عراقچی: فعال سازی مکانسیم حل اختلاف یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه بود

به گزارش شاتر عکاسی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان تصمیم سه کشور اروپایی برای فعال سازی مکانسیم حل اختلاف در برجام را تصمیمی غلط در زمانی اشتباه خواند.

عراقچی: فعال سازی مکانسیم حل اختلاف یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه بود

به گزارش گروه بین الملل شاتر عکاسی، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ملاقات سفیر کرواسی در تهران که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، توسل سه کشور اروپایی به سازوکار حل و فصل اختلافات در بند 36 برجام را یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه خواند.

سید عباس عراقچی با اشاره به اینکه ایران پیشتر این سازوکار را فعال کرده و به سرانجام رسانده است گفت: گام های پنج گانه ایران در کاهش تعهدات خود نتیجه فعال شدن این سازوکار بوده و این حق جمهوری اسلامی ایران است تا تعهدات خود را متناسب با عدم انجام تعهدات از سوی سایر طرف های برجام کاهش دهد.

عراقچی افزود: با وجود طی شدن راستا بند 36 برجام از سوی ایران، اقدام مشابه از سوی سه کشور اروپایی نه تنها از موضع انفعالی است بلکه اصولا به لحاظ حقوقی و سیاسی فاقد وجاهت بوده و نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد.

وی از موضع دوگانه کننده عالی اتحادیه اروپا که به عنوان هماهنگ کننده برجام باید نقش بی طرفانه ای داشته باشد، ابراز تعجب کرده و از برخورد متفاوت او با نامه سه کشور اروپایی نسبت به نامه های متعدد وزیر امور خارجه کشورمان طی سال های گذشته به شدت انتقاد کرد.

عراقچی افزود: ما همچنان به برجام پایبند هستیم و چنانچه طرف های اروپایی به تعهدات خود در رابطه با برجام عمل کنند، تمامی اقدامات ایران بازگشت پذیر خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در خصوص موثر بودن سازوکار اینستکس اظهار تردید کرده و اینکه این سازوکار هنوز عملیاتی نشده است، نشانه روشنی از ناتوانی سه کشور اروپایی در عمل به تعهدات خود دانست.

اشتامبوک سفیر کرواسی در ایران نیز در این ملاقات ضمن اعلام آمادگی کشور متبوعش و اتحادیه اروپایی برای هر اقدامی در جهت کاهش تنش در منطقه ابراز امیدواری کرد با تعامل بیشتر میان طرف های مختلف، آرامش در منطقه حاکم شود.

وی تاکید کرد نگرانی های طرف ایرانی را به مراجع ذیربط در اتحادیه اروپایی منعکس خواهد کرد.

گفتنی است کرواسی از اول ژانویه 2 2 به مدت 6 ماه ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپایی را بر عهده دارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 723

به "عراقچی: فعال سازی مکانسیم حل اختلاف یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: فعال سازی مکانسیم حل اختلاف یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید