17 ایده خلاقانه برای دکور کردن شومینه خالی

به گزارش شاتر عکاسی، همه ما ممکن است علاقه داشته باشیم که در شب های سرد زمستان، در کنار فضای دنج شومینه بنشینیم و از گرمای دلنشین آن لذت ببریم. اما شومینه داشتن دردسرهایی را با خود به همراه دارد. شومینه نه تنها به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارد، بلکه گرد و غبار و لکه به وجود می آورد و کثیفی آن اغلب به بقیه بخش های خانه نیز راه پیدا می کند.

17 ایده خلاقانه برای دکور کردن شومینه خالی

بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از شومینه ها دیگر کاربردی نیستند یا بدون استفاده باقی می مانند. حال این سوال مطرح می شود که با شومینه خالی خانه خود چه کنیم؟ شومینه اغلب نقطه کانونی فضای خانه است و توجه به آن، می تواند نقش مهمی در زیباتر جلوه دادن خانه ایفا کند. در ادامه این مطلب از خبرنگاران مگ همراه ما باشید، به شما 17 ایده خلاقانه برای دکور کردن شومینه خالی خواهیم گفت.

1. یک سیستم گرمایشی داخل شومینه قرار دهید

حتی اگر شومینه شما دیگر کاربردی نباشد، باز هم می تواند منبع گرما باشد. یک بخاری برقی، یک اجاق گاز هیزمی یا هیتر را در داخل شومینه خود قرار دهید تا یک نقطه گرمایش خلاقانه و کاربردی را به وجود آورید. به این ترتیب بدون اینکه دردسرهای سوزاندن چوب در شومینه را داشته باشید، می توانید از گرمای شومینه استفاده کنید و لذت ببرید.

2. تعدادی گیاه داخل شومینه قرار دهید

گیاهان می توانند محور و نقطه کانونی دکوراسیون فضای شما باشند. کافی است یک یا دو گیاه را در شومینه خالی خود قرار دهید تا این فضای خالی که اغلب تاریک است، کمی سبزتر به نظر برسد و جلوه زیباتری پیدا کند. اگر بالای شومینه شما طاقچه ای وجود دارد، می توانید تعدادی از گیاهان خود را روی طاقچه یا روی سنگ شومینه نیز قرار دهید. علاوه بر گیاهان، می توانید این فضا را با گل های فصلی گل آرایی کنید و یک گلدان بزرگ با یک دسته گل زیبا داخل آن قرار دهید یا از چند گلدان کوچک با گل های زیبا و رنگارنگ استفاده کنید.

3. حال و هوای روستیک ایجاد کنید

ظاهر روستیک و سنتی یک شومینه چوبی را دوست دارید اما از تمیز کردن و نگهداری آن گریزانید؟ کافی است تعدادی هیزم و تکه چوب را داخل فضای شومینه قرار دهید تا حس و حال روستیک و سنتی شومینه را بدون اینکه آن را روشن کنید، به وجود آورید. شاید در این شرایط نتوانید از حرارت و گرمای واقعی شومینه استفاده کنید، اما بی شک همچین دکوراسیونی با وجود چوب و هیزم داخل شومینه، گرمای دلنشینی را به فضای شما هدیه خواهد داد و فضای شما را به فضایی دنج و دلنشین تبدیل خواهد کرد.

4. شومینه را بر اساس فصل دکور کنید

شومینه خالی شما می تواند فضایی بی نظیر و خاص برای دکوراسیون فصلی شما باشد. قرار دادن یک گلدان پر از گل های بهاری در فصل بهار یا چند کدو تنبل در فصل پاییز، قطعا در زیباتر و متفاوت تر نشان دادن دکوراسیون خانه شما نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

5. شومینه را به همان شکلی که هست، رها کنید

اگر شومینه شما بیشتر به یک اثر قدیمی و عتیقه شبیه است تا یک منبع گرمایشی، آن را به همان شکل خود رها کنید. به جای تلاش برای پوشاندن یا تعمیر آن، آن را به نقطه کانونی فضای خود تبدیل کنید. فضای بیرون آن را تا جایی که می توانید، تمیز کنید. سپس چند وسیله دکوری نظیر قاب عکس، گلدان، شمع و… را به طاقچه بالای شومینه یا سنگ کنار آن اضافه کنید. رها کردن شومینه قدیمی به همان شکلی که هست، کاملا مناسب فضاهایی با سبک دکوراسیون وینتج است.

6. شومینه را رنگ کنید

برای ایجاد یک ظاهر مینیمال، می توانید شومینه را به طور کامل به رنگ سفید یا کرم درآورید. اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که حتما باید شومینه را به صورت یکدست و کاملا تمیز رنگ کنید. شومینه ای که نامنظم و کثیف رنگ شده باشد، تأثیری کاملا منفی در ظاهر فضای شما به وجود خواهد آورد. پیشنهاد می کنیم از رنگ های شاخص استفاده نکنید، مگر در دکوراسیون های خاص. رنگ های خنثی انتخاب بهتری برای رنگ آمیزی شومینه محسوب می شوند.

رنگ مشکی هم گزینه مناسب و شیکی است که به فضای شما عمق می دهد و هرگونه لکه و خرابی را تا حد زیادی پنهان می کند.

7. داخل شومینه را با آجر دکور کنید

شومینه آجری، ظاهری خلاقانه و بسیار مجذوب کننده را به وجود می آورد. آجرهای کم رنگ را در یک الگوی عمودی یا مورب به صورت منحصربه فرد بچینید تا بافتی مجذوب کننده و چشم نواز را به وجود آورد. به جای آجر می توانید از سنگ هایی نظیر سنگ هم استفاده کنید که مناسب فضاهایی با سبک کلاسیک و آرت دکو است. انتخاب نوع متریال، کاملا بستگی به سبک خانه و سلیقه شما دارد.

8. از شومینه به عنوان فضای ذخیره سازی استفاده کنید

شومینه استفاده نشده شما می تواند فضایی ایدئال برای ذخیره سازی لوازم شما باشد. می توانید یک سبد حصیری زیبا را داخل شومینه خود قرار دهید و داخل سبد، اقلامی که دوست دارید، مانند پتو، کتاب، کوسن و…را قرار دهید.

این شومینه اگر در اتاق خواب کودک شما واقع شده است، برای دکور کردن شومینه خالی اتاق فرزندتان، حتی می توانید به عنوان فضایی برای قرار دادن اسباب بازی ها و لوازم کودکتان از آن استفاده کنید.

9. اطراف شومینه را کاشی کاری کنید

همان طور که پیش تر گفته شد، شومینه می تواند نقطه کانونی فضای شما باشد. با برجسته کردن بیشتر آن، جلوه شومینه و در نهایت فضای خود را بیشتر می کنید. یک راه شیک و زیبا برای انجام این کار، نصب چند کاشی منحصر به فرد در اطراف شومینه است. سعی کنید از کاشی هایی باکیفیت و با طرح و نقش های منحصربه فرد استفاده کنید.

10. دیوار پشت شومینه را متمایز جلوه دهید

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای متمایزتر جلوه دادن شومینه خود انجام دهید، کار کردن روی دیوار پشت شومینه است. می توانید آن را به شیوه ای هنرمندانه با روش های مختلفی خاص و زیباتر جلوه دهید. آن را رنگ کنید، کاغذ دیواری کنید، آجرکاری یا کاشی کاری کنید. به خلاقیت خود اجازه شکوفا شدن بدهید، قطعا از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

11. فضای نشیمن را از قلم نیاندازید

اگر در اطراف شومینه ی خود مبلمان قرار داده اید و قصد ندارید از شومینه خود استفاده دیگری داشته باشید یا آن را دکور کنید، می توانید روبه روی شومینه دو عدد پاف یا عثمانی قرار دهید تا فضای نشیمن شما کمی متفاوت تر جلوه کند.

12. به شومینه خالی با شمع گرما ببخشید

یک راه خلاقانه به جای اینکه شومینه خود را روشن کنید، استفاده از شمع داخل آن است. این کار نه تنها ظاهر شومینه شما را بسیار زیبا و چشمگیر می کند، بلکه حسی از یک شومینه روشن را برای شما تداعی خواهد کرد. می توانید چندین شمع ساده را با ارتفاع های مختلف داخل شومینه قرار دهید و فضایی رویایی و خاص را به وجود آورید.

13. داخل شومینه را با کتاب یا مجله پر کنید

یکی دیگر از راه های مجذوب کننده و خلاقانه برای دکور کردن شومینه خالی، چیدن کتاب ها یا مجله داخل آن است. اگر فضای کافی برای قرار دادن کتاب های خود ندارد، کمی متفاوت فکر کنید. می توانید از فضای خالی داخل شومینه برای قرار دادن کتاب های خود استفاده کنید و آن ها را به شیوه ای زیبا داخل شومینه بچینید. قطعا جلوه مجذوب کننده و متفاوتی به فضای شما خواهد بخشید.

14. شومینه را به یک گالری هنری تبدیل کنید

می توانید آثار هنری دل خواه را یا اگر خودتان اثر هنری خاصی خلق کرده اید، داخل شومینه بچینید و آن را به یک گالری جمع وجور و زیبا تبدیل کنید. تابلوهای مورد علاقه خود را به دیوار شومینه تکیه دهید و این چیدمان را می توانید با قرار دادن یک یا دو مجسمه نیز شاخص تر کنید.

15. داخل شومینه آینه قرار دهید

وجود یک آینه ساده یا کار شده داخل شومینه، علاوه بر اینکه ظاهر بی نظیری به فضای شما می بخشد، فضای شما را بزرگتر جلوه خواهد داد. برای دکور کردن شومینه خالی تنها استفاده از یک آینه هم می تواند در جلوه بخشیدن به فضای شما بسیار مؤثر باشد.

16. کلکسیون خود را داخل شومینه بچینید

اگر کلکسیون خاصی جمع آوری می کنید یا یادگاری های ارزشمندی دارید که می خواهید آن ها را در معرض نمایش قرار دهید، می توانید آن ها به شیوه ای هنرمندانه و زیبا داخل شومینه بچینید و جلوه لوازم محبوبتان را چندین برابر کنید.

17. داخل شومینه را طبقه بندی کنید

می توانید داخل شومینه خود را یک یا دو ردیف طبقه بندی کنید و کتاب ها، مجلات یا لوازم دکوری دل خواه خود را داخل طبقات قرار دهید. می توانید داخل شومینه و طبقات را هم رنگ آمیزی کنید تا متفاوت تر و چشمگیرتر جلوه کند.

کلام آخر

شاید در ابتدا فضای خالی شومینه، بدون استفاده و حتی یک فضای اضافی به نظر برسد اما کافی است کمی خلاقیت خود را به کار بگیرید و راه های مختلف دکور کردن شومینه خالی را امتحان کنید تا از این فضای خالی و بدون استفاده، به زیباترین شکل ممکن استفاده کرده و جلوه و زیبایی فضای خود را چندین برابر کنید.

منابع: houzz, mydomaine

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1984

به "17 ایده خلاقانه برای دکور کردن شومینه خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 ایده خلاقانه برای دکور کردن شومینه خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید