خبرنگاران پنج عضو دیگر شورای امنیت درخواست ضد ایرانی آمریکا را غیرقانونی دانستند

به گزارش شاتر عکاسی، نیویورک- خبرنگاران- پنج عضو شورای امنیت در نامه هایی به شورای امنیت، درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران را فاقد شرایط لازم قانونی دانستند.

خبرنگاران پنج عضو دیگر شورای امنیت درخواست ضد ایرانی آمریکا را غیرقانونی دانستند

به گزارش روز آدینه خبرنگاران، نمایندگی های آفریقای جنوبی، تونس، نیجر، سنت وینسنت و گرنادین در نامه ای مشترک و ویتنام در نامه ای جداگانه به رئیس شورای امنیت این نظریه را اعلام نموده اند.

در نامه مشترک چهار نمایندگی که نیجر هم یکی از آنها است و قرار است در ماه سپتامبر عهده دار ریاست این شورا گردد، آمده است: ما می خواهیم بار دیگر تصریح کنیم که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ، بسیار روشن می نماید که اعلان موارد پیش بینی شده در بند عملیاتی 11 این قطعنامه باید توسط کسانی انجام گردد که در برجام عضویت دارند.

چهار عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کردند: از آنجا که قطعنامه 2231 و برجام به طور جدانشدنی با یکدیگر در ارتباط هستند و متقابلا مشروط شده اند، هر طرفی که به اختیار خود از برجام خارج گردد، نمی تواند به عنوان یک کشور مشارکت نماینده در برجام در نظر گرفته گردد و به مفاد قطعنامه 2231 استناد کند.

آفریقای جنوبی، تونس، نیجر و سنت وینسنت و گرنادین در نامه مشترک خود تصریح کردند: آمریکا با اراده خود به طور یکجانبه در 18 اردیبهشت 1397 از مشارکت در برجام خارج شده است و تحریم های یک جانبه علیه ایران را بازگردانده است که این امر مغایر با برجام و قطعنامه 2231 است.

این چهار کشور خاطرنشان کردند: آمریکا با تایید خروج خود از برجام و شرکت نداشتن در هیچ یک از ساختارهای برجام یا فعالیت های بعدی، مشارکت خود را متوقف نموده است و بنابراین واجد شرایط مندرج در قطعنامه 2231 برای ارائه اعلامیه به شورای امنیت نیست.

اعضای غیردائم شورای امنیت در این نامه افزودند: برجام از زمان امضای معاهده جامع ممنوعیت آزمایش هسته ای، یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماتیک در زمینه منع گسترش سلاح های اتمی است.

در این نامه آمده است: ما معتقدیم که برجام نمونه ای از اقدامات جمعی برای تحکیم صلح به وسیله همکاری و همیاری بر اساس توافقنامه الزام آور است و بنابراین، حفظ و اجرای آن باید مهمترین مساله باشد.

چهار عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه دادند: ما همچنین بر این عقیده هستیم که برجام در کاهش تنش ها در خصوص برنامه هسته ای ایران نقش بسزایی داشته و در ارتقای صلح، ثبات و عادی سازی روابط بسیار حیاتی است.

نمایندگان آفریقای جنوبی، سنت وینسنت و گرنادین، نیجر و تونس تاکید کردند: بنابراین بسیار مهم است که همه طرف ها، برجام را به طور کامل اجرا نمایند تا اعتماد دوباره به توافقنامه برقرار گردد و از هرگونه عملی که می تواند بیش از این قطعنامه 2231 (2015) و برجام را تضعیف کند، جلوگیری گردد.

این چهار کشور همچنین خواهان ثبت نامه به عنوان سند رسمی شورای امنیت شده اند. نمایندگی ویتنام هم در نامه ای جداگانه مواضع مشابهی را مطرح نموده است.

دولت آمریکا پس از نزدیک به سال خروج از برجام، مدعی شده است همچنان عضوی از این توافق است و می تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه 2231 مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. به همین منظور ابتدا روز آدینه گذشته قطعنامه ای 4 بندی به شورای امنیت ارائه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه ای را متحمل شد.

به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد تا قطعنامه های لغو شده شورای امنیت، بر اساس مکانیسم ماشه علیه ایران بازگردانده گردد.

به دنبال این درخواست، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک در نامه هایی به شورای امنیت تصریح کردند اقدام آمریکا پایه قانونی ندارد و نباید معتبر دانسته گردد. به این ترتیب تا کنون چهار عضو دائم شورای امنیت و هفت عضو غیر دائم به صراحت با درخواست آمریکا مخالفت نموده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1184

به "خبرنگاران پنج عضو دیگر شورای امنیت درخواست ضد ایرانی آمریکا را غیرقانونی دانستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پنج عضو دیگر شورای امنیت درخواست ضد ایرانی آمریکا را غیرقانونی دانستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید