گرد فراموشی بر بازارچه های خوداشتغالی بانوان مازندران

به گزارش شاتر عکاسی، اشکان دنیا آرای - ساری-خبرنگار: اشتغال بانوان یکی از اولویت های برنامه ریزی شغلی در تمام جوامع به شمار می آید.

گرد فراموشی بر بازارچه های خوداشتغالی بانوان مازندران

این اهمیت در سال های اخیر که کشور ما با مشکل اشتغال و پدیده بیکاری روبرو شده بیش از پیش قابل لمس است. ابتدای این هفته مدیر کل امور بانوان مازندران، در نشستی با خبرنگاران به بعضی اقدامات صورت گرفته و در حال پیگیری برای ارتقای وضعیت بانوان استان اشاره نمود که در بین این پیگیری ها، مساله اشتغال بانوان هم دیده می شود.

سمیه قاسمی طوسی از تدوین 224 سند به عنوان اسناد پشتیبان در 10 فصل برای اجرای سند ارتقای وضعیت زنان مازندران اطلاع داد که حدود یک ماه پیش به تایید معاونت زنان ریاست جمهوری نیز رسید. به گفته وی، در این طرح مسائل مختلفی مانند وضعیت ازدواج و طلاق، بهداشت و سلامت، ورزش، مشارکت سیاسی، مشارکت مدنی و بعضی حوزه های دیگر مربوط به بانوان مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از بخش های مد نظر مسئولان نیز در حوزه زنان، بحث اشتغال زنان و حمایت از بانوان سرپرست خانوار است که مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در این نشست گفت: قرار شده برای پشتیبانی از بانوان سرپرست خانوار، نمایشگاه توانمندسازی در قالب نمایشگاه مد و لباس که تیر امسال برگزار شده بود، با توجه به استقبال خوب مردم، فراورینمایندگان و رسانه ها، با همکاری مدیریت محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مازندران واقع در قائمشهر یک بار دیگر امسال برگزار شود. به گفته قاسمی طوسی طرح توان افزایی زنان سرپرست خانوار نیز در کارگروه اشتغال مطرح شد که استقبال بخش خصوصی را به دنبال داشت. مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران بر شبکه سازی با استفاده از توان افراد دارای مهارت های شغلی تاکید و اعلام کرد: این افراد می توانند با متصل شدن به بعضی پیشران ها در کشور محصولات خود را به دست مصرف نماینده برسانند.

  • احتیاج به برنامه ریزی

در سال های اخیر تعداد زنان و دختران فعال در زمینه فراوری انواع محصولات خانگی افزایش یافته و میل به فعالیت های مرتبط با فراوری بر اساس احتیاج جامعه در این قشر بیشتر دیده می شود. این موضوع احتیاج به برنامه ریزی برای درنظر دریافت محل عرضه مناسب فراوریات را بیشتر می نماید. از سوی دیگر موضوع راه اندازی بازارچه های خوداشتغالی ویژه بانوان سرپرست خانوار نیز سال هاست به نتیجه نرسیده و همچنان مورد تاکید مسئولان استانداری و به ویژه مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران است. نخستین اظهارات درباره اجرای این طرح و راه اندازی بازارچه های خوداشتغالی در مازندران به سال 1386 برمی شود، اما از آن سال تاکنون هیچ بازارچه ای برای بانوان خودسرپرست مازندران برپا نشده است که دائمی باشد.

قاسمی طوسی در این باره با بیان این که ایجاد بازارچه های خوداشتغالی برای زنان خودسرپرست استان یک اولویت و دغدغه مهم برای ما و مسئولان ارشد استان به شمار می آید، به خبرنگاران اظهار کرد: متولی تشکیل این بازارچه ها در شهرها طبق قانون، شهرداری ها هستند. بارها با تکیه بر همین قانون جلساتی برگزار کردیم و از مسئولان شهرستان ها و نمایندگان مجلس نیز خواستیم که پیگیر اجرای این طرح باشند. این یک خواسته فرااستانی است و باید در شهرها اجرا شود، اما به نظر می رسد که در شهرداری های ما اراده ای برای انجام این وظیفه و تعهد قانونی وجود ندارد.

  • بی توجهی مجریان طرح

این مسئول اضافه نمود: بسیاری از بانوان استان نمی دانند محصولات فراوریی خود را کجا عرضه نمایند، به همین دلیل گاهی به عنوان دستفروشی که سد معبر نموده با آنها برخورد می شود. به هر شهرستانی که می رویم از مسئولان شهرستان ایجاد چنین مرکزی را مطالبه می کنیم. بسیاری از شهرهای استان به ویژه شهرهای گردشگرپذیر ظرفیت مناسبی برای ایجاد این بازارها دارند، اما عملا هیچ اتفاقی نمی افتد.

مطالبه مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران بیش از یک دهه است که مورد توجه مجریان طرح قرار نمی گیرد. شاید در این بین ورود جدی مسئولانی همچون معاون هماهنگی امور عمرانی و معاون سیاسی امنیتی استاندار بتواند به اجرای این طرح در بعضی شهرهای استان که امکان و توان اجرای آن را دارند، یاری کند. البته به گفته قاسمی طوسی، معاون سیاسی امنیتی استاندار در پاسخ به پیگیری های او برای راه اندازی این بازارچه های دائمی عنوان نموده که هر جا احتیاج به حمایت استانداری باشد ورود خواهد نمود، اما به انتها نرسیدن طرح تاکنون می تواند نشان دهنده جدی ندریافت اجرای آن باشد.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با بیان این که این مجموعه به تنهایی نمی تواند همه اهداف را محقق کند، گفت: حتی اعتبار سالانه این اداره کل که توسط دولت در بودجه امسال تعریف شده بود توسط مجلس حذف شد. پارسال 280 میلیون تومان اعتبار برای پیگیری و اجرای بعضی برنامه های این اداره کل اختصاص یافته بود، اما امسال هیچ بودجه ای داده نشده است. بنابراین بدون تعامل دستگاه ها کاری نمی توانیم از پیش ببریم. وی ادامه داد: تاکید استاندار نیز همین است که همه دستگاه ها با اداره کل امور بانوان و خانواده همکاری نمایند. خوشبختانه مدیران کل بعضی نهادها مانند سازمان صمت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نگاه مثبتی به برنامه ها و پیگیری ها دارند.

  • ارزیابی مهارت افراد توسط کمیته راهبری

قاسمی طوسی علاوه بر پیگیری برای راه اندازی بازارچه های دائمی خوداشتغالی بانوان، به طرح مالی توانمندسازی مالی زنان سرپرست خانوار به عنوان یکی از راهکارهای اصلی و مهم برای برون رفت از وضعیت کنونی در زمینه عرضه فراوریات زنان و دختران اشاره نمود. این مسئول اضافه نمود: طرح توانمندسازی مالی زنان سرپرست خانوار از طرح های خوبی است که از الگوهای کشورهای اروپایی گرفته و سپس بومی سازی و تئوریزه شده است.

طرح پارسال در 9 استان اجرا شد و امسال 23 استان در حال اجرای آن هستند که مازندران هم یکی از این استان هاست. وی ادامه داد: در این طرح قرار نیست وام و تسهیلات پرداخت شود. بلکه مهارت افراد توسط کمیته راهبری مورد ارزیابی قرار می گیرد و سطح و حوزه مهارتی آنان سنجیده می شود. پس از آن افراد به پیشران هایی که در کشور مطرح هستند وصل می شوند. راه برون رفت از این وضعیت جدی دریافت چنین طرح هایی است. پیگیری برای ایجاد بازارچه های دائمی بر جای خود باقی است، اما بانوان ما چقدر باید منتظر جشنواره های درون و برون استانی بمانند؟

  • شبکه سازی برای فراوریات بانوان

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت: وقتی می توان با استفاده از اپلیکیشن ها و شبکه سازی، برای بسیاری از محصولات فراوریی بانوان بازاریابی و برندسازی کرد، نباید همچنان در انتظار اجرای شیوه های سنتی بمانیم، هرچند که اجرای این طرح از اهمیت برپایی بازارچه ها نمی کاهد. سمیه قاسمی طوسی ادامه داد: معتقدیم یکی از راه های اصلی حل مشکل اشتغال زنان سرپرست خانوار، همین شیوه است یعنی شبکه سازی را از خانه انجام دهیم تا زنجیره ای تخصصی از فراوری تا فروش محصولات فراوری شده توسط زنان خودسرپرست و بدسرپرست یا دختران و بانوان خانه دار شکل بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 363

به "گرد فراموشی بر بازارچه های خوداشتغالی بانوان مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرد فراموشی بر بازارچه های خوداشتغالی بانوان مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید