درگذشت جلال پیشواییان تایید شد

به گزارش شاتر عکاسی، جلال پیشواییان بازیگر نقش های منفی سینمای ایران از جهان رفت.

درگذشت جلال پیشواییان تایید شد

به گزارش خبرنگاران، از ساعاتی قبل خبرهایی درباره درگذشت این بازیگر قدیمی منتشر شده و حتی در بعضی خبرها تاریخ فوت این هنرمند، دو روز قبل درج شده است. از آنجا که پیش تر خبرهایی در این باره منتشر و بعد تکذیب شده بودند این بار صحت خبر تایید نمی شد چرا که وی در ایران هم زندگی نمی کند.

با این حال عبدالله علیخانی و رضا بانکی در گفت وگویی با خبرنگاران این خبر را تایید و اعلام کردند که جلال پیشواییان صبح شنبه 20 آذرماه در آلمان درگذشته است.

رضا بانکی شرح داد که این بازیگر از مدتها قبل دچار بیماری بود و خبر درگذشت او را هم به وسیله یکی از اقوام این بازیگر شنیده است.

جلال پیشواییان که در سال 1309 متولد شده بود، به عنوان بازیگر نقش منفی سینما در فیلم های پیش از انقلاب حضور داشت.

او فعالیت سینمایی اش را آن طور که در کتاب دانشنامه سینمای ایران آمده است از بازی در فیلم دختری فریاد می کشد به کارگردانی خسرو پرویزی شروع کرد و در آثاری چون ضربت و خداحافظ تهران ساموئل خاچیکیان، بیگانه بیا ، قیصر، رضا موتوری، داش آکل، بلوچ ، خاک (مسعود کیمیایی)، خداحافظ رفیق (امیر نادری)، ستارخان (علی حاتمی)، صبح روز چهارم کامران شیردل ، صادق نموده (ناصر تقوایی) و...ادامه داد.

این بازیگر به خاطر بازی در نقش کریم آب منگل در فیلم قیصر معروف بود.

وی با بازی در فیلم سینمایی خداحافظ تهران به کارگردانی ساموئل خاچیکیان به چهرهٔ شناخته شده ای مبدل شد و تا انتها سال 1390 در بیش از80 فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت.

پیشواییان با بازی در خط قرمز، سفیر در اولین دوره جشنواره فیلم فجر پس از انقلاب ، به عنوان پرکارترین بازیگر اولین دوره این رویداد شناخته می گردد.

جرم، اخراجی ها 2، زادبوم ، بی پولی ، حکم ،چشم عقاب، شاهرگ ، فرار بزرگ، روی خط مرگ، ضیافت ، هفت گذرگاه، تجارت ، تیغ و ابریشم و... از دیگر فیلم های بودند که این بازیگر قدیمی در آن به ایفای نقش پرداخت.

آخرین فیلم او در سال 1390 فقط صدا می ماند بوده است و این بازیگر در مجموعه های تلویزیونی در چشم باد، خاطرات مرد ناتمام و کمربندهاراببندیم هم بازی نموده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1935

به "درگذشت جلال پیشواییان تایید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگذشت جلال پیشواییان تایید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید