بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی

به گزارش شاتر عکاسی، وزیران خارجه سه کشور اروپایی عصر سه شنبه بیانیه ای درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران منتشر کردند.

بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی

با ما سفر کنید و با تور تابستان 1400 اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به عنوان سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام بیانیه ای مشترک درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی صادر کردند.

ترجمه متن کامل این بیانیه به توضیح زیر است:

ما، وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده عمیقاً از اینکه ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و تدابیر شفافیت ساز خود ذیل برنامه جامع اقدام مشترک را به حالت تعلیق درآورده متأسفیم. اقدامات ایران در حکم نقض بیشتر تعهداتش ذیل برجام است و نظارت های پادمانی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی را به طرز محسوسی کاهش می دهند.

سه کشور اروپایی از لحاظ اهمیت دادن به ماهیت خطرناک این تصمیم همسو هستند. این اقدام، دسترسی آژانس اتمی به سایت ها و اطلاعات پادمانی مرتبط را به طرز محسوسی کاهش خواهد داد. اقدام مذکور همچنین توانایی آژانس اتمی را برای اجرای مسئولیت گزارش دهی طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در جهت راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران و فعالیت های مرتبط هسته ای محدود خواهد نمود.

ما از کوشش های ادامه دار مدیر کل آژانس اتمی و دبیرخانه آژانس در زمینه نظارت و راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران تقدیر نموده و کاملاً حمایت می کنیم. ما حصول تفاهم دوجانبه موقت میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران که امکان دسترسی به بعضی اطلاعات مشخص را برای سه ماه حفظ می نماید مد نظر داریم.

از ایران می خواهیم تمامی اقداماتی که باعث کاهش شفافیت می گردد را به عقب برگردانده و همکاری های کامل و به موقع را با آژانس اتمی به عمل آورد. هدف ما همچنان حفظ برجام و حمایت از کوشش های جاری دیپلماتیک برای رسیدن به راه چاره مذاکره محوری است که امکان بازگشت ایران و آمریکا به رعایت کامل تعهدات برجامی شان را فراهم می نماید.

توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی

در خاتمه سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژنس بین المللی انرژی اتمی به تهران، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای مشترک بیان کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه شنبه (امروز) متوقف می نماید و دسترسی آژانس به بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می گردد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را پیشه کرد، ولی پس از یک سال با توجه به عدم پایبندی اروپایی ها به تعهداتشان، جمهوری اسلامی ایران در 18 اردیبهشت 1398 تصمیم خود برای کاهش تعهدات برجامی در چارچوب ماده 36 برجام را بیان کرد.

آذرماه سال جاری نیز مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از پادمان را در نامه ای به آژانس خبر داد که طبق برنامه از امروز اجرایی شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توضیح داد اقدام ایران در توقف پروتکل الحاقی طبق بند 36 برجام انجام می گردد.

وی در توییتر نوشت: بر اساس الزام قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کردیم. این اقدام کاملا در انطباق با بند 36 برجام است، زیرا رئیس جمهور آمریکا هنوز نقض از سوی این کشور را متوقف ننموده و تروئیکای اروپایی هم همچنان در انجام تعهداتشان کوتاهی می نمایند.

وی اضافه کرد: تفاهمات با رافائل گروسی (مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی) نشان دهنده حسن نیت ماست. تمام اقدامات جبرانی قابل بازگشت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1496

به "بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید