آسباد های خراسان در انتظار باد موافق یونسکو

به گزارش شاتر عکاسی، وحید حاج سعیدی؛ حفظ تاریخ ملموس و نا ملموس کشور و تحویل آن با کمترین تحریف و دخل و تصرف به آیندگان، یکی از اقداماتی است که برنامه ریزی در جهت اجرای صحیح آن یک ضرورت است.

آسباد های خراسان در انتظار باد موافق یونسکو

کشور ما با آثار تاریخی متعدد در زمره یکی از کشور های صاحب تاریخ کهن و غنی محسوب می گردد. اقوامی که هر کدام یک پیشینه تاریخی مجزا دارند و گنجیه ای از هنر و موسیقی و صنایع دستی و ... محسوب می شوند، زیر بنای این ساختار غنی شده از فرهنگ و تمدن هستند. اشعار، موسیقی، پوشاک، نوع تغذیه و سازه هایی که در سده های گذشته ساخته شده اند، همگی بیانگر ریشه دار بودن تمدن در بین اقوام ایرانی بوده و هست.

در این بین استان خراسان نیز یکی از مناطق تاریخی کشور محسوب می گردد که دارای قدمت و پیشینه تاریخی قابل اعتنایی است. وجود قلعه ها، مساجد، مدارس، قنوات، آسبادها، عمارت ها، سنگ نگاره ها و ... همگی نشان از تمدنی کهن و با سابقه در این دیار دارند.

اما آنچه که در این ضرورت دارد، در کنار حفظ آثار تاریخی به عنوان گنجینه های هنری گذشتگان، ثبت تاریخی این آثار نیز از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

در واقع به موجب قانون اساسی و قانون مدیریت خدمات کشوری، یکی از وظایف حاکمیتی دولت جمهوری اسلامی، حفاظت از میراث فرهنگی کشور است. یکی از راه های حفاظت از این میراث، ثبت آثار ارزشمند به لحاظ تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی و جهانی است.

آسباد های خراسان یکی از عجایب صنعتی و گنجینه های تاریخی و صنعتی کهن دیار خراسان هستند که تلاش هایی برای ثبت جهانی آن ها آغاز شده است.

درحال حاضر آسباد های ایرانی به شماره 6192 در فهرست پیشنهادی ایران در آثار میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. آسباد که به شهادت برخی مورخان و اساتید باستان شناسی نخستین ساخته صنعتی بشری است، قدمتی به بلندای تاریخ دارد. آسباد ها از دیر باز در معیشت و تغذیه مردم اهمیت زیادی داشته اند.

این صنعت نمادی از ترکیب معماری سنتی با نیاز های زیست بوم و بهره گیری مناسب از انرژی های پاک به شمار می آیند که از دیر باز در کهن دیار خراسان به کار گرفته شده اند. در بخش های وسیعی از خراسان، از شمال هرات تا جنوب سیستان با بهره گیری از باد های 120 روزه، در ایامی که با برداشت غلاتی نظیر جو و گندم مقارن است (اواخر اردیبهشت تا پایان شهریور)، آسباد ها به کار می افتند.

جالب این که عملکرد آسباد ها در گستره شرق ایران یکسان و از نظر ظاهری شبیه به هم است، اما بسته به موقعیت مکانی و شدت باد و حتی سنت های معماری بومی از لحاظ ظرایف معماری تفاوت هایی دیده می گردد که نشان از درایت و دانش بالای ایرانیان در گذشته دور است.

فلذا با توجه به ویژگی های منحصربه فرد آسباد ها و خصوصیات عملکردی و زیبایی شناسانه، بازتعریف، بازسازی، معرفی و در نهایت هموار ساختن راستا در جهت ثبت آن ها در فهرست میراث جهانی اهمیت بسیار پیدا می کند.

جا دارد مسئولان استان های خراسان در بازسازی این سازه های تاریخی، جلوگیری از تخریب و فرسایش و فراهم نمودن زمینه برای ثبت جهانی این یادگاران کهن عزمی جدی داشته باشند و با ثبت جهانی این صنعت، هنر معماری ایرانیان بار دیگر زبانزد جهانیان گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1609

به "آسباد های خراسان در انتظار باد موافق یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسباد های خراسان در انتظار باد موافق یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید