آنچه که باید در خصوص بیماری های قلبی بچه ها بدانیم

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران/آذربایجان شرقی بیماری قلبی در بزرگسالان یکی از مسائل اساسی و نگران کننده است اما بروز این بیماری در بچه ها نگران کننده تر است. عدم تشخیص به موقع، نداشتن آشنایی با علایم بیماری و در پی آن عدم درمان به موقع و مناسب از عمده ترین علل آسیب جدی و گاه مرگ بچه ها و نوزادان است.

آنچه که باید در خصوص بیماری های قلبی بچه ها بدانیم

یک فوق تخصص قلب بچه ها در این خصوص به خبرنگاران می گوید: قلب یکی از اعضای اصلی بدن بوده که وظیفه اصلی آن، پمپاژ خون به قسمت های مختلف بدن است و هر نوع بیماری و ایجاد اختلال در آن می تواند ارگان های مختلف را نیز درگیر کند.

دکتر علی رفیعی ادامه می دهد: بچه ها نیز مانند بزرگسالان در معرض بیماری های قلبی مختلفی قرار دارند و عمده ترین آنها بیماری های مادرزادی است که فرد در دوران جنینی با نقص تکامل قلب به جهان می آید.

او اضافه می نماید: این بیماری ها می تواند مانند یک ضایعه کوچک مثل وجود سوراخ بین دو دهلیز باشد یا اندکی پیچیده تر بوده و احتیاج به اعمال جراحی داشته باشند و بعضی از آن ها به مقداری پیچیده هستند که مغایر با حیات می باشند.

او خاطرنشان می نماید: علاوه بر بیماری های مادرزادی، بیماری های غیر مادرزادی نیز می تواند افراد را درگیر کند که یک گروه عمده این بیماری ها، آریتمی ها و اختلالات ریتم های قلبی هستند؛ ممکن است بچه های با قلب سالم به جهان بیایند اما ضربان قلب آنها اختلال داشته و خون رسانی دچار اختلال گردد.

رفیعی یادآور می گردد: گروه بعدی، بیماری های عفونی هستند و همانگونه که تمامی قسمت های بدن را درگیر می نماید، قلب را نیز می توانند درگیر نمایند.

او بعلاوه می گوید: بسیاری از بیماری های ویروسی در طی سیر بیماری، قلب را هم درگیر می نمایند و فرد دچار درد سینه، شلی عضلات قلب و در واقع درجاتی از نارسایی قلب می گردد که این نارسایی ها ممکن است به تدریج بهتر شوند یا طولانی مدت به جای مانده و حتی زندگی بچه ها کم و سن سال را نیز به خطر بیاندازد.

این فوق تخصص قلب بچه ها اظهار می نماید: گروه عمده دیگری از بیماری های قلبی غیرمادرزادی، عفونت هایی هستند که در اثر گلودرد چرکی ایجاد شده و مدت ها بعد در اثر این عفونت ها، آنتی بادی ها بر روی دریچه ها رسوب نموده و اختلالات دریچه ای ایجاد می نماید و ممکن است سالیان بعد نیز این بیماری خود را نشان دهد که بر اثر آن، دریچه ها ترمیم یا حتی تعویض شوند.

او ادامه می دهد: ویروس کرونا نیز مانند ویروس های دیگر می تواند عضلات قلب را درگیر کند و سبب تجمع مایع در اطراف قلب شده و عروق قلب را گشاد کند، پس در مبتلایان به کرونا نیز باید شرایط قلب را آنالیز کرد.

او اضافه می نماید: بچه ها مانند بزرگسالان می توانند به فشار خون، نارسایی قلبی و بیماری های سیستمیک دیگر مبتلا شوند.

رفیعی در رابطه با روش های تشخیصی بیماری های قلب در بچه ها خاطرنشان می نماید: اولین قدم در تشخیص بیماری های قلبی بچه ها وجود علائمی چون درد سینه، تنفس تند، ایجاد سیانوز، تغییر در رنگ مخاطات و اختلال در رشد است.

او تاکید می نماید: در این افراد ریت قلبی دچار اختلال شده و صداهای اضافی در قلب شنیده می گردد؛ بنابراین اولین اقدام، نوار قلبی است که بسیار یاری نماینده است، سپس عکس ساده سینه گرفته می گردد که بعضی از بیماری ها را تشخیص می دهد.

او می گوید: سومین روش تشخیصی، اکوکاردیوگرافی قلب است که امروزه به عنوان اصلی ترین روش در تشخیص بیماری های قلبی به ویژه بیماری های مادرزادی موثر است و ساختمان داخلی قلب، شرایط عروق، دیواره ها دریچه ها و عملکرد قلب را نشان می دهد؛ این روش بی خطر بوده و ضرری ندارد؛ بنابراین به طور گسترده استفاده می گردد.

این فوق تخصص قلب بچه ها اضافه می نماید: در ارزیابی های بیشتر، فرد تحت آنژیوگرافی تشخیصی قرار می گیرد و گاها از سی تی اسکن و ام آر آی نیز برای تشخیص استفاده می گردد و در بچه ها بزرگتری که در پی انجام فعالیت ها به درد سینه دچار می شوند، انجام تست ورزش لازم است.

او بعلاوه می گوید: تبریز به عنوان قطب پزشکی کشور مطرح بوده و در رشته قلب اطفال نیز پیشرفت های بسیاری داشته است؛ اکوکاردیوگرافی قلب جنین از همان ابتدا اجرا شده و مادران پر خطر تحت نظر هستند و بعد از تولد نیز ارزیابی های لازم انجام می گردد.

او یادآور می گردد: بیشتر روش های تشخیصی مانند سی تی آنژیو و روش های آنژیوگرافی برای تشخیص بیماری های پیچیده در این شهر وجود دارد و بعضی روش های درمانی و روش های غیر جراحی و جراحی غیر قلب باز نیز انجام می گردد.

رفیعی ادامه می دهد: بیشتر اعمال جراحی که در کشور بوده در شهر ما نیز انجام می گردد و فقط به غیر از موارد استثنایی مانند پیوند قلب، بقیه موارد اجرا شده و در بیشتر بیماری ها تشخیص، درمان و ارزیابی های بعدی انجام می گردد.

او در انتها توصیه می نماید: باتوجه به اهمیت بیماری های قلبی در بچه ها در صورت داشتن هر نوع شک بالینی مانند ضربان های شدید قلب، اختلالات هوشیاری، تپش های نامنظم، تنگی نفس، درد سینه و شنیدن صداهای اضافی در قلب باید به پزشک مراجعه نمایند تا کودک تحت آنالیز قرار گیرد و در صورت داشتن هر نوع بیماری آنالیز گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2048

به "آنچه که باید در خصوص بیماری های قلبی بچه ها بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه که باید در خصوص بیماری های قلبی بچه ها بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید