شرایط کار و عایدی در ترکیه چطور است؟

به گزارش شاتر عکاسی، پاسخ دادن به این سئوال چندان ساده نیست و ما سعی می کنیم در این مطلب از زوایای مختلف شرایط پیدا کردن شغل و کسب عایدی به وسیله ایرانیان مقیم ترکیه را آنالیز کنیم.

شرایط کار و عایدی در ترکیه چطور است؟

شما در کدام دسته از ایرانی های مقیم ترکیه قرار می گیرید؟

اولین سئوال این است که چطور وارد ترکیه شده اید؟ و مراحل اخذ اقامت قانونی را انجام داده اید یا خیر؟

گروه اول:

اگر اخذ اقامت را به صورت قانونی انجام داده باشید بنابراین می توانید برای پیدا کردن کار مناسب با تخصص تان اقدام کنید. اگر مراحل پیدا کردن کار را به صورت قانونی انجام دهید، درنهایت کارفرما پس از استخدام شما، نامه ای به شما می دهد تا برای معرفی خود به اداره امور مهاجرت ترکیه ببرید.

گروه دوم:

این گروه کسانی هستند که به وسیله سرمایه گذاری قصد دارند شغلی را در ترکیه پیدا نمایند. بسیاری با سرمایه گذاری در حرفه ای که دوست دارند و البته تخصص آن را دارند، شرایط جذب خود در آن حرفه و شغل به صورت قانونی را فراهم می نمایند. این گروه در واقع برترین راستا را انتخاب نموده اند. سرمایه گذاری در یک کشور و سپس شاغل شدن، یکی از راه های کم دردسر و آسان است.

گروه سوم:

این دسته متخصصین هستند. افرادی که مدارک تحصیلی بالایی دارند. این افراد به وسیله موسسات کاریابی در داخل ایران هم می توانند برای دریافت دعوتنامه شغلی اقدام نمایند. اگر در این دسته قرار دارید، می توانید رزومه خود را برای موسسات کاریابی و در نهایت شغل مورد نظر در کشور ترکیه ارسال کنید. در صورت تایید و قبول رزومه می توانید به ترکیه سفر کنید. در نهایت مراحل مانند گروه های قبلی برای تان تکرار می گردد. نامه ای از کارفرمای خود دریافت می کنید و برای طی کردن دیگر مراحل اقامت در ترکیه به اداره مهاجرت این کشور می روید.

قراردادهای قانونی کار در ترکیه چطور است؟

قرارداد بین کارفرما و شما در ابتدا کمتر از یکسال و معمولا سه ماهه است. در صورتیکه از شما رضایت دادشته باشند این قرار داد در مراحل بعدی یکساله و سپس هشت ساله تمدید می گردد.

یک قانون مهم!

برای استخدام در کشور ترکیه قانون خاصی در خصوص اتباع خارجی وجود دارد. اگر کارفرمایی یک تبعه خارجی را استخدام کند موظف است به ازای استخدام این شخص 5 کارمند ترک را استخدام کند. به همین علت معمولا استخدام اتباع خارجی به صورت قانونی به سادگی ممکن نیست.

اگر کارفرمای شما بدون دادن نامه و در واقع به صورت مخفی و غیر قانونی شما را استخدام کند تا از قانون استخدام در کشور ترکیه فرار کند؛ ریسک بالایی برای شما خواهد داشت. در صورتی که شکایتی از کارفرمای تان داشته باشید دیگر نمی توانید به سادگی آن را مطرح کنید. در واقع نمی توانید از حق و حقوق تان دفاع کنید.

اگر غیر قانونی کار کنید عاقبت کارتان چه می گردد؟

بسیاری از اتباع خارجی که معمولا به صورت غیرقانونی وارد ترکیه می شوند و البته تخصص خاصی ندارند و زبان ترکی استانبولی را نیز خوب نمی دانند، جذب شغل های خدماتی و کارگری ساده می شوند. بعد از مدتی هم معمولا کارفرماها حق و حقوق این افراد را پایمال می نمایند و از آنجایی که دیگر زندگی و کار در کشور ترکیه با این شرایط برای شان به صرفه نیست به کشورشان بازمی گردند.

در نهایت به شما توصیه می کنیم قبل از اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه حتما از مشاورین مطلع حقوقی یاری بگیرید تا بتوانید مهاجرت مطمئنی به ترکیه داشته باشید.

گردآوری و تنظیم: تحریریه خبرنگاران

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو
انتشار: 28 شهریور 1401 بروزرسانی: 28 شهریور 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2151

به "شرایط کار و عایدی در ترکیه چطور است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کار و عایدی در ترکیه چطور است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید