جراحی دقیق تر ستون فقرات با یاری یک ربات

به گزارش شاتر عکاسی، دانشمندان انگلیسی، نوعی ربات ابداع نموده اند که دقت آن در جراحی ستون فقرات، بیش از انسان است.

جراحی دقیق تر ستون فقرات با یاری یک ربات

به گزارش شاتر عکاسی و به نقل از دیلی میل، دانشمندان رباتی ابداع نموده اند که می تواند جراحی ستون فقرات را با دقتی بیش از انسان انجام دهد.

شاید این پژوهش نوین بتواند جراحی را برای درمان بیماری هایی مانند کژپشتی(scoliosis) یا گوژپشتی(kyphosis) متحول کند.

این ربات که ابداع دانشمندان دانشگاه ناتینگهام ترنت(NTU) انگلیس است، می تواند برای صاف کردن ستون فقرات، سوارخ هایی را با عمق 0.1 میلی متر در آن ایجاد کند.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند این فناوری را با استفاده از واقعیت اضافه کرده توسعه دهند و امکان تماشای زنده عملکرد ربات را برای جراحان فراهم نمایند.

به گفته دانشمندان، کژپشتی سالانه بر سلامت ستون فقرات 250 کودک تاثیر می گذارد. این گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور فیلیپ بریدون(Philip Breedon)، دو بازوی رباتیک طراحی نموده که می توانند کار متداول جراحان را انجام دهند.

در جراحی های مربوط به صاف کردن ستون فقرات، سوراخ هایی در مهره ها ایجاد می شوند؛ سپس پیچ هایی به آنها متصل می شوند و یک نوار انعطاف پذیر از میان شان عبور می نماید. جراحان نوار را با یاری دو پیچ به بالا و پایین ستون فقرات، متصل می نمایند و با کشش محکم آن، ستون فقرات صاف می گردد.

دو بازوی این ربات موسوم به اسکولیوبوت(Scoliobot)، با عنوان پایه و ابزار شناخته می شوند و با یکدیگر همکاری می نمایند.

بازوی پایه که در طول عمل جراحی، به مهره های بیمار متصل می گردد، برای این طراحی شده که بتواند کوچک ترین حرکت طبیعی بیمار از جمله حرکات ناگهانی را حس کند. هدف از ابداع این ابزار، حس کردن حرکات تنفسی بیمار است. با این کار، داده ها به ربات ابزار فرستاده می شوند تا ربات بتواند مسیر مورد نظر خود برای سوراخ نموده مهره را براساس آن پیدا کند.

ربات ابزار با داشتن بینش بهتر در مورد حرکات بیمار، می تواند دقیق ترین نقطه را برای کار خود پیدا کند. این ربات برای قرار دادن پیچ ها، یک پیچ گوشتی را به کار می برد.

بریدون گفت: همه جراحی ها، به دانش و مهارت جراح بستگی دارند اما ربات ها با دقت بیشتری عمل می نمایند. تا زمانی که همه اصول ایمنی در محل وجود داشته باشند، دقت نیز در جراحی وجود خواهد داشت. ما امیدواریم با این ابداع بتوانیم به جراحان یاری کنیم تجربه استفاده از هوش مصنوعی را داشته باشند.

این گروه پژوهشی قصد دارند از فناوری واقعیت اضافه کرده استفاده نمایند تا امکان تماشای بازخورد جراحی و عمق هر یک از سوراخ های ایجاد شده فراهم گردد.

پروفسور برونک بوسچیک(Bronek Boszczyk)، از پژوهشگران این پروژه گفت: نکته مهم این است که مراحل جراحی ستون فقرات با دقت کامل انجام شوند تا خطرات قابل توجهی که بیماران را تهدید می نمایند، به حداقل برسند. این فناوری می تواند با انجام دقیق بخش اصلی جراحی که برای دست انسان سخت است، خطرات را به حداقل برساند. موفقیت این پژوهش می تواند نقش فناوری رباتیک را در بهبود چنین جراحی هایی تایید کند و ایمنی بیماران و کارآیی این فرآیند را بهبود بخشد.

این پژوهش، هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد اما بریدون و گروهش امیدوار هستند که ربات اسکولیوبوت تا پنج سال آینده قابل استفاده باشد.

وی اضافه کرد: ما برنامه ریزی اصلی را انجام دادیم و یک استخوان شبیه به مدل واقعی طراحی کردیم تا آزمایش خود را روی آن انجام دهیم. در نتیجه، مرحله بعد پژوهش ما، انجام آزمایشاتی برای جمع آوری شواهد واقعی و اثبات کارآیی این ربات روی انسان خواهد بود. من دوست دارم این ربات تا دو سال آینده آماده کار باشد اما پژوهش ما هنوز به آزمایشات بسیاری احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 130

به "جراحی دقیق تر ستون فقرات با یاری یک ربات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی دقیق تر ستون فقرات با یاری یک ربات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید