مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش

به گزارش شاتر عکاسی، وزیر آموزش و پرورش مدرسه محوری را راه نجات آموزش و پرورش دانست و گفت: باید همه اختیارات را به غیر از بخش های حاکمیتی به مدارس بسپاریم، این مهمترین سیاست آموزش و پرورش است که باید دنبال گردد. همچنین یکی از مهمترین اتفاقات این است که باید ساختارهای بیرونی مدارس را چابک کنیم.

مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش

به گزارش شاتر عکاسی، سیدمحمد بطحایی در گردهمایی سراسری مشاوران امور زنان سراسر کشور با بیان اینکه کشور ما علی رغم همه دشمنی هایی که بر علیه اش اجرا شده راستا روشن و پر فروغی را طی نموده است، گفت: زمانی که مسائل آموزش و پرورش را طی 40 سال گذشته مرور می کنیم متوجه می شویم که در حوزه کمی دستاوردهای خوبی داشته ایم؛ اما در حوزه کیفی همچنان مسائلی داریم که همان مسائل 40 سال گذشته است. وی با اشاره به نیروی انسانی در این وزارتخانه بیان نمود: به یاد ندارم که طی سی و چند سالی که فعالیت داشته ام معیشت معلمان مسئله آموزش و پرورش نباشد یا شایستگی و توانمندی های معلم از مسائل ما نباشد حتی قبل از انقلاب و زمانی که کتابهای مربوط به 70 سال پیش را در آموزش و پرورش مرور می کنیم متوجه می شویم که بسیاری از مسائل همان مسائل گذشته هستند. انرژی ها و منابع بسیاری برای رفع سازی این مسائل تعریف شده اما همچنان همان مسائل وجود دارد. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر آموزش و پرورش راه خود را برای حل مسائل تغییر ندهد همان مسائل همچنان باقیست ادامه داد: تنها راه نجات آموزش و پرورش این است که لحظه ای بر سر جای خود بایستد و راستای که برای حل مسائل آینده قرار است بپیماید را نگاه کند. اصلی ترین حیات آموزش و پرورش برای عبور و حل مسائل، مدرسه محوری است. بطحایی ادامه داد: منظور از مدرسه محوری این است که مدرسه به عنوان رکن اصلی تربیت و تعلیم در نظام آموزش و پرورش روی پای خود بایستد، این در حالیست که در حال حاضر تصمیم گیری می گردد و مدرسه آن تصمیم را اجرا می نماید.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، طی سه ماه 256 بخشنامه تجویزی به مدارس ابلاغ شده است لذا باید این راستا را عوض کنیم.

بطحایی با بیان اینکه مدرسه باید تصمیم گیر باشد و ما تصمیم ساز باشیم گفت: هر آنچه غیر از مدرسه باید نقش حمایت و پشتیبانی داشته باشد.

وی با بیان اینکه مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش است، گفت: باید همه اختیارات را به غیر از بخش های حاکمیتی به مدارس واگذار کنیم. این مهمترین سیاست آموزش و پرورش است که باید دنبال گردد. همچنین یکی از مهمترین اتفاقات این است که باید ساختارهای بیرونی مدارس را چابک کنیم.

وزیر آموزش و پرورش معتقد است که چابک سازی همواره به معنای کوچک سازی نیست، ساختارها در نظام مدیریت همچون ظرفی برای محتواست؛ اما گاهی اوقات ساختارها مانع رشد و تعالی محتوا می شوند. بنابراین ساختار باید چابک گردد.

وی در ادامه با اشاره به حوزه زنان بیان نمود: تاکنون در حوزه ستادی به تشکیلات مربوط به حوزه زنان دست نزدیم که بخواهیم آن را حذف یا اضافه کنیم اما کوشش می کنیم تا این بخش ضعیف و کوچک نگردد و مورد بی مهری قرار نگیرد.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 139

به "مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید