برنامه ریزی برای داخلی سازی 3 میلیارد دلاری صنایع در امسال، فراوری نیازمند 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی

به گزارش شاتر عکاسی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه ریزی اجرا شده برای داخلی سازی 3 میلیارد دلاری صنایع طی امسال، گفت: سال گذشته از محل صدور پروانه های بهره برداری جدید برای 107 هزار نفر اشتغال زایی مستقیم اجرا شده است.

برنامه ریزی برای داخلی سازی 3 میلیارد دلاری صنایع در امسال، فراوری نیازمند 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از شاتا، رضا رحمانی وزیر صنعت در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید، گفت: امروز یک روز مهم و به عبارتی روزی تاریخی برای مجموعه وزارت صمت است و دکتر جهانگیری، معاون اول رییس جمهور که خودشان در حوزه صنعت یک برند هستند و همیشه به عنوان یار و یاور صنعتگران به شمار می آید در محل وزارت صمت و در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه حضور یافته اند و در این جلسه مروری روی عملکرد سال 98 و برنامه های سال 99 خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه اقدامات اجرا شده در وزارتخانه به همت همه خانواده وزارتخانه بوده است، گفت: این اقدامات و موفقیت های به دست آمده، پیرو دستورات ویژه رهبر معظم انقلاب و با حمایت های رییس جمهور و معاون اول اجرا شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خیلی از اقدامات اجرا شده طرح هایی است که با حضور جهانگیری در طول سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسیدند.

رحمانی با اشاره به اهداف تعریف شده از سوی دشمنان در اعمال تحریم ها و تشدید آن ها در اوایل سال 97 توضیح داد: اوایل سال 97 تحریم ها آغاز شد و پیش بینی دشمن تعطیلی کارخانه های ما تا اواخر آن سال بود که بحمدالله این نقشه دشمن با شکست روبرو شد.

وزیر صمت با اشاره به برنامه های وزارتخانه برای خودکفایی اضافه نمود: البته بعضی وابستگی ها نیز در آن دوران داشتیم که این فکر باطل را در ذهن آن ها تقویت می کرد، به عنوان نمونه در مورد تامین الکترود گرافیتی که مورد احتیاج صنایع فولاد کشور است؛ ما به همین دلیل برنامه های خودکفایی را به سرعت آغاز کردیم.

رشد 7 درصدی فراوریات صنعتی کشور در سه ماهه سوم سال 98

رحمانی اعلام کرد: در اوایل نیمه دوم سال 97 واحد های فراوریی ما در کمترین میزان فراوری خود قرار داشتند و شرکت های خارجی لوازم خانگی کشور را ترک نموده بودند که در بخش فولاد و آلومینیوم نیز شرایط سختی حکمفرما بود؛ با وجود همه این مسائل و تحریم های موجود، با برنامه ریزی اجرا شده و همت جهادی همه همکاران، طبق اعلام بانک مرکزی فرایند فراوری کشور در سال 98 افزایشی شد و به رشد 7 درصدی در 3 ماهه سوم سال رسیدیم و مسلما در صورت اعلام رسمی بانک مرکزی این رشد در سه ماهه چهارم پارسال هم تداوم داشته است.

افزایش 15 درصدی صدور جواز تاسیس و 4.2 درصدی صدور پروانه بهره برداری در سال 98

وزیر صمت توضیح داد: تعداد جواز های تاسیس صنعتی صادره در سال 98 بیش از 15 درصد نسبت به سال 97 افزایش داشته که نشانگر روحیه و امید مردم به سرمایه گذاری در فراوری است و در همین بازه زمانی تعداد پروانه های بهره برداری نیز با رشد 4.2 درصدی روبرو شده است.

رحمانی اضافه نمود: با صدور پروانه های بهره برداری جدید در سال 98، برای بیش از 107 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم شده است و همچنین در صدور پروانه های کسب (صنفی) جدید، 442 هزار نفر افزایش اشتغال داشتیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: شاخص های مثبت در صدور جواز تاسیس و پروانه های بهره برداری، نشانگر فرایند مثبت فراوری و تجارت، علیرغم همه مسائل و تنگنا ها و تحریم ها بوده است.

افزایش 14.2 درصدی صادرات وزنی کشور در سال گذشته

رحمانی به آمار های صادراتی کشور در سال رونق فراوری نیز اشاره نمود و اضافه نمود: در سال 98، صادرات کشور به لحاظ وزنی 14.2 درصد افزایش داشته است؛ البته کاهش ارزشی صادرات به سبب کاهش 25 درصدی مبنای پایه ارزشی ارز وارداتی در طول سال گذشته بوده است که با معیار سال های قبل، رشد ارزشی صادرات بالغ بر 15 تا 16 درصد خواهد بود.

وی گفت: تمامی آمار های اعلام شده از سوی وزارت صمت در مورد میزان فراوریات کاملاً مستند هستند و آمار محصولات منتخب کالایی در طول سال هر ماهه اعلام می شدند؛ در طول سال 98 در بیش از دو سوم فراوریات کالا های منتخب با افزایش روبرو بودیم که از آن جمله می توان به افزایش 37.2 درصدی فراوری سموم دفع آفات نباتی، 8.2 درصدی نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی، 1.8 درصدی پتروشیمی، 10.3 درصدی روغن نباتی، 23.7 درصدی داروی انسانی، 4 درصدی لاستیک خودرو، 7.4 دهم درصدی انواع کاغذ، 7.8 درصدی یخچال و فریزر، 32 درصدی ماشین لباسشویی، 5.1 درصدی فولاد خام، 11.2 درصدی سیمان، 4.5 درصدی کاشی و سرامیک و 7 درصدی شیشه و جام اشاره نمود و همچنین در صنایع مادر، فرایند فراوری افزایشی بوده است.

ثبت رکورد تاریخی در فراوری مس

وزیر صمت اعلام کرد: بخشی از فراوریات کشور در اوایل سال گذشته بنا به دلایلی به خصوص تحریم ها، با رشد منفی روبرو بودند که از آن جمله می توان به صنعت خودرو اشاره نمود که با تدابیر اتخاذ شده، فرایند فراوریات این صنعت تا حد زیادی مثبت شد و با تامین منابع اقتصادی برای نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در سال 99، فرایند مثبت و افزایشی صنعت خودرو را شاهد خواهیم بود.

رحمانی اضافه نمود: در طول تاریخ فراوری مس در کشور، سال 98 بیشترین فراوری را داشتیم و رکورد زدیم و برای اولین بار نیز صادرات مس دو برابر شده است.

تامین نقدینگی اولویت نخست صنعت برای جهش فراوری

وی گفت: هم اکنون اصلی ترین و مهمترین مشکل واحد های صنعتی برای تکمیل ظرفیت فراوری، افزایش فراوری و حتی برای خروج از رکود، موضوع تامین نقدینگی و سرمایه در گردش از محل تامین اعتبارات بانک ها است و این در حالی است که بالغ بر 60 درصد از درآمد اقتصادیاتی کشور از همین بخش فراوری است و احتیاجمند حمایت جدی است.

وزیر صمت در ادامه اضافه نمود: به عنوان نمونه یکی از منابع تسهیلات برنامه فراوری و اشتغال (تبصره 18) قانون بودجه کشور بود که در طول سال 98 بالغ بر 4 هزار میلیارد تومانی پرداختی انجام گرفته و در مجموع 33 هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات رونق فراوری، تسهیلات به واحد ها پرداخت شده است؛ در سال 1398 حدود 31 درصد منابع بانکی به بخش صنعت و معدن اختصاص پیدا کرد که این میزان باید افزایش یابد.

رحمانی یادآوری کرد: طی امسال برای بخش صنعت و صنایع معدنی، حدود 500 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم داریم و سرمایه ثابت مورد احتیاج بالغ بر 75 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وزیر صمت توضیح داد: نسبت تسهیلات پرداختی به بخش فراوری از 76 درصد به 56 درصد رسیده است که کاهشی بوده و این میزان باید افزایش و ارتقا یابد.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: سال گذشته 7 محور را در دستور کار داشتیم که امسال نیز این 7 محور تداوم دارد و چند موضوع جدید نیز به آن اضافه نموده شده است.

در ادامه واحد های عظیم فراوریی و صنعتی گزارشی از عملکرد خود ارائه کردند.

کاهش 31 درصدی واردات کالا های مصرفی در سال 98 و تداوم مدیریت صادرات در سال 99

رحمانی گفت: مدیریت واردات را امسال برجسته تر از قبل مدنظر قرار دادیم و این در حالی است که در سال 98، میانگین واردات انواع اقلام کالایی 22 درصد کاهش یافت و واردات کالا های مصرفی نیز 31 درصد کاهشی بوده است؛ در سال 99 پیشران اقتصاد کشور بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب توجه به بازار داخلی است.

وی گفت: توجه به محصولات دانش بنیان و توسعه فناوری و توسعه صادرات با نگاه به 15 کشور همسایه و هند و چین را در دستور کار داریم.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه صادرات در این شرایط بر خلاف تصورات کاهشی نبوده و مرز ها عمدتا فعال هستند، گفت: اقداماتی از جمله تفویض اختیارات به استان ها و تشکل ها و همچنین توسعه سامانه ها را در راستای بهبود فضای کسب و کار در دست اجرا داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در طول سال گذشته برای تامین نقدینگی واحد های فراوریی به سمت روش های نوین رفتیم و سعی شد از بانک محوری خارج شویم و البته گام های خوبی نیز برداشته شد و از بازار سرمایه یاری های خوبی گرفتیم و امسال نیز با توجه سیاست جامع دولیت در این خصوص گام های بیشتری نیز برخواهیم داشت.

تحقق 3.4 میلیارد دلار ساخت داخل در سال 98

وزیر صمت در مورد نتایج نهضت ساخت داخل توضیح داد: سال گذشته یکی از مهمترین اقدامات اجرا شده توجه به ساخت داخل بود و در حوزه ساخت داخل حدود 3 میلیارد و 400 میلیون دلار داخلی سازی انجام دادیم و داخلی سازی حدود 3 میلیارد و 80 میلیون دلار را امسال داریم و مابقی 10 میلیارد دلار برنامه هدف گذاری شده تا افق 1400، سال بعد انجام می گردد؛ نباید فراموش کرد، ساخت داخل هم در توسعه بخش فراوری و هم در اشتغالزایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رحمانی با اشاره به اهمیت تکمیل ظرفیت خالی بعضی از صنایع کشور که البته از بازار مصرف مناسب برخوردار است و به واسطه تحریم ها، رقبای خارجی از کشور خارج شده اند؛ اضافه نمود: در حوزه یخچال و فریزر، 2 هزار و 300 دستگاه ظرفیت فراوری داریم و سال گذشته 900 هزار دستگاه فراوری داشتیم، با افزایش حجم فراوری 40 درصدی کنونی به 50 درصد اتفاقات عظیمی در این حوزه صنعتی کشور رخ می دهد که البته این امر مستلزم تامین حدود 1600 میلیارد تومان نقدینگی و سرمایه در گردش است.

وزیر صمت ادامه داد: در حوزه هایی مانند شیرینی و شکلات بیش از سه چهارم ظرفیت خالی داریم، در این حوزه با فعال سازی ظرفیت های خالی صادرات نیز می تواند انجام گیرد.

رحمانی توضیح داد: امسال 1500 میلیارد تومان منابع اقتصادی و نقدینگی برای احیای 2200 واحد احتیاج داریم.

توجه ویژه به خودکفایی صنعتی و کاهش وابستگی ها

وی اضافه نمود: برای خودکفایی، سال گذشته گام های خوبی برداشتیم، در حوزه الکترود گرافیتی که وابستگی وجود داشت، اقدامات مهمی انجام دادیم و در گام اول به سمت تامین و در گام دوم به سمت داخلی سازی به یاری خود فراوریکنندگان رفتیم.

وزیر صمت همچنین اضافه نمود: در حوزه آلومینیوم، با افتتاح آلومینیوم جنوب 300 هزار تن به ظرفیت آلومینیوم اضافه می گردد و راه اندازی طرح آلومینای سراب در حال پیگیری جدی است که به خودکفایی در این صنعت یاری می نماید.

وی اعلام کرد: در حوزه لاستیک سنگین 4 واحد در حال تاسیس است و بین 9 تا 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و البته یک واحد عظیم را نیز سال گذشته در اردبیل افتتاح کردیم.

وزیر صمت در ادامه اضافه نمود: یکی از وابستگی های ما انواع پارچه به ویژه پارچه چادر مشکی است که برنامه های خودکفایی در این حوزه داریم؛ هم اکنون میزان مصرف پارچه مشکی در کشور 90 میلیون متر مربع است که حدود 10 میلیون متر مربع در حال حاضر فراوری داخلی داریم و مابقی وارداتی است، یعنی 80 درصد واردات در این حوزه انجام می گردد و با پیگیری های اجرا شده یکی از واحد های این حوزه با سرمایه گذاری 1500 میلیارد تومان حدود 30 میلیون متر مربع به ظرفیت این حوزه اضافه می نماید.

وزیر صمت با بیان اینکه مهمترین برنامه صادراتی ما صادرات به 15 کشور همسایه است، گفت: اکنون 2 درصد واردات این کشور ها از ایران است که میخواهیم این رقم 2 برابر گردد.

رحمانی توضیح داد: حوزه معدن از حوزه های تاثیرگذار است، منابع خدادادی معدنی ظرفیت های خوبی بوجود آورده است و امسال برنامه های ویژه ای در این بخش داریم.

وی اضافه نمود: امیدواریم بعد از اتمام کرونا بتوانیم رونمایی از خودرو های جدید را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 986

به "برنامه ریزی برای داخلی سازی 3 میلیارد دلاری صنایع در امسال، فراوری نیازمند 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای داخلی سازی 3 میلیارد دلاری صنایع در امسال، فراوری نیازمند 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید