واکنش بازارها به صلح تجاری آمریکا وچین؛ وال استریت در سراشیبی!

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران : ترامپ دیروز سند مربوط به فاز اول توافق تجاری را در کاخ سفید به همراه لیو هی، نخست وزیر چین امضا کرد.

واکنش بازارها به صلح تجاری آمریکا وچین؛ وال استریت در سراشیبی!

با تور چین ارزان قیمت سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران اما پس از انتشار اخبار مبنی بر عدم حذف تعرفه های تجاری بر حجمی از کالاهای وارداتی چین، شاخص های وال استریت که به تازگی رکورد تاریخی خود را جابه جا نموده بودند، به دلیل نگرانی از عاقبت توافق وارد سراشیبی شدند. شاخص های وال استریت از جمله شاخص S&P500 و نزدک، وارد سیر نزولی شدند. در مقابل طلا اندکی رشد داشت و بیت کوین نیز نزدیک به 9 درصد رشد کرد.

تعرفه بر واردات کالاهای چینی به ارزش 360 میلیارد دلار از سوی ایالات متحده حذف نخواهد شد. در حالیکه دونالد ترامپ در حال امضای توافق تجاری با چین است اما همچنان برنامه ای برای حذف تعرفه های اضافه ندارد. وزیر خزانه داری آمریکا، استیون منوچین اظهار داشت تا زمان تکمیل فاز دوم توافق تجاری، تعرفه ها به همین شکل حفظ خواهد شد. استیون منوچین در ادامه اظهار کرد: در صورت پیشرفت سریع دو کشور برای انعقاد فاز دوم توافق تجاری، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ممکن است کاهش بیشتری برای تعرفه های وضع شده بر کالاهای چینی در نظر بگیرد. دونالد ترامپ روز چهارشنبه 15ژانویه سند مربوط به فاز اول توافق تجاری را در کاخ سفید به همراه لیو هی، نخست وزیر چین امضا کرد. امضای این سند یک هفته پیش از شروع پروسه استیضاح ترامپ در سنای آمریکا رخ داد.

پس از انتشار اخبار مبنی بر عدم حذف تعرفه های تجاری بر کالاهای وارداتی چینی شاخص های وال استریت که به تازگی رکورد تاریخی خود را جابه جا نموده بودند، به دلیل نگرانی از عاقبت توافق تجاری میان پکن و واشنگتن وارد سراشیبی شدند. شاخص های وال استریت از جمله شاخص اس اند پی 500 که به یک قدمی سطح حساس 3300 واحدی نزدیک شده بود و توانست رکورد تاریخی این شاخص را ارتقا دهد، در واکنش به نگرانی جدیدی که درخصوص تجارت میان چین و آمریکا به وجود آمده است، نزدیک به 40 واحد سقوط کرد. شاخص نزدک کامپوزیت نیز همانند دیگر شاخص، رکورد تاریخی خود را لمس کرد و پس از آن وارد سیر نزولی شد. تنها شاخص مهمی که نتوانست به رکورد تاریخی خود دست یابد، شاخص میانگین صنعتی داوجونز بود. در حالی که نگرانی محدود تجاری تاثیر شدیدی بر فرایند بازار داشت و همین موضوع باعث شد در بازار رمزارزها بیت کوین از کانال 7 هزار دلاری به کانال هشت هزار دلاری صعود کند. آمارهای جدید نشان می دهد، هزینه جنگ تجاری ترامپ برای رقابت پذیری بخش فراوری و اشتغال آمریکا، بسیار گسترده، عمیق تر و طولانی تر از آن بوده که پیش از این تصور می شد. ترامپ اصرار دارد که این تعرفه ها توسط کشورهای صادرکننده به آمریکا پرداخت می گردد، اما اقتصاددانان و شرکت های آمریکایی می گویند که آنها عمده این هزینه ها را متحمل می شوند.

افزایش تقاضای طلا

وزارت صنعت استرالیا در گزارش فصلی خود پیش بینی نموده که تقاضای دنیای طلا در سال 2020 میلادی با رشد 3/ 1 درصدی و در سال 2021 میلادی با رشد 1/ 3 درصدی روبه رو خواهد شد. براساس این گزارش تقاضای دنیای طلا در سال 2021 میلادی به بیش از 4760 تن خواهد رسید. علت اصلی رشد تقاضای دنیای طلا، افزایش خرید در بخش سرمایه گذاری خرد، تقاضای جواهرات و خرید بانک های مرکزی دنیا خواهد بود. تقاضای سرمایه گذاری برای طلا در سال 2020 با رشد 20 درصدی روبه رو خواهد شد. این رقم در سال 2021 میلادی نیز 3درصد دیگر افزایش خواهد یافت و به 1196تن می رسد. این رشد فزاینده برای تقاضای سرمایه گذاری طلا نشانگر نااطمینانی سیاسی نسبت به استیضاح ترامپ در آمریکا و تنش های ژئوپلیتیک در خاورمیانه است. هرگونه اصلاح شاخص در بازار بین المللی سهام نیز می تواند موجب افزایش تقاضا برای طلا گردد. تقاضای جواهرات نیز در سال 2020 میلادی با 1/ 9 درصد رشد به 2332تن خواهد رسید. این رقم در سال 2021 نیز با 6/ 4 درصد رشد به 2440 تن می رسد. رشد تقاضای جواهرات در هند بسیار چشمگیرتر از سایر کشورها خواهد بود. رشد مالی، توسعه شهرنشینی، افزایش درآمد و ارتقای اعتماد مصرف کننده نیز عوامل مهمی برای رشد فزاینده تقاضای جواهرات در هند خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 623

به "واکنش بازارها به صلح تجاری آمریکا وچین؛ وال استریت در سراشیبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش بازارها به صلح تجاری آمریکا وچین؛ وال استریت در سراشیبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید