تور ارزان روسیه: برای روابط با روسیه و چین هم باید راستی آزمایی کنیم، آیا روسیه حاضر است به ما موشکs400 بفروشد و ما را دنبال نخودسیاه نفرستد؟

به گزارش شاتر عکاسی، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:داشتن روابط سیاسی، تجاری، فنی، فرهنگی و... با تمام کشورهائی که دارای حکومت مشروع هستند و جمهوری اسلامی ایران اصل موجودیت آنها را به رسمیت می شناسد، امری طبیعی و مفید است.

تور ارزان روسیه: برای روابط با روسیه و چین هم باید راستی آزمایی کنیم، آیا روسیه حاضر است به ما موشکs400 بفروشد و ما را دنبال نخودسیاه نفرستد؟

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

تفاوت میان داشتن روابط با زیر سلطه بودن نیز کاملاً روشن است. بنابراین، اگر میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای برخوردار از حاکمیت مشروع، رابطه و تعامل فاقد سلطه پذیری وجود داشته باشد، این کشورها چه شرقی باشند و چه غربی، چه مسلمان باشند و چه غیرمسلمان و با هر مرام و مسلک سیاسی که باشند، چنین رابطه و تعاملی از مصادیق زیر سلطه شرق یا غرب رفتن محسوب نمی گردد و در این موارد، سیاست نه شرقی، نه غربی رعایت شده است.

اصل نه شرقی، نه غربی برخلاف اظهارنظر برخی افراد که درصدد توجیه سیاست های نادرست هستند، یک اصل پایه ای برای نظام جمهوری اسلامی است و هیچگاه نباید کنار گذاشته گردد. توجیهاتی از قبیل اینکه منظور از شرق شوروی بود که فعلاً وجود ندارد و به همین علت حالا دیگر سیاست نه شرقی، نه غربی کاربردی ندارد، کاملاً غیرموجه هستند و با توسل به چنین توجیهاتی نمی توان خدشه وارد کردن به استقلال کشور را پنهان کرد.

با این نگاه، برخورداری از رابطه با چین و روسیه که این روزها بحث درباره آن به مسأله روز تبدیل شده و سفر رئیس جمهور رئیسی به مسکو نیز آن را تشدید نموده، در صورتی که یک رابطه معمولی و در قالب تعامل عادلانه طرفینی باشد امری طبیعی است.

در خصوص قراردادهای بلندمدت کشورمان با روسیه و چین، اظهارنظرهای مختلفی می گردد که البته اصل چنین اظهارنظرهائی مفید است، لکن باید درباره دقیق بودن آنها نیز آنالیز لازم صورت بگیرد. منطقی بودن اظهارنظرها با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ضوابط و معیارهای ارزشی و انقلابی، می تواند نشانه درستی و اتقان آنها باشد هرچند تمام اظهارنظرها باید مجال انتشار داشته باشند و مسئولان نیز باید از آنها آگاه شوند و به صاحبان آنها احترام بگذارند.

راستی آزمائی، یکی از راه های بسیار مفید برای ادامه تعامل با کشورها و ارتقاء روابط در صورت مثبت بودن وعده های آنهاست. همانطور که آمریکا را به راستی آزمائی در خصوص لغو تحریم ها ملزم می دانیم، باید برای ارتقاء روابط با روسیه و چین نیز متوسل به راستی آزمائی شویم. اگر این قاعده را به گذشته تعمیم دهیم، هم روسیه و هم چین نمره منفی دارند، زیرا هیچکدام از سوداگری در ماجرای تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران کوتاه نیامدند و تا توانستند جیب های خود را از اموال مردم ایران به بهانه فروش مواد تحریمی به صورت غیرعادی و با خریدن نفت با تخفیف های غیرعادی تر، پر کردند. از این منظر، چین و روسیه سابقه مثبتی ندارند و در راستی آزمائی رفوزه شده اند، ولی می توانیم بار دیگر درباره آنها راستی آزمائی را از حالا به بعد بکار ببندیم.

آقای رئیسی در بازگشت از مسکو از همکاری های دفاعی به عنوان بخشی از مذاکرات و قرار و مدار با روسیه یاد کرد. اگر روس ها در زمینه تسلیحات، با ما مثل آنچه در زمینه اس300 و سوخت نیروگاه بوشهر کردند رفتار نکنند و بدون آنکه مسئولین ما را در پی نخود سیاه بفرستند، تسلیحات مورد احتیاج ما ازجمله اس400 را تحویل ایران بدهند و در صورت استمرار تحریم های ضدایرانی آمریکا، موارد تحریمی را نادیده گرفته و به صورت عادی با دولت و بازرگانان و شرکت های ایرانی تعامل کنند، می توانیم روسیه را قابل اعتماد بدانیم و به استمرار روابط و حتی توسعه آن اقدام نمائیم. در خصوص چین هم باید همین راستی آزمائی را بکار ببندیم و براساس نتیجه ای که به دست می آید در خصوص توسعه روابط با این کشور تصمیم گیری نمائیم. با تکیه بر این روش است که منافع کشورمان در توسعه روابط با هر کشوری می تواند عاری از هرگونه شائبه باشد.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1988

به "تور ارزان روسیه: برای روابط با روسیه و چین هم باید راستی آزمایی کنیم، آیا روسیه حاضر است به ما موشکs400 بفروشد و ما را دنبال نخودسیاه نفرستد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان روسیه: برای روابط با روسیه و چین هم باید راستی آزمایی کنیم، آیا روسیه حاضر است به ما موشکs400 بفروشد و ما را دنبال نخودسیاه نفرستد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید