لنز: چرا باید حتما فیلم کتاب سبز را ببینید

به گزارش شاتر عکاسی، کتاب سبز، داستانی برگرفته از یک اتفاق واقعی است که یک درام کمدی است که به گفته منتقدان فیلمی کمدی درامِ حال خوب کن است. این فیلم روایت یک سفر جاده ای در دهه 60 استان متحده آمریکا است که از شمال این کشور آغاز می گردد و تقریبا تا جنوب آن ادامه دارد.

لنز: چرا باید حتما فیلم کتاب سبز را ببینید

بسیاری از منتقدان متفق القول می گویند فیلم کتاب سبز به کارگردانی پیتر فارلی، بعد از چندین فیلم بد یا حتی افتضاح او، مسکنی قوی است و توانسته خاطرات بد فیلم های گذشته را از فکر مخاطبان حذف کند. این فیلم که در اواخر سال 2018 در آمریکا به اکران عایدی، توانست نقدهای خوبی دریافت کند، خصوصا بازی ویگو مورتنسن و ماهرشالا علی که بسیار مورد تحسین واقع شد.

فیلم کتاب سبز به انتخاب انستیتوی فیلم آمریکا، یکی از ده فیلم برتر همان سال لقب گرفت و توانست در نود و یکمین دوره جایزه اسکار نیز، سه اسکار را از آن خود کند. در مراسم گلدن گلوب نیز این فیلم برای فیلم کمدی یا موزیکال نیز جایزه را به خود اختصاص داد.

این سفر به وسیله یک نوازنده پیانوی مطرح که از قضا سیاه پوست هم هست، شروع می گردد و در میانه راه تصمیم می گیرد برای این سفر یک سفیدپوست را نیز همراه خود کند. تفاوت های فرهنگی و طبقاتی این دو نفر در طی جهت، چیزی نیست که نظر هر بیننده ای را به خود جلب نکند و نتواند شما را به عنوان مخاطب این فیلم تا سرانجام پای خود بنشاند.

پیانیست داستان کتاب سبز به نام دن شرلی که نقش آن را مهرشالاعلی بازی می نماید، می داند در این سفر به خاطر رنگ پوستش از امنیت کامل بهره نخواهد برد و به همین علت تصمیم می گیرد تا یک سفیدپوست را با خود هم سفر کند تا امنیت شامل حال او نیز بگردد. شرلی در راه به تونی می رسد.

ویگو مورتنسن که در نقش تونی بازی می نماید، فردی سفیدپوست و قوی هیکل است که در یک باشگاه شبانه فعال است و خشونت را نیز کامل فرا گرفته است. او قبول می نماید که در این تور و سفر همراه شرلی باشد، اما این احتلاف فرهنگ و حتی اختلاف و ناهماهنگی فیزیکی این دو در طی جهت باعث و شکل دهنده ماجراهایی است که هر دوی آن ها را دست خوش تغییراتی می نماید.

شرلی که بسیار خودخواه و هم زمان بسیار هم مبادی آداب است، در راه تور خود رفتارهای زننده ای را از این سفیدپوست مشاهده می نماید که از مقدار تحمل شرلی خارج است. رفتارهایی که می خواهد تمام مسائل خود را با نزاع و کتک حل نماید.

این فیلم سعی نموده تا نشان دادن اختلافات فاحش بین شرلی و تونی، در واقع مسائل جامعه آمریکا را در دهه 60 به نمایش بگذارد و این نزاع همیشگی بین سفیدپوست و ساه پوست را به تصویر بکشد. این باور که سیاه پوستان حقیرتر و پست تر از سفیدپوستان هستند.

با ادامه سفر، وقتی اعتماد بین این دو بیش تر می گردد، کم کم روابط رنگ دوستی به خود می گیرد. شرلی به تونی چگونگی نوشتن یک نامه درست به همسرش را آموزش می دهد و تونی هم به او یاد می دهد که چگونه به درستی یک مرغ سوخاری را نوش جان کند. در این صحنه ها مخاطب می بیند که تفاوت رنگ این دو فرد، آرام آرام از خاطر می رود و دوستی جای آن را می گیرد. دو نفری که اصلا در ابتدا یکدیگر و رفتارهای هم را درک نمی کردند، حالا حس می نمایند که به وجود یکدیگر احتیاج دارند، شاید حتی حضور یکدیگر را موهبتی بداند.

برای تماشای آنلاین فیلم کتاب سبز کافی است به لنز سر بزنید و خود را به حدود دو ساعت فیلم درام دعوت کنید. تماشای فیلم کتاب سبز در زمانی حدود دو ساعت، برای مخاطبان پیغام واضحی در پی دارد. این فیلم تضادها را به نمایش می گذارد و هم زمان با نشان دادن ارزش های انسانی و اخلاق، به ما یادآوری می نماید که این اختلاف ها و تضادها را فرصتی برای دوستی کنیم.

منبع: کجارو
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2009

به "لنز: چرا باید حتما فیلم کتاب سبز را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنز: چرا باید حتما فیلم کتاب سبز را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید