هر ایرانی 30 لیتر بنزین، آنالیز طرحی خاک خورده توسط مجلسی ها

به گزارش شاتر عکاسی، طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار در صورت تصویب می تواند عدالت را در حوزه سهمیه بندی بنزین برقرار کند.

هر ایرانی 30 لیتر بنزین، آنالیز طرحی خاک خورده توسط مجلسی ها

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، سال هاست که شیوه توزیع یارانه سوخت محل اعتراض بسیاری از کارشناسان قرار گرفته است، چرا که بعضی افراد دارای چند خودروی شخصی از این یارانه بهره می برند، در حالی که سر افراد طبقات کم درآمد جامعه که حتی یک اتومبیل ندارند بی کلاه مانده است و به نظر می رسد که یارانه سوخت تنها میان ثروتمندان تقسیم می شود.

احمدامیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس طرحی را در مجلس دهم ارائه کرد که به موجب آن دولت موظف بود به هر ایرانی دارای کد ملی ماهانه حدود 30 لیتر بنزین به کارت سوخت سرپرست خانوار اختصاص دهد و مصرف خارج از سهمیه براساس 90 درصد فوب خلیج فارس محاسبه شود، اما این طرح بنابر دلایلی نتوانست اکثریت رأی نمایندگان را به دست آورد و حالا نمایندگان مجلس یازدهم طرحی را با عنوان تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار به جریان انداخته اند تا افراد کم برخوردار نیز بتوانند از سهمیه بنزین برخوردارشوند.

بیژن زنگنه وزیر نفت چند روز پیش در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره طرح مذکور گفت: تغییر سهمیه بندی بنزین در دولت بحث نشده و بستگی دارد چه چیزی تصویب شود، در طرح مجلس پیشنهاد اختصاص 20 لیتر بنزین به هر فرد در ماه مطرح شده که به معنای 0.7 لیتر در روز است.

زنگنه ادامه داد: در این صورت میزان بنزین سهمیه ای در روز عددی حدود 60 میلیون لیتر در روز خواهد بود که با میزان فعلی برابر است. برای ما فرق ندارد و ما به یک قیمت می دهیم و مابقی باید در حساب یارانه ای افراد واریز شود.

چنین طرح هایی از سالها پیش و حدودا از سال 92 مطرح بوده و در آذر ماه سال 1397مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی با عنوان مساله بنزین و رویکرد و مخاطرات چند سناریو را برای قیمت گذاری و شیوه توزیع بنزین پیشنهاد داده است و در بخشی با عنوان یارانه بنزین به همه ایرانیان آورده بود: اگر هدف سیاستگذار توزیع یارانه به طور مساوی است، یارانه بنزین نه به خودرو، بلکه به شخص تعلق گیرد.

طرح جدید سهمیه بندی بنزین برای دولت بار اقتصادی ندارد

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به طرح مجلس مبنی بر تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار اظهار کرد: ما طرح تغییر سهمیه بندی بنزین را در مجلس دهم قبل از گرانی بنزین ارائه نموده بودیم که روزانه یک لیتر بنزین به ازای همه مردم تعلق گیرد به نحوی که کارت بانکی سرپرست خانوار ها شارژ شود، اما متاسفانه این طرح با عدم موافقت رئیس جمهور روبرو شد.

وی اضافه کرد: بر اساس طرح جدید، دولت باید مبلغ بنزین را با نرخ آزاد به حساب مردم واریز کند، البته طبق آنالیز های ما این امر هیچ بار اقتصادی برای دولت ندارد و در واقع بنزین به جای خودرو به نفرات اختصاص می یابد.

امیرآبادی فراهانی تأکید کرد که با توجه به آنکه از میان افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، تنها 5 درصد افراد دارای وسیله نقلیه بوده و این طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار به نفع خانوار های دهک پایین خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: مرکز پژوهش های مجلس تا به امروز 6 بار طرح مذکور را مورد آنالیز قرار داده و بنده نیز بار ها با ارگان های مختلف و کارشناسان صحبت نموده ام و اجرایی سازی این طرح هیچ مسئله ای ایجاد نخواهد کرد و اگر این طرح به تصویب مجلس و شورای نگهبان برسد یک خانواده سه نفره 90 لیتر بنزین با قیمت 1500 تومان دریافت خواهند کرد.

طرحی جدید برای کاهش مصرف بنزین

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت وگو با خبرنگاران، درباره طرح مذکور گفت: بعضی خانوارها خودرویی ندارند، بنابراین اگر بنزین بر اساس تخصیص به اشخاص سهمیه بندی شود دهک های کم درآمد نیز می توانند از سهم بنزین برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: تصویب این طرح می تواند موجب انگیزه در افراد برای کاهش مصرف بنزین شود و این امر اثرات مثبت زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت، همچنین این طرح باعث افزایش صادرات می شود.

سامانه ای برای فروش بنزین افرادی که خودرو ندارند

بر اساس طرح فوق اگر افراد تمام سهمیه خود را استفاده ننمایند، سهمیه باقی مانده به وسیله سامانه های بانکی، قابل واگذاری به دیگران خواهد بود و یا در آخر هر ماه به شرکت پالایش و پخش بازمی شود و معادل قیمت متوسط ماهانه آزاد بنزین در کارت بانکی صاحب خودرو شارژ می شود تا بتواند کالای ایرانی خریداری کند.

مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره این طرح گفت: انتظار داریم با تصویب و اجرای طرح مبتنی بر تخصیص سهمیه بنزین به هر خانوار به ازای هر کدملی، کاهش آثار تورمی در دهک های پایین تر، کاهش فاصله طبقاتی و ضریب جینی در اقتصاد ملی از نتایج مهم طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار باشد.

افراد باید بتوانند بنزین خود را در بورس عرضه نمایند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: در این طرح برای هر فرد ماهیانه 20 لیتر بنزین در نظر گرفته شده و پیش بینی شده سامانه ای برای فروش بنزین افرادی که خودرو ندارند درنظر گرفته شود.

فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: طبیعتا همه افراد کشور دارای خودرو نیستند و وقتی بنزین تنها در اختیار افراد دارای وسیله شخصی که از دهک های بالای جامعه هستند قرار می گیرد، یعنی امتیازی تنها به بخش محدودی از جامعه تعلق گرفته است.

وی اضافه کرد: بهتر است که تخصیص بنزین بر اساس کد ملی و به همه افراد کشور تعلق گیرد و حتما باید تدبیری شود که افراد بدون خودرو بتوانند سهم خود را در بورس و یا به روش های دیگر عرضه نمایند.

به نظر می رسد که طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار در صورت تصویب می تواند عدالت را در حوزه سهمیه بندی بنزین برقرار کند، اما باید دید طرحی که چندین سال است با نام ها و اشکال مختلف مطرح می شود و هربار به در بسته می خورد، این بار عملیاتی خواهد شد؟.

منبع: خبرنگاران

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1209

به "هر ایرانی 30 لیتر بنزین، آنالیز طرحی خاک خورده توسط مجلسی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر ایرانی 30 لیتر بنزین، آنالیز طرحی خاک خورده توسط مجلسی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید