نام های مختلف سنت پترزبورگ از گذشته تا به امروز

به گزارش شاتر عکاسی، این روزهای ناآرام صرفاً به جنگ و خونریزی محدود نشد و نام این شهر را نیز تحت تأثیر قرار داد.

نام های مختلف سنت پترزبورگ از گذشته تا به امروز

سنت پترزبورگ دومین شهر عظیم روسیه ، پس از مسکو ، محسوب می گردد و در طول تاریخ چندین نام مختلف داشته است. این شهر که از زمان تأسیس خود در 300 سال قبل به نام های پتروگراد و لنینگراد معروف بوده، به سانکت پیتربورگ (در زبان روسی)، پترزبورگ و پِتِر خالی نیز شهرت داشته است.

این شهر در حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد. گردشگران سن پترزبورگ برای تماشای معماری این شهر، به خصوص ساختمان های تاریخی در امتداد رود نوا (Neva) و کانال ها و رودهای جاری که دریاچه لاگودا را به خلیج فنلاند وصل می نمایند، به دیدن دومین شهر عظیم روسیه می آیند.

موقعیت سن پترزبورگ در شمال روسیه سبب شده تا روشنایی روز در این شهر در اواسط تابستان به حدود 19 ساعت برسد.

اما چرا سن پترزبورگ را با نام های مختلف می شناسند؟ برای آگاهی از نام های متعدد سن پترزبورگ باید به تاریخ پرفرازونشیب این شهر نگاه کرد.

این مقاله شما را با دلایل نام گذاری های متعدد سن پترزبورگ آشنا می نماید.

1703: سن پترزبورگ

پتر کبیر شهر بندری سن پترزبورگ را در بخش غربی روسیه و در دشتی باتلاقی بنا کرد. سن پترزبورگ در حاشیه دریای بالتیک واقع شده است و پتر کبیر می خواست شهری به مانند شهرهای عظیم در اروپا بنا کند. شهرهایی که او در جوانی برای تحصیل به آنجا سفر نموده بود.

آمستردام یکی از تأثیرگذارترین شهرها بر تفکرات این سزار روسی بود و نام سن پترزبورگ نیز مشخصاً ریشه ای آلمانی-هلندی دارد.

1914: پتروگراد

سن پترزبورگ شاهد اولین تغییر در نام خود در سال 1914 و در زمان آغاز جنگ دنیای اول بود. روس ها تصور می کردند که نام سن پترزبورگ زیادی آلمانی به نظر می رسد؛ بنابراین آن ها نامی روسی برای این شهر برگزیدند.

  • پترو در ابتدای این اسم تاریخ باشکوه پتر کبیر را روایت می نماید.
  • گراد نیز یک پسوند شایع و رایج در زبان روسی است و در چندین شهر و منطقه در روسیه نیز استفاده شده است.

1924: لنینگراد

سن پترزبورگ تنها 10 سال با نام پتروگراد شناخته شد، زیرا انقلاب سال 1917 روسیه همه چیز، ازجمله نام شهرها، در کشور را تغییر داد. در ابتدای این سال، خاندان سلطنتی روسیه سقوط کرد و در انتهای همان سال، بلشِویک ها قدرت را به دست گرفتند. این سرآغازی بر تشکیل اولین حکومت کمونیستی در دنیا بود.

ولادیمیر ایلیچ لنین رهبری بلشویک ها را به دست گرفت و اتحاد جماهیر شوروی در سال 1922 تشکیل شد. پس از مرگ لنین در سال 1924، پتروگراد به احترام رهبر سابق کمونیست ها، لنینگراد نام گرفت.

1991: سن پترزبورگ

پس از گذشت 70 سال از تشکیل حکومت کمونیستی، سقوط اتحاد جماهیر شوروی رقم خورد. در سال های بعدی، بسیاری از مکان ها در کشور تغییر نام یافتند و لنین گراد دوباره به سن پترزبورگ بدل شد. در این ایام، ساختمان های تاریخی شاهد بازسازی و بازسازی بودند.

تغییر نام شهر به اسم اصلی آن، بدون جنجال و آشوب نبود. شهروندان لنین گراد در سال 1991 این فرصت را یافتند تا در رأی گیری برای تغییر نام شهرشان شرکت نمایند.

بعضی از مردم بازگرداندن نام شهر به سن پترزبورگ را راهی برای فراموش کردن دهه ها آشوب و ناآرامی در دوران حکومت کمونیستی می دانستند و از این فرصت استفاده کردند تا میراث اصیل خود را بازیابند. از طرفی دیگر، بلشویک ها این تغییر را نوعی بی احترامی به لنین می دانستند.

درنهایت، سن پترزبورگ به نام اصلی خود بازگشت، اما همچنان در شهر افرادی به چشم می خورند که ترجیح می دهند این شهر را لنینگراد بنامند.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1333

به "نام های مختلف سنت پترزبورگ از گذشته تا به امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام های مختلف سنت پترزبورگ از گذشته تا به امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید