کاهش تلفات شبکه توزیع با ایجاد یک سامانه هوشمند

به گزارش شاتر عکاسی، برای نخستین بار در کشور، سامانه هوشمند پایش ضریب توان، به وسیله توانیر راه اندازی شد.

کاهش تلفات شبکه توزیع با ایجاد یک سامانه هوشمند

به گزارش خبرنگاران، برای نخستین بار در کشور، با ایجاد راه اندازی سامانه نرم افزاری هوشمند پایش ضریب توان، به وسیله متخصصان داخلی، کنترل هوشمند توان راکتیو شبکه توزیع امکان پذیر شد. با راه اندازی این سامانه، تلفات شبکه توزیع برق کشور کاهش بیشتری خواهد یافت.

در همین خصوص محمدحسن متولی زاده- مدیرعامل شرکت توانیر، گفت: ایجاد سامانه هوشمند پایش ضریب توان یک ماموریت ویژه است. این طرح برای نخستین بار در کشور و حول محور تحول دیجیتال منجر به هوشمندسازی در مقوله ضریب توان شد.

متولی زاده با ارسال نامه ای خطاب به معاون برق وانرژی وزارت نیرو یاداور شد: این سامانه نرم افزاری با همکاری شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان و حمایت معاونت هماهنگی توزیع توانیر تهیه و راه اندازی شد که به اسم یک سامانه فعال، در حال بهره برداری است و نتایج قابل توجهی در پایش توان راکتیو و ضریب توان فیدرهای فشار میانه کشور داشته است.

برپایه این گزارش، همایون حایری معاون برق و انرژی وزیر نیرو هم در مورد اهمیت راه سامانه هوشمند پایش ضریب توان به وسیله توانیرگفت: با اقدامات اجرا شده به وسیله شرکت توانیر، تلفات شبکه توزیع برق طی چندسال اخیر کاهش چشمگیری داشته و از 15 درصد به 9.2 درصد رسیده و تک رقمی شده است.

حایری در هامش این نامه، خطاب به علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نوشت: به همین دلیل، ایجاد سامانه هوشمند پایش ضریب توان که برای نخستین بار و باسامانه نرم افزاری بومی ایجاد شده است، این قابلیت را فراهم می سازد که توان راکتیو در شبکه توزیع برق به طور هوشمند کنترل و مدیریت گردد و در پی آن تلفات شبکه توزیع برق، کاهش بیشتری داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1804

به "کاهش تلفات شبکه توزیع با ایجاد یک سامانه هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تلفات شبکه توزیع با ایجاد یک سامانه هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید