فلاحت پیشه: ایران باید گام چهارم را بردارد، تهدیدهای اروپا خاکریزگونه است

به گزارش شاتر عکاسی، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که باید تهدید اروپایی ها درباره خروج احتمالی از برجام را تهدید خاکریز گونه و نه علامتی برای حفظ دیپلماسی تعبیر کرد.

فلاحت پیشه: ایران باید گام چهارم را بردارد، تهدیدهای اروپا خاکریزگونه است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگاران، در واکنش به بعضی اظهار نظرهای مقامات اروپایی درباره برجام گفت: برجام دارای سه ضلع جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین، آمریکا بود. این یعنی اروپایی ها در برجام بازیگر خنثی بودند که سعی شان اجرای طرح های خود مبنی بر راضی کردن ایران بود اما در اجرای طرح ها، قبل از هر چیز با وزارت خزانه داری آمریکا هماهنگی به عمل می آوردند. این اقدامات روز به روز جنبه خنثای اروپایی ها را بیشتر معین کرد. اکنون اروپایی ها کوشش می نمایند با نقش آفرینی آقای جانسون در درون قلمرو آمریکا بازی نمایند.

وی با بیان اینکه اروپایی ها به وظایف برجامی خود عمل نکرده اند، گفت: باید دوران گذاری که بعد از ضربه اساسی به برجام با خروج آمریکا در نیویورک شکل گرفت، بگذرد. بعد از آن دوباره اروپایی ها به سراغ ایران خواهند آمد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اینکه اروپایی ها گفته اند ممکن است از برجام خارج شوند نشان دهنده انجام آخرین تکلیف اروپایی ها برای آمریکایی ها است. آخرین خاکریزی که آمریکایی ها جلوی پای ایرانی ها می اندازند. آنها کوشش می نمایند همه سیاست های تحریمی علیه ایران را به کار گیرند تا مانع شوند ایران به قابلیت های هسته ای خود قبل از برجام برگردد که پیروز نشده اند. به همین دلیل ابزارهای تحریمی آمریکا ته کشیده و کوشش می نماید از تهدید اروپایی ها به عنوان خاکریز جدید استفاده کند.

وی ادامه داد: دلیلی ندارد اروپایی ها که در حوزه ایجابی کمکی به ایران نکرده اند اکنون در حوزه مقابله جدی ایران با آمریکا به عنوان خاکریز عمل نمایند. لذا باید تهدید اروپایی ها را تهدیدی خاکریزگونه و نه علامتی برای حفظ دیپلماسی دید و تعبیر کرد.

فلاحت پیشه تاکید نمود: در این شرایط ایران باید در قالب منافعش گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد. اگر اروپایی ها قبل از برداشتن گام چهارم طرحی دارند آن را به ایران ارائه دهند وگرنه ایران باید گام چهارم را بردارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر برجام خاصیتی ندارد، گفت: برجام تنها یک سری محدودیت ها در جلوی دست و پای ایرانی ها گذاشته است. لذا اگر اروپایی ها از برجام خارج شوند تنها مهمترین شکست دیپلماسی محوری خود را در سالیان اخیر به جهان اعلام کردند وگرنه برجام جسم نیمه جانی است که ضربه بازیگران خنثی همچون اروپا تاثیر زیادی بر روی آن ندارد.

وی در خاتمه گفت: در شرایط فعلی آمریکا و اروپا می دانند فضای دیپلماتیک شورای امنیت علیه ایران نیست. چون آنها بودند که چنین فضایی را شکل دادند. لذا اگر بخواهند برای فرستادن پرونده ایران به شورای امنیت کوششی نمایند آن موقع چالشی بین چین و روسیه با این کشورها صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 405

به "فلاحت پیشه: ایران باید گام چهارم را بردارد، تهدیدهای اروپا خاکریزگونه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلاحت پیشه: ایران باید گام چهارم را بردارد، تهدیدهای اروپا خاکریزگونه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید