لباس های فضانوردی منحصر به فرد برای زندگی در مریخ آزمایش شد

به گزارش شاتر عکاسی، لباس فضانوردی در کنار آزادی عمل برای حرکت فضانوردان باید آنها را در برابر دگرگونی های دمای محیط، چون گرما و سرمای شدید محافظت کند.

لباس های فضانوردی منحصر به فرد برای زندگی در مریخ آزمایش شد

به گزارش خبرنگار ، محققان برای آزمایش لباس فضانوردی که قرار است در آینده فضانوردان در سفربه سیاره مریخ از آن استفاده نمایند به انجام آزمایشی منحصربه فرد پرداخته اند.

در این آزمایش محققان با پوشیدن لباس های فضانوردی به مناطق دارای یخچال های طبیعی در ایسلند رفته و به یخچال های طبیعی صعود نموده اند.

نتیجه های به دست آمده از انجام این آزمایش و صعود بر فراز کوه های آتشفشانی با دمای بالا به گفته دانشمندان رضایت بخش بوده است.

لباس فضانوردی تازه طراحی شده برای فضانوردان MS1 Mars نام دارد و به گفته دانشمندان در آینده نمونه های کامل شده ای از آن از طریق فضانوردان راهی سیاره مریخ خواهد شد تا استفاده گردد.

هدف کارشناسان ناسا از انجام این آزمایش آنالیز و ارزیابی عملکرد لباس های فضانوردی در محیط و وضعیت های گرم و سرد درفضا و دیگر سیاره های منظومه شمسی است.

لباس فضانوردی جدید ناسا از طریق طراحان دانشکده طراحی رود آیلند RISD طراحی شده است و در آینده پس از تکمیل نهایی می تواند از طریق فضانوردان راهی سفر به سیاره مریخ گردد.

از جمله ویژگی های این لباس فضانوردی جدید به نسبت لباس های فضانوردی نسل های پیش می توان آزادی عمل فضانورد برای حرکت و استفاده از ابزار های مختلف را نام برد؛ تیم دانشمندان از 26 ژوئن تا 5 آگوست امسال استحکام، ایمنی و کارایی لباس فضانوردی را در یخچال های کشور ایسلند مورد آزمایش قراردادند.

به دلیل وزن کم و سبک بودن لباس فضانوردی MS1 Mars محققان با استفاده از آن توانستند به صعود از یخچال طبیعی مانند یک کوهنورد اقدام نمایند.

تنها بخشی از این لباس فضانوردی دوتکه که قابلیت استفاده در مریخ را ندارد و باید نمونه جدیدی از آن طراحی گردد، کفش های مخصوص کوهنوردی و صعود است.

ربات های جراح سر از فضا در می آورند/ ساخت رباتی که افسردگی را از فضانوردان دور می نماید

از جمله ویژگی های این لباس فضانوردی، قابلیت استفاده از آن از طریق طیف گسترده ای از فضانوردان با قد و وزن مختلف است. نبود سایز متناسب برای فضانوردان سبب شد تا اولین راهپیمایی تمام زنانه فضانوردان خارج از ایستگاه فضایی بین المللی در تابستان امسال میلادی در آخرین لحظه ها لغو گردد.

به گفته کارشناسان با توجه به ماموریت های پیش رو برای سفربه سیاره مریخ و کره ماه و ساخت زیستگاه انسانی و نصب تجهیزات درسطح مریخ یا کره ماه، فضانوردان احتیاج به استفاده از لباس های فضانوردی آزادتری دارند که به آنها اجازه حرکت بیشتر و کار با ابزار های علمی را دهد.

فضانوردان روس هم به تازگی نوعی لباس فضانوردی جدید برای ماموریت به ایستگاه فضایی بین المللی مورد استفاده قرار می دهند که Sokol-M نام دارد.

این لباس فضانوردی به ویژه در انجام ماموریت های آینده فضانوردان روس و فضانوردانی که با کپسول فضایی سایوز به فضا خواهند رفت مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته مقام های روس کاسموس، در سال های نه چندان دور کپسول فضایی سایوز روسی بازنشسته می گردد و نسل جدید کپسول های فضایی روسی به نام فدراسیون جایگزین آن برای انتقال فضانوردان از زمین به ایستگاه فضایی بین المللی و دیگر ماموریت های فضایی خواهد شد.

کپسول فضایی سایوز از دهه 1960 میلادی تاکنون فضانوردان روس و دیگر آژانس های فضایی را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل می نماید.

منبع:Space

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 316

به "لباس های فضانوردی منحصر به فرد برای زندگی در مریخ آزمایش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس های فضانوردی منحصر به فرد برای زندگی در مریخ آزمایش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید