کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی

به گزارش شاتر عکاسی به نقل از دیلی میل، ستاره شناسان برای نخستین بار مولکول های اکسیژن را در یک کهکشان خارج ازمنظومه شمسی رصد کردند.

کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی

گروهی از محققان در رصد خانه شانگهای آسترونومیکال این کشف را انجام داده اند. ستاره شناسان با تحلیل امواج نوری که از کهکشان مارکاریان 231 به زمین می رسد، متوجه حضور مولکول های اکسیژن در آن شدند. این کهکشان در فاصله 581 میلیون سال نوری زمین قرار گرفته است.

جالب آنکه به طور معمول وجود اکسیژن و گازهای دیگر در اتمسفر زمین، خوانش دقیق امواج نوری از کهکشان های دوردست را سخت تر می نماید. این امواج نوری به طور معمول در عناصر گازی مختلف جذب یا از طریق آنها به سمت دیگری تابیده می شوند و به همین دلیل خوانش دقیق آنها غیر ممکن است.

اما امواج نوری مارکاریان 231 از یک شی آسمانی شبه ستاره ای(QSO)تابیده شده اند. اشیا شبه ستاره ای طبقه ای از اشیاء فراتر از کهکشان راه شیری هستند که از نظر بصری شبیه ستاره هستند اما طیف نوری که می تابانند قرمز است. کوازارها منابع امواج رادیویی قدرتمند و شبیه ستاره هستند.

خوانش امواج نور از دو نقطه مختلف انجام شد که یکی از آنها تلسکوپ 30 متری IRAM در گرانادا اسپانیا و دیگری تلسکوپ Northern Extended Millimeter Array در کوه های آلپ فرانسه بود.

با توجه به خوانش ها دانشمندان تخمین زدند اکسیژن موجود در کهکشان مارکاریان 231 احتمالاً 100 بار بیشتر از مقدار رصد شده در کهکشان راه شیری است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 824

به "کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید