمریکا و استرالیا

به گزارش شاتر عکاسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ساندی تلگراف، لیز تراس، وزیر امور خارجه تازه انگلیس با انتشار یادداشتی معاهده امنیتی لندن با واشنگتن و کانبرا را در راستای دفاع از منافع این کشورها اسم کرد.

تور استرالیا: دفاع وزیر امور خارجه انگلیس از معاهده امنیتی با آمریکا و استرالیا

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گفته وزیرخارجه نو انگلیس، معاهده سه جانبه اخیر موسوم به آکوس نشان دهنده آمادگی لندن برای مقابله با اقدامات زیانبار و شرورانه بعضی کشورها است.

این مقام کابینه لندن، با اشاره به محتوای امنیتی، مالی و دیپلماتیک این معاهده، آن را یک طلوع نو توصیف کرد که انگلیس پرچم خود را در عرصه بین المللی کاشته است.

به گفته تراس، معاهده آکوس فراتر از مقوله سیاست خارجی است و به وسیله مشارکت با کشورهای همسو در جهت ایجاد ائتلاف برای حفظ ارزش ها و منافع مشترک، به سود مردم بریتانیا و منطقه ها دورتر خواهد بود.

سران سه کشور آمریکا، انگلیس و استرالیا شامگاه چهارشنبه با امضای یک توافقنامه همکاری سه جانبه از شروع برنامه ساخت زیردریایی با سوخت هسته ای برای استرالیا خبر دادند.

در همین ارتباط، شماری از وزرای کابینه استرالیا از جمله اسکات موریسون نخست وزیر این کشور روز پنج شنبه در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که پیگیری فناوری زیردریایی با سوخت هسته ای به معنای آن است که استرالیا دیگر به برنامه ساخت زیردریایی متعارف از رده تهاجمی با شرکت گروه نیروی دریایی [فرانسه] ادامه نخواهد داد. طبق این بیانیه، تغییرات سریع در حوزه امنیت منطقه ای، زیردریایی های متعارف را برای برطرف نیازهای عملیاتی استرالیا در دهه های پیش رو نامناسب می سازد.

دولت استرالیا در بخشی دیگر از این بیانیه ابراز امیدواری کرد که همکاری نزدیک و مثبت با فرانسه ادامه یابد.

در مقابل، وزارت خارجه فرانسه هم فسخ قرارداد مزبور از سوی دولت استرالیا را اقدامی تأسف بار خواند که با روح همکاری دوجانبه فرانسه- استرالیا همخوانی ندارد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه هم در اعتراض به این اقدام کانبرا گفت: مثل این بود که از پشت خنجر بزنید. ما بر پایه صداقت با استرالیا رابطه برقرار نموده ایم، حال آنکه این اعتماد خدشه دار شده است. من امروز از پایان یافتن این توافق عصبانی هستم.

وی بعلاوه گفت که از استرالیا و آمریکا بابت این اقدام شرح خواهد خواست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1809

به "تور استرالیا: دفاع وزیر امور خارجه انگلیس از معاهده امنیتی با آمریکا و استرالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا: دفاع وزیر امور خارجه انگلیس از معاهده امنیتی با آمریکا و استرالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید