برقراری ارتباط سرمایهگذاریهای جسورانه با استارتآپها برای تامین اقتصادی

به گزارش شاتر عکاسی، به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دولت برای تصحیح چالش مداخله گری و رقابت با بخش خصوصی، باید راستا تامین اقتصادی کسب وکارهای نوپا را تغییر دهد و خدمت بوم سرمایه، سکوی جورسازی کسب وکارهای نوپا و سرمایه گذاری های جسورانه است.

برقراری ارتباط سرمایهگذاریهای جسورانه با استارتآپها برای تامین اقتصادی

استارت آپ ها که غالبا به شرکت های نوپای حوزه فناوری اطلاق می شوند، اگرچه به واسطه روش های نوآورانه و مبتنی بر تکنولوژی روزی که پیش می گیرند، می توانند آینده روشنی برای کسب وکارها رقم بزنند و شیوه های سنتی را با شیوه های جدید کم هزینه تر و بهینه تر جایگزین نمایند، همچنان موانعی را هم پیش رو دارند.

از جمله این موانع می توان به عدم ثبات اقتصادی و به روز نبودن قوانین متناسب با رشد فناوری ها نوین اشاره نمود. البته تامین اقتصادی برای استارت آپ ها هم همیشه موضوع مهمی بوده و به همین دلیل سرمایه گذاری که با آگاهی از چالش های پیش روی راستا استارت آپی، به این بخش اعتماد کند، می تواند قوت قلبی برای مالکان استارت آپ ها که اغلب موارد جوانان امیدوار و جویای نام هستند، محسوب گردد.

تأمین اقتصادی استارت آپ ها و تسهیل قوانین برای آن ها از مواردی است که می تواند راه را برای این کسب وکارهای نوپا باز کند، بویژه استارت آپ های حوزه فناوری که می توانند در مدت کوتاهی راه بسیاری را طی نموده و به تک شاخ های حوزه تبدیل شوند. به همین دلیل مسؤولان این حوزه برای حل کردن مسائل کسب وکارهای نوپا، تصمیم به راه اندازی طرح نوآفرین گرفتند.

مسؤولان، نوآفرین را طرحی جهت آسان سازی قانون مندتر کردن استارت آپ ها و تسهیل ورود آن ها به فرایندهای رسمی کسب وکار می دانند و در این راستا شرکت ها و تیم های نوپا، شرکت های رشدیافته، شتاب دهنده و مراکز رشد، افراد علاقه مند به حوزه نوآفرینی و سرمایه گذاران می توانند در این طرح حاضر شوند.

در این راستا به نقل از سازمان فناوری اطلاعات، امیر ناظمی، در مراسم شروع به کار خدمت بوم سرمایه، نقش دولت در چگونگی حمایت کسب وکارها را موضوعی جدی دانست و تاکید نمود: دولت برای تصحیح دو چالش مداخله گری و رقابت با بخش خصوصی، می بایست راستا تامین اقتصادی کسب و کارهای نوپا را تغییر دهد. در این راستا، خدمت بوم سرمایه می تواند نقش حایز اهمیتی را در دنیای اقتصاد اشتراکی و سکو(platform)ها ایفا نماید.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه اصلی ترین ویژگی ها و به عبارت دیگر دستاوردهای بوم سرمایه اعلام کرد: با استفاده از این خدمت، استارت آپ هایی که نیازمند تامین اقتصادی هستند، می توانند به ارایه محصول و یا خدمت خود بپردازند. در این میان، صندوق های جسورانه نیز با استفاده از امکان دسترسی به درخواست های مطرح شده، می توانند از این به اصطلاح پلتفرم جورسازی استفاده نمایند. ضمن این که دولت نیز به جای این که رقیب بخش خصوصی باشد، دو طرف را به یکدیگر معرفی می نماید تا از مزایای یکدیگر بهره مند شوند.

ناظمی گفت: اعطای تسهیلات به استارت آپ ها یک روش تامین اقتصادی نامناسب است. اما ارایه وام از محل وجوه اداره شده به سرمایه گذاران جسور (VC) و سرمایه گذاران جسور شرکتی(CVC)، علاوه بر این که امکان سرمایه گذاری را افزایش می دهد به جذابیت آن می انجامد. لذا امیدواریم با حضور سرمایه گذاران، زیست بوم استارت آپی کشور، ابزاری برای ارتباط میان کسب وکارهای نوپا و سرمایه گذاران باشد.

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز ناظمی درباره تامین اقتصادی استارت آپ ها اظهار نموده بود: تامین اقتصادی مستقیم دولتی می تواند پر از فساد باشد؛ خصوصا وقتی ارزیابی های انسانی جایگزین معیارهای عینی و شفاف گردد. از سوی دیگر تامین اقتصادی با استفاده از بعضی از روش ها مانند وام دادن نیز اساسا برای استارت آپ ها روش مطلوبی نیست. در حقیقت بهتر است استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده نمایند. بر این اساس سیاست های تامین اقتصادی غیرمستقیم اهمیت پیدا می نماید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1394

به "برقراری ارتباط سرمایهگذاریهای جسورانه با استارتآپها برای تامین اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری ارتباط سرمایهگذاریهای جسورانه با استارتآپها برای تامین اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید