پای سفره کرامت امام مهربانی ها

به گزارش شاتر عکاسی، بیش از 15 ماه از شیوع کرونا می گذرد. بیماری واگیرداری که با حرکت سینوسی و سهمگین خود تبعات تلخی برجای گذاشته و با هر موج، کار و زندگی خیلی ها را با خود شسته و برده و سفره های بسیاری را کوچک و سفره های کوچک را تهی از نان نموده است.

پای سفره کرامت امام مهربانی ها

امسال دومین سالی است که ماه مبارک رمضان را در فضای آلوده به کرونا پشت سر می گذاریم؛ روزهایی که با اوج کرونا و پیک چهارم آن هم روبرو ایم. در طول 15 ماه گذشته گروه های جهادی و تشکل های مردمی بسیاری جامه خدمت به تن نموده و هرآنچه در توان داشتند از خدمت به بیماران تا رساندن آذوقه به سفره های کوچک شده و خالی، در سبد اخلاص گذاشتند.

بنیاد کرامت رضوی و نهادهای تحت امرش ازجمله نهادهایی بودند که از روزهای شروعین شیوع کرونا به خصوص در ماه های رمضان، آستین همت و خدمت بالا زده و با اجرای مشارکتی طرح هایی نظیر سفره مهربانی و افطاری ساده با همراهی نیکوکاران و تشکل های مردمی به یاری اقشار گرفتار و احتیاجمند حاشیه شهر مشهد و سایر نقاط کشور شتافتند. در ماه مبارک رمضان این مهربانی دوچندان شده و هر غروب با عطر غذای گرم در مناطق حاشیه ای و محروم مشهد می پیچد.

سنت گرانقدر افطاری ساده سال هاست که در طول ماه مبارک رمضان در صحن های حرم رضوی اجرا می گردد و مجاوران و زائرانی که در هنگامه غروب خورشید در حرم مطهر به سر می برند، یا ساکن در نقاط حاشیه شهر مشهد هستند و دعوتنامه ای برایشان ارسال می گردد می توانند بر سر این سفره بنشینند.

این سنت باارزش سال گذشته به صورت تهیه بسته های بهداشتی افطاری و توزیع میان زائران و مجاوران اجرا شد، امسال اما که ماه رمضان با پیک چهارم کرونا همزمان شد، با تأکیدات ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین تأکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر ضرورت حفظ سلامت زائران، توزیع بسته های افطاری ساده از صحن و سرای رضوی به نقاط مختلف سطح شهر مشهد منتقل شد.

مهربانی با خادمان مردم

حالا هر غروب ماه رمضان، 4000 بسته افطاری ساده به همت معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی آماده شده و توسط خادمان این آستان ملکوتی در منازل مردم و همچنین بین فعالان نهادهای مختلف ازجمله کارکنان هدایت و رانندگی ناجا، یگان ویژه نیروی انتظامی و کارکنان آتش نشانی مشهد توزیع می گردد؛ خادمان گمنامی که در همین اوضاع پرخطر همه گیری، هر روز لباس خدمت به مردم پوشیده و بسیاری از آنها در یک سال اخیر در حین انجام مأموریت های شغلی به کرونا مبتلا شده و به شهادت رسیده اند.

روز میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی(ع)، قرعه به نام یکی از مراکز آتش نشانی حاشیه شهر مشهد افتاد و جمعی از خادمان حرم رضوی در این روز سری به این مرکز زدند و ضمن تقدیر از خدمات آنها، بسته های متبرک افطاری را به دست آتش نشان ها رساندند.

یکی از آتش یاران جوان که با دیدن خادمان رضوی تبسم روی لبانش نشسته، احساس خود را از دریافت این تحفه رمضانی این طور بیان نمود: هر روز با استعانت از خدا و سلام و عرض ادب به ساحت نورانی امام هشتم(ع) مشغول خدمت می شوم. از شروع کرونا و با افزایش کار وقت چندانی برای زیارت پیش نیامده و زیارت از راه دور و خیابان های اطراف حرم تنها دلخوشی مان بوده و شادم که امروز و در روز ولادت امام حسن(ع)، مشمول عنایت امام هشتم شدیم.

طبخ محبت در یک آشپزخانه مردمی

آشپزخانه خیریه امام صادق (ع) در شهرک شهید رستمی با 50 سال سابقه خدمت به اقشار محروم شهر مشهد، یکی از پایگاه های محوری طبخ و توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) در روزهای ماه خداست. مسؤول آشپزخانه، حاج صادق عقیلی از آن سرد وگرم چشیده های خدمت به محرومان است. صنف خانوادگی شان فرش فروشی است ولی جذبه عشق به اهل بیت(ع)، پایش را به دم و دستگاه آشپزی به نیت حضرت رضا(ع) باز نموده است.

عقیلی درباره تداوم این خدمت موروثی به ما می گوید: وقتی می دیدیم خانواده ای که محتاج یک وعده غذاست با دریافت آن، لبخند رضایت بر صورت می نشیند، شیفته خدمت به مردم شدم و دنباله خدمت پدری را تا امروز گرفتم. اصولا در طول سال به جمعی از خانواده های تحت پوشش غذا می رسانیم، اما در ماه رمضان کار و زندگی ام را رها می کنیم و دربست در خدمت احتیاجمندان هستیم. حتی اگر از گذر این خدمت، یک خانواده افطاری گرم به دستش برسد و بچه هایشان شاد شوند، برای ما کافی است.

مسؤول آشپزخانه خیریه امام صادق(ع) اضافه می نماید: بخش اعظم هزینه های پخت روزانه غذا از محل یاری خیرین تأمین می گردد. بحمدا... این حرکت خداپسندانه در دو سال اخیر با مشارکت و همراهی معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی صورت می گیرد. هر غروب هم بسته های غذای آماده شده بین خانوارهای بی سرپرست و بدسرپست شناسایی شده در حاشیه شهر مشهد توزیع می گردد.

خدمت در جوار آتش

ساعت 5 عصر است و دیگ های خورشت قیمه آماده و روی دیگ های پلو با شعله های آتش پوشیده شده است. آنها که آشپز نیستند، چند دقیقه ای بیشتر نمی توانند حضور در فضای آشپزخانه را تحمل نمایند و فوری بیرون می فرایند. از سرآشپز می پرسیم چطور این دمای بالا را در ماه رمضان تحمل می نماید. حسین راعی در پاسخ می گوید: بعد از 20سال خدمت در این مجموعه، پوست و گوشت مان با آتش و حرارت خو گرفته است.

راعی اضافه می نماید: با این که زندگی خودم از حرفه آشپزی می گذرد ولی برای امور خیریه و خدمت به زائران کربلای معلی و مکه مکرمه هم آشپزی نموده ام و در تمام سال های کار برای محرومان و زائران دیده ام چطور اهل بیت خودشان دست مان را می گیرند و کارها را به خاتمه می رسانند و ما فقط وسیله ایم.

توفیق خدمتی متفاوت

عصر هر روز، محموله غذای آماده شده در آشپزخانه های خیرین مشهدی و تولیت آستان قدس رضوی، با همراهی چند خادم الرضا(ع) راهی محله های حاشیه شهر می گردد تا طعامی متبرک در سفره افطار روزه داران باشد؛ خانواده هایی که امسال سفره های شان خالی تر از سال های گذشته است. انتهای بلوار توس، نشانی یکی از همین محله های همجوار شهر مشهد است که همیشه پایگاه اجرای طرح های حمایتی آستان قدس رضوی است.

از روز گذشته، شبکه کانون های خدمت رضوی فیش دریافت غذا را بین خانوارهای تحت پوشش خود توزیع نموده اند. روز توزیع غذا، نماینده هر خانواده با فیشی در دست و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در صف دریافت غذا می ایستد و خادمان رضوی با حضور در محله های پایین شهر، خود وعده های غذا را به دست مردم می رسانند تا عطر رأفت و کرامت امام هشتم در همه شهر پراکنده گردد.

یکی از خادمان با سابقه کفشداری حرم، حس و حال این خدمت متفاوت را این طور بیان می نماید: دلم می خواهد همسایه خوبی برای مولایم حضرت رضا(ع) باشم و از همسایه های آقا امام هشتم پذیرایی شایسته ای کنیم.

برکت خانه ام می گردد

معمولا بخشی از جمعیت تحت پوشش این طرح ، پیر و از کار افتاده و بخش قابل ملاحظه ای هم خانواده های عیالوار هستند. گرچه طبخ و توزیع غذای متبرک حضرت سال هاست در قالب مهمانسرا و سفره های رمضانی حرم مطهر انجام می گردد ولی هنوز خیلی از ارادتمندان، آرزوی بهره مندی از یک وعده متبرک را دارند.

یکی از مادرعظیم های ساکن منطقه بلوار توس، گوشه ای منتظر نوبتش نشسته. معلوم است کسی را نداشته برایش غذا را بگیرد. می گوید به خاطر کهولت سن و نداشتن همراهی هنوز توفیق استفاده از یک وعده غذای مهمانسرای حضرت رضا(ع) را پیدا ننموده است. از او می پرسیم برایش سخت نیست در هوای گرم منتظر دریافت غذا می ماند. با ادبیاتی ساده ولی سرشار از عشق و ارادت می گوید: اگر تمام روز هم برای یک لقمه تبرکی منتظر باشم می ارزد، چون می خواهم برکت امام هشتم را به خانه ببرم.

سفره ای به وسعت ایران

یکی از محوری ترین طرح های حمایتی آستان قدس رضوی از اقشار بی بضاعت ویژه ماه رمضان، طرح عظیم سفره مهربانی است. مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی در این باره می گوید: به منظور تحقق فرمایش امام خامنه ای مدظله العالی در مورد رزمایش مواسات و همدلی به همت بنیاد کرامت رضوی مرحله دیگری از طرح مشارکت مؤمنانه خادمیاران رضوی سراسر کشور با توزیع 888 هزار بسته معیشتی از ماه مبارک رمضان شروع شد.

به گفته محمدحسین استادآقا در ادامه اجرای طرح حمایتی سفره مهربانی3 با توزیع کارت نان رضوی بین اقشار کم بضاعت ساماندهی شده در طول سال99، مرحله چهارم طرح مشارکتی سفره مهربانی برای بهره مندی بخش دیگری از قشر کم برخوردار کشورمان از رمضان امسال به اجرا در آمد.

وی راه های مشارکت در این طرح معنوی را اعلام نموده و می گوید هزینه هر بسته معیشتی 500هزار تومان است که علاقه مندان می توانند این مبلغ یا هر آنچه در توان دارند را به حساب دبیرخانه کانون های خدمت رضوی هر استان از جهت عابر بانک های ملت، ملی، صادرات، سپه و پاسارگاد واریز نمایند یا خود اقلام معیشتی را تهیه و به دبیرخانه کانون های خدمت رضوی شهرستان و استان تحویل دهند.

به گفته این مسؤول در این مرحله چون مراحل گذشته، بسته های اقلام شامل مواد غذایی اساسی مورد احتیاج زندگی از جمله برنج، روغن، رب، ماکارونی، حبوبات و... است ، این طرح تا اجرای مراحل تکمیلی آن در طول امسال ادامه می یابد.

عطر غذای گرم در مناطق محروم

برنامه طبخ و توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) برای بهره مندی خانوارهای کم بضاعت، محوری ترین طرح حمایتی آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان هر سال است. مدیر امور مجاورین معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی می گوید: امسال روزانه حدود 30هزار پرس غذای حضرت، طبخ و بین ساکنان حاشیه شهر مشهد توزیع شده و خواهد شد.

هادی غلامی می افزاید: ماه رمضان امسال، 10 آشپزخانه توسط نیکوکاران و تشکل های مردمی در مناطق مختلف حاشیه شهر مشهد فعال شده و روزانه افزون بر 26هزار پرس غذای گرم برای بهره مندی روزه داران تهیه و طبخ می گردد و با یاری شبکه ای از خادمیاران رضوی در اختیار احتیاجمندان ساکن حاشیه نشین قرار می گیرد. به علاوه، هر روز بیش از 3000 پرس غذا در مهمانسرای حضرت رضا(ع) طبخ شده و با حضور خادمان حرم رضوی در جهت توزیع در مناطق حاشیه ای شهر قرار می گیرد.

به گفته وی، بخشی از مواد اولیه با مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره) تهیه می گردد و بخشی از گوشت مورد احتیاج از جهت نذورات و عقیقه توسط معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی تأمین می گردد. بقیه لوازم و مواد غذایی را خیرین و گروه های جهادی تأمین می نمایند.

غلامی یادآور می گردد در کنار پخت روزانه غذای گرم، سوپ و شله هم برای استفاده روزه داران در مهمانسرای حضرت رضا(ع) تهیه و توزیع می گردد. به علاوه از روز میلاد امام حسن مجتبی(ع)، پخت و توزیع شیرینی در آشپزخانه های حاشیه شهر مشهد هم به بسته افطاری افزوده شده است.

سارا صالحی - ایران / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1659

به "پای سفره کرامت امام مهربانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای سفره کرامت امام مهربانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید