کپک دیوار چیست و چگونه از بین می رود؟

به گزارش شاتر عکاسی، کپک دیوار خانه

کپک دیوار را می توان یکی از معضلاتی نامید که در برخی از منازل بخصوص در منازلی که بنای آن ها بسیار قدیمی می باشد به وجود می آید . شاید شما نیز تجربه این مشکل را داشته و با آن به طور کامل آشنا باشید . ما نیز در این مقاله سعی بر آن داشته ایم تا بدانیم کپک دیوار چیست و چگونه از بین می رود ؟ این معضل را که افراد در بسیاری از منازل با آن دست به گریبان می باشند مورد بررسی قرار می دهیم و راهکارهای مثبتی در جهت رفع آن معرفی کنیم .

کپک دیوار چیست و چگونه از بین می رود؟

آن گونه که تجربه ثابت کرده است ، قارچ ها معمولا در محیط های مرطوب و نسبتا گرم به وجود می آیند . کپک ها نیز نوعی قارچ به شمار می فرایند و از همین رو آن ها نیز در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند . به همین دلیل است که در سرویس بهداشتی بسیاری از منازل که دارای رطوبت زیادی می باشند ، شاهد این پدیده ناخوشایند هستیم .

کپک دیوار گچی

استفاده از گچ را می توان به طور کل ، مهمترین عامل رشد قارچ در بسیاری از محیط ها برشمرد . محیط هایی که در آن از گچ استفاده شده است بیشتر از سایر محیط ها در معرض کپک زدگی قرار دارند به همین دلیل ، معمولا خانه هایی که در اقلیم های گرم و مرطوب ساخته می شوند به دلیل استفاده از گچ کاری در آنها ، شرایط آب و هوایی زمینه ساز پرورش قارچ بر روی دیوارهای گچی می گردد چرا که گچ ها ساختار متخلخلی داشته که عمدتا باعث جذب قارچ و کپک دیوار با ظاهری سیاه یا قهوه ای می شوند .

راه های مقابله با کپک زدگی دیوارها در منازل

برای کاهش و یا از بین بردن کپک دیوارهای منازل راه و روش های گوناگونی توصیه شده است که ما به چند مورد از آنها اشاره می کنیم . قبل از هر چیزی ، در اولین گام شما باید منبع و عامل اصلی ایجاد کپک در منزل تان را بیابید و سپس برای رفع آن برنامه ریزی کنید . همانطور که گفته شد ، کپک دیوار و قارچ سرویس بهداشتی در نواحی مرطوب به وجود می آیند و تا هنگامی که این رطوبت را از بین نبرید ، تمیز کردن گاه به گاه این کپک ها از دیوار بی فایده خواهد بود . بنابراین از بین بردن رطوبت گزینه نخست برای مبارزه با کپک دیوار است . همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ، اگر شما برای از بین بردن رطوبت اقدامی نکنید به زودی شاهد ایجاد کپک در قسمت های مجاور کپک قبلی خواهید بود . شاید جالب باشد که بدانید نقش رطوبت در به وجود آمدن کپک به قدری زیاد است که اگر بتوانید ، مناطقی را که کپک زده اند به مدت 24 ساعت خشک کرده و آن را عاری از هرگونه رطوبت نگه دارید تمام کپک ها از بین می فرایند .

نصب تهویه مناسب در منازل : همانطور که در قسمت های قبلی این متن به دلایل اصلی ایجاد کپک در یک محیط اشاره کردیم ، رطوبت را می توان اصلی ترین عامل ایجاد کپک در هر محیطی برشمرد . اگر چنانچه می خواهید از دست کپک های منزل تان راحت شوید ، باید در اولین گام تهویه ای مناسب و قدرتمند برای منزل تان تهیه و نصب کنید تا از ایجاد هرگونه رطوبت در آن جلوگیری گردد .

لباس های خیس و مرطوب را در منزل آویزان نکنید : این مورد نیز ارتباط مستقیمی با ایجاد رطوبت در منازل دارد ، در ایام قدیم که خانه ها به مراتب بزرگتر و هر کدام دارای حیاط بودند ، معمولا لباس ها را پس از شستشو روی بندی در حیاط قرار می دادند تا در هوای آزاد خشک شوند . ولی امروزه با ازدحام مجتمع های مسکونی و توسعه آپارتمان نشینی خانواده ها به حیاط دسترسی نداشته و بالاجبار لباس هایشان را پس از شستشو درون منزل آویزان می کنند تا خشک گردد . همین مورد خود باعث آن می گردد تا هوای درون منزل آمیخته با رطوبت گشته و به مرور شاهد کپک زدگی دیوارها باشیم . پس سعی کنید حدالامکان لباس شویی خشک کن تهیه کرده و لباس هایتان را به وسیله آن خشک کنید .

حدالامکان در طول روز یک بار درها و پنجره ها را باز بگذارید : این عمل باعث عوض شدن هوای درون منزل شده و تاثیر مستقیمی بر حفظ سلامتی افراد خانواده دارد ، و همچنین با به حداقل رساندن رطوبت موجود در هوای درون منزل ، باعث کاهش احتمال کپک زدگی دیوارها نیز می گردد . همچنین دقت داشته باشید که در مناطقی مانند حمام و آشپزخانه به دلیل وجود دوش آب و سینک ظرفشویی برای پیشگیری از ایجاد کپک همیشه آب اضافی روی سینک را پاک کرده و بعد از انجام استحمام پنجره را باز گذاشته یا تهویه را برای مدت زمانی روشن بگذارید .

خطرات و بیماری های ناشی از کپک دیوار

کپک دیوار در منازل گاها دارای خطرات و پیامدهایی می باشند . این پیامدها می توانند ارتباط مستقیمی با سلامت ساکنین داشته باشد . گاهی پیش می آید افراد دچار التهاب در قسمت های بینی ، دهان و دستگاه تنفسی فوقانی شان می شوند . برخی دیگر نیز دچار عفونت های قارچی می گردند . در برخی موارد حاد تر نیز گزارش شده ، برخی از افراد دچار مسائل تنفسی جدی و خونریزی ریوی و دیگر مسائل سلامتی شده اند .

بیماری های ناشی از کپک دیوار چه علایمی دارند

بیماری هایی که مستقیما به دلیل کپک دیوار به وجود می آیند ، را نمی توان به طور دقیق و با اطمینان تشخیص داد ، ولی بر اساس آمار ارائه شده از افرادی که به دلیل ارتباط با این گونه محیط های آلوده به قارچ و کپک دچار مشکل شده اند ، دارای این علایم بوده اند . (مبهم و گیج بودن مغز ، مسائل حافظه ، مسائل تمرکز ، سردرد ، خستگی و ضعف ، ماهیچه هایی که به طرز غیرقابل توضیحی گرفته اند ، درد در مفاصل ، فشار روانی پایدار ، بی حسی ، مسائل چشمی مانند قرمزی چشمان و یا حساسیت به نور ، مسائل آسمی و بیماری هایی مانند سرفه یا تنگی نفس ، لرز و سرگیجه ، مسائل هاضمه ای مانند تغییر در میل ، اسهال ، حالت تهوع ، درد شکمی)

با چه موادی می توان کپک های ایجاد شده روی دیوار خانه را از بین برد ؟

تجربه نشان داده است که برخی از محصولات طبیعی که می توان آنها را از عطاری ها تهیه نمود ، خواصی دارند که اینگونه سطوح را تمیز و ضد عفونی کرده و توان آن را دارند که به راحتی قارچ ها و کپک های ایجاد شده را را از بین ببرند . ما نیز استفاده از این محصولات را به دلیل طبیعی بودن و تاثیر بسیار زیادی که دارند ، توصیه می کنیم ، زیرا هم سازگار با محیط منزل (که محل زندگی و حفظ سلامت خانواده) هستند و هم بوی تازه به منزل می دهند و به راحتی بوی رطوبت را از بین می برند .

جوش شیرین : جوش شیرین را می توان یکی از محصولات مهم و کاربردی در هر خانه و آشپزخانه ای به شمار آورد ، که دارای مصارف بسیار زیادی می باشد . جوش شیرین خاصیت ضد قارچی ، و ضد باکتری دارد و برای تمیز نمودن سطوح مختلف بسیار مناسب می باشد . این محصول به دلیل توانایی که دارد از رشد قارچ جلوگیری می نماید . علاوه بر آن جوش شیرین توانایی از بین بردن لکه های سیاه و بوهای نامطبوع را دارد . (نحوه مصرف آن نیز اینگونه است که ؛ مقدار زیادی جوش شیرین را در محل مورد نظر بریزید و سپس آن را با قلم مو در قسمت مورد نظر بمالید . پس از آن بیست دقیقه صبر کرده و سپس محل را با آب شستشو دهید)

سرکه سفید : همانطور که می دانید سرکه دارای خاصیت اسیدی می باشد و با همین خاصیت اش تاثیر زیادی روی مکان های آلوده به کپک دارد . سرکه توانایی از بین بردن لکه های تیره و هر گونه قارچ و باکتری را که در خانه یافت می گردد را دارد .

نمک دریا : نمک دریا دارای خاصیت ویژه ای می باشد که آن را راهکاری مناسب و عالی برای از بین بردن قارچ ها و کپک ها قرار داده است . این مواد توانایی آن را دارد که سطوح را به طور کامل ضد عفونی کرده و در عین حال نیز رطوبت را از فضاهای بسته جذب نماید . استفاده از این ماده به گونه ای است که به طور مستقیم باید آن را در ناحیه آلوده به کپک استفاده نمود . برخی افراد نیز تصمیم می گیرند که از آن برای جلوگیری از رشد در وهله اول استفاده کنند . (برای استفاده از این ماده معدنی باید مقدار زیادی نمک دریایی را روی سطوح آلوده به کپک بمالید و پس از بیست دقیقه ، با استفاده از اسفنج یا برس آن را پاک کنید)

از بین بردن کپک زیر کاغذ دیواری

شاید شما هم این تجربه ناخوشایند را داشته اید که ، پس از جدا شدن بخشی از کاغذ دیواری منزل تان با صحنه کپک دیوار در زیر آن روبرو شده باشید . اصلی ترین عامل این کپک نیز همانطور که قبلا گفته شد رطوبتی است که جذب دیوار منزل تان شده و به مرور باعث کپک زدگی آن گشته است ، ولی چون این کپک ها در زیر کاغذ دیواری بوده است شما شاهد به وجود آمدن و رشد آنها نبوده اید و به ناگاه هنگامی متوجه شده اید که بخشی از کاغذ دیواری تان جدا و دیوار زیر آن مشخص شده است

چگونه کپک زیر کاغذ دیواری را از بین ببریم ؟

کپک های زیر کاغذ دیواری هرچند موجب غافلگیری اعضای منزل شده و صحنه ای ناخوشایند به وجود می آورند ، ولی اگر طبق اصول با آن برخورد کرده و جهت رفع آن بکوشید ، می توانید با کمی زحمت و ممارست آن ها را در طول مدت کوتاهی از بین ببرید . در ابتدای امر دقت کنید که هنگام جدا نمودن کاغذ دیواری کم ترین برخورد را با کپک ها داشته باشید و کاملا از خودتان محافظت کنید ، زیرا تنفس در فضایی که قارچ ها هستند برای شما و بخصوص سیستم تنفسی تان کاملا مضر است (پس ضرورتا حین انجام این کار از ماسک و دستکش استفاده کنید) .

چند ترکیب جهت تمیز کردن می تواند در از بین بردن کپک از کاغذ دیواری موثر باشد . ابتدا سعی کنید ظرف صابون و آب را با هم مخلوط کنید و سپس از پارچه یا اسفنج استفاده کنید تا منطقه آسیب دیده را پاک کنید و سپس به راحتی اسکراب را تمیز کنید .

گزینه دیگری که در این زمینه می توان مورد استفاده قرار داد ، مخلوط آب و سرکه سفید می باشد که در بسیاری از موارد گزینه مطلوبی بوده است . اگر این گزینه ها کارساز نبودند ، می توانید روش دیگری را امتحان کنید و آن این که ، مقداری از سفید کننده را با آب و مقدار کمی صابون در ظرفی ترکیب کرده و از آن جهت رفع کپک دیوار استفاده کنید (اما قبل از آن ، این محلول را در یک گوشه کاغذ دیواری امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ آن از بین نمی رود).

نتیجه گیری

کپک دیوار معمولا در خانه ها یکی از دغدغه هایی می باشد که ساکنین با آن دست به گریبانند. برای رفع این مشکل در این مقاله بهترین روش های رفع کپک دیوار را بررسی کردیم. همچنین مشاوره در این زمینه با مختصصین ساختمان می تواند راهگشای راهتان باشد.

منبع: هومتیک
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2120

به "کپک دیوار چیست و چگونه از بین می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپک دیوار چیست و چگونه از بین می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید