اطلاعیه شماره (1) مرتبط با اجرای قانون جدید چک

به گزارش شاتر عکاسی، بانک مرکزی و شبکه بانکی به منظور اجرای قانون جدید، تمهیدات لازم را برای ثبت چک در سامانه صیاد توسط دارندگان چک فراهم کرده است، لازم به ذکر است کارسازی چک تا اطلاع ثانوی به روال سابق همچنان ادامه دارد.

اطلاعیه شماره (1) مرتبط با اجرای قانون جدید چک

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، به اطلاع هموطنان عزیز می رساند، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای اجرای ماده 21 مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، مصوب مورخ سیزدهم آبان ماه یک هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی، نسبت به آماده سازی زیرساخت ها و درگاه های ارتباطی به منظور اجرای تکالیف قانونی برعهده نظام بانکی کشور اقدام و امکانات لازم برای ایجاد دسترسی صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک را به سامانه صیاد فراهم کرده است.

باتوجه به این که به موجب مفاد ماده یادشده صدور و انتقال هر برگه چک مستلزم ثبت در سامانه صیاد است، از تاریخ بیست و دوم آذرماه سال جاری، صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک موارد زیر را مدنظر قرار دهند:

1- بر اساس تبصره 1 ماده فوق، از تاریخ 22 آذر ماه 1399 ضروری است تمام چک ها در وجه ذینفع معین صادر شوند. همچنین ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت نویسی چک خواهد بود.

2- تمام دارندگان دسته چک موظفند پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده را به همراه اطلاعات دریافت کننده آن (شامل شناسه ملی /کدملی ذینفع، مبلغ و تاریخ سررسید) در سامانه صیاد ثبت کنند. بدین منظور صادرکننده چک می تواند از طریق درگاه های نوین بانک افتتاح کننده و نگهدارنده حساب جاری وی (شامل اینترنت بانک و همراه بانک) و یا برنامک های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور به سامانه یاد شده دسترسی داشته و نسبت به ثبت چک اقدام کند.

* شناسایی صادرکننده چک و حصول اطمینان از ثبت اطلاعات چک توسط وی مستلزم انجام فرایند احراز هویت توسط بانک و یا برنامک موبایلی است، که احراز هویت در برنامک های موبایلی به صورت زیر انجام می شود:

الف - انطباق شماره تلفن صادرکننده چک با کد ملی وی؛

ب - استفاده از یکی از کارت های بانکی صادرکننده چک.

به عبارت دیگر صادر کننده چک می تواند با به کارگیری یکی از کارت های بانکی خود که توسط بانک صادرکننده چک در اختیار وی قرار گرفته و با استفاده از سیم کارت ثبت شده به نام وی، اقدام به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد کند.

3- به منظور بررسی صحت اطلاعات چک ثبت شده، دریافت کننده چک امکان اخذ استعلام از سامانه صیاد را داشته و پس از حصول اطمینان از تطبیق اطلاعات ثبت شده با اطلاعات مندرج در برگه چک نسبت به تائید اطلاعات چک دریافتی اقدام می کند. همچنین چنانچه دریافت کننده چک پس از تائید اطلاعات آن، متمایل به انتقال چک به شخص دیگری باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت معینات ذینفع جدید (ثبت شناسه /کدملی وی) برای وی فراهم است.

* شناسایی دریافت کننده چک و حصول اطمینان از تائید اطلاعات چک توسط وی مستلزم انجام فرایند احراز هویت توسط بانک و یا برنامک موبایلی است، که احراز هویت در برنامک های موبایلی به صورت زیر انجام می شود:

الف - انطباق شماره تلفن دریافت کننده چک با کد ملی وی؛

ب - استفاده از یکی از کارت های بانکی دریافت کننده چک.

به عبارت دیگر دریافت کننده چک می تواند با به کارگیری یکی از کارت های بانکی متعلق به خود و با استفاده از سیم کارتی که به نام وی ثبت شده است، اقدام به تایید اطلاعات چک و یا انتقال آن به شخص دیگر در سامانه صیاد کند.

با توجه به اهمیت چک در مبادلات تجاری کشور به عنوان یکی از ابزارهای پرداخت غیرنقدی و مهم در نظام پرداخت کشور، نظرداشت معضلات و مسائل اقتصادی ناشی از بیماری کرونا برای برخی از کسب وکارها و همچنین در راستای فرهنگ سازی و ایجاد فرصت مناسب به منظور برقراری ارتباط عموم مردم با سامانه صیاد، ضمن تاکید بر ضرورت ثبت اطلاعات چک توسط صادرکنندگان آن در سامانه ذکر شده براساس روال اجرایی تمهید شده به شرح فوق، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور حداکثر تعامل و همکاری لازم را با عموم مردم به منظور پیشگیری از بروز هرگونه چالش های احتاقتصادی ناشی از اجرای فرایند ثبت و نقل و انتقال چک را به عمل می آورد و کارسازی چکها تا اطلاع ثانوی همانند گذشته تداوم می یابد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1347

به "اطلاعیه شماره (1) مرتبط با اجرای قانون جدید چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه شماره (1) مرتبط با اجرای قانون جدید چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید