از گوشی های اندرویدی 2024 چه انتظاراتی داریم؟

به گزارش شاتر عکاسی، 2023 در کل سال خوبی برای گوشی های هوشمند بود و شرکت های مختلفی چندین گوشی مجذوب کننده و خیلی خوب راهی بازار کردند. با توجه به اینکه تا چند هفته دیگر وارد سال 2024 می شویم، در این مطلب قصد داریم مهم ترین انتظارات خود را از گوشی های اندرویدی 2024 مطرح کنیم که امیدواریم حداقل چند مورد از این انتظارات مطرح شده به واقعیت تبدیل شوند.

از گوشی های اندرویدی 2024 چه انتظاراتی داریم؟

توجه بیشتر به عملکرد پایدار

جدیدترین چیپست های پرچم دار کوالکام و مدیاتک یعنی اسنپدراگون 8 نسل 3 و دایمنسیتی 9300 قرار است در سال 2024 در چندین گوشی پرچم دار و رده بالای اندرویدی مورد استفاده قرار بگیرند. هر دو چیپست حداقل بر روی کاغذ، عملکرد بسیار بهتری نسبت به نسل قبلی خود ارائه می دهند. اما در این میان امیدواریم گوشی های اندرویدی 2024 به عملکرد پایدار هم بیشتر توجه نشان دهند.

به طور معین باید بگوییم که بعد از تست استرس GPU که عملکرد پردازنده گرافیکی تحت فشار زیاد مورد آنالیز قرار می گیرد، حتی برترین تراشه ها هم با افت عملکرد قابل توجهی روبرو می شوند. چنین تست هایی نشان می دهند که کارهایی مانند گیمینگ های طولانی همچنان چالش های مهمی برای عملکرد پایدار گوشی محسوب می شوند. در این میان با گوشی هایی مانند شیائومی 13 پرو روبرو هستیم که به جای تمرکز بر روی ارائه بیشترین سرعت، روی بهبود عملکرد پایدار تمرکز نموده است.

بنابراین امیدواریم در سال 2024 گوشی های اندرویدی بیشتری به این سمت حرکت نمایند و بیش از پیش عملکرد پایدار بهتری را ارائه نمایند. زیرا در نهایت حتی اگر حداکثر سرعت تراشه بسیار فوق العاده باشد، مهم این است که تراشه موردنظر بتواند برای مدت طولانی چنین سرعت بالایی را ارائه دهد.

طبیعی تر شدن عکس ها

در چند سال گذشته، گوشی های هوشمند زیادی به سمت ثبت عکس های مبتنی بر رنگ های اغراق شده و بیش از حد شارپ حرکت نموده اند. با این حال، روز به روز به شمار شرکت هایی که گزینه ای را برای طبیعی تر کردن عکس ها افزوده اند، اضافه می گردد. به عنوان مثال می توانیم به شرکت هایی مانند وان پلاس، اوپو و شیائومی اشاره کنیم.

بنابراین امیدواریم در سال 2024 شرکت های بیشتری این قابلیت را عملی نمایند. با این معینه، کاربرانی که دوست دارند عکس های طبیعی تری ثبت نمایند می توانند به راحتی از گزینه موردنظر بهره ببرند. از سوی دیگر بهتر است شرکت های سازنده گوشی ها، از شارپ و شفاف کردن بیش از حد عکس ها دست بردارند. در این زمینه گوگل و سونی دو شرکتی هستند که این رویکرد را در پیش گرفته اند و امیدواریم باقی شرکت ها هم در مسیر همین دو شرکت قرار بگیرند.

شارژ کامل گوشی در کمتر از یک ساعت

یکی از مهم ترین مزیت های گوشی های چینی، سرعت شارژ بالای آن ها است. این در حالی است که شرکت هایی مانند سامسونگ و گوگل برای گوشی های خود معمولا از سرعت شارژ بالایی استفاده نمی نمایند. بنابراین امیدواریم در سال 2024 گوشی های اندرویدی سرعت شارژ بیشتری داشته باشند. طبیعتا انتظار نداریم تمام این گوشی ها در عرض 15 تا 20 دقیقه به طور کامل شارژ شوند. اما در هر صورت اینکه پیکسل 8 برای شارژ شدن به 80 دقیقه زمان احتیاج دارد، اصلا ویژگی مثبتی نیست.

زمانی که چنین خواسته ای مطرح می گردد، بدون شک بعضی کاربران این موضوع را مطرح می نمایند که افزایش سرعت شارژ می تواند فرایند تخریب باتری گوشی را سریع تر کند. با این حال واقعیت این است که طی چند سال گذشته، شرکت ها در این زمینه پیشرفت های قابل توجهی داشته اند تا مقدار تخریب باتری مربوط به این موضوع بسیار کمتر گردد. از سوی دیگر شرکت ها به راحتی می توانند سرعت شارژ گوشی را به طور پیش فرض پایین نگه دارند و در این میان کاربرانی که دوست دارند از سرعت شارژ بیشتری استفاده نمایند، با فعال کردن یک گزینه قادر به انجام این کار باشند.

حداقل حافظه 256 گیگابایتی برای پرچم دارها

در چند سال اخیر چندین گوشی رده بالا با حداقل حافظه 256 گیگابایتی راهی بازار شده است. اما در این میان واقعیت این است همچنان گوشی های پرچم دار زیادی مانند سری پیکسل 8، سری آیفون 15 و حتی S23 سامسونگ با حداقل حافظه داخلی 128 گیگابایتی عرضه شده اند.

بدون شک در سال 2023 ظرفیت 128 گیگابایت برای گوشی پرچم دار اصلا ظرفیت مناسبی نیست. با توجه به افزایش حجم عکس ها و ویدیو های باکیفیت، دانلودهای مختلفی که کاربران انجام می دهند و البته بازی های چند گیگابایتی، بخش قابل توجهی از ظرفیت 128 گیگابایت خیلی زود پر می گردد. به همین دلیل در سال 2024 گوشی های پرچم دار باید با حداقل حافظه 128 گیگابایت راهی بازار شوند. اگر هم نمی خواهند این کار را انجام دهند، حداقل می توانند بار دیگر به بهره گیری از کارت حافظه روی بیاورند.

افزایش انعطاف پذیری دوربین های تله فوتو

دوربین های تله فوتو و پریسکوپی بسیار مجذوب کننده هستند اما از سوی دیگر مسائلی هم دارند. مهم ترین مشکل بسیاری از این دوربین ها این است که در محیط های کم نور عملکرد خیلی خوبی ندارند. البته در این زمینه می توانیم به پیکسل 8 پرو اشاره کنیم که پیروز شده کیفیت دوربین های زوم خود را در محیط های کم نور بهتر کند.

بنابراین شرکت های سازنده گوشی های اندرویدی در سال 2024 باید کوشش نمایند برای دوربین های تله فوتو و پریسکوپی از سنسور بزرگ تر یا دیافراگم بازتر استفاده نمایند. البته عملی کردن چنین معینه هایی با چالش های زیادی همراه است اما در هر صورت منجر به بهبود قابل توجه کیفیت عکس در محیط های کم نور می گردد.

خوشبختانه همین حالا هم بعضی شرکت ها در حال حرکت به همین سمت هستند. به عنوان مثال وان پلاس 12 و ریلمی GT5 پرو برای دوربین تله فوتو خود از دیافراگم بازتر یا سنسور بزرگ تر استفاده نموده اند. اما در هر صورت امیدواریم شمار زیادی از گوشی های پرچم دار به همین سمت حرکت نمایند.

نمایشگرهای تاشو که حس استفاده از شیشه را انتقال بدهند

به لطف گوشی های تاشویی مانند وان پلاس اوپن، به نظر می رسد مشکل چین خوردگی نمایشگر در مراحل انتهایی خود واقع شده است و به زودی نمایشگرهای تاشو بدون هرگونه چین خوردگی راهی بازار خواهند شد. با این حال گوشی های تاشو برای بهتر شدن همچنان کارهای زیادی می توانند انجام دهند.

یکی از مسائل این نوع نمایشگرها این است که حس لمس کردن پلاستیک را منتقل می نمایند. این در حالی است که گوشی های معمولی به لطف استفاده از شیشه، در این زمینه بسیار بهتر هستند و لمس کردن آن ها لذت بخش تر است. بدون شک استفاده از نمایشگر تاشو شیشه ای در سال 2024 ممکن نمی گردد اما اگر شرکت ها بتوانند برای این نمایشگرها حس استفاده از شیشه را شبیه سازی نمایند، تجربه کاربری بسیار بهتر خواهد شد.

استفاده بهتر از مگاپیکسل های سنسور دوربین

گوشی های هوشمند باید بهتر بتوانند از دوربین های 50، 108 و 200 مگاپیکسلی خود استفاده نمایند و صرفا این مگاپیکسل ها برای ثبت عکس با رزولوشن کامل مورد استفاده قرار نگیرد. در این زمینه می توانیم به گوگل و اپل اشاره کنیم که از رزولوشن بالای سنسور برای ارائه بهتر زوم دیجیتال استفاده می نمایند. البته بسیاری از شرکت ها به بهره گیری از این قابلیت روی آورده اند ولی در کل نمی توانیم عملکرد بهتر گوگل و اپل را در این زمینه کتمان کنیم.

بعلاوه گلکسی S23 اولترا می تواند با استفاده از دوربین 200 مگاپیکسلی عکس های 50 مگایکسلی را در کنار حالت پیش فرض 12 مگاپیکسلی ارائه دهد. روی هم رفته برای بهره گیری بهتر از تمام مگاپیکسل های سنسور دوربین راهکارهای مختلفی وجود دارد و امیدواریم در سال 2024 راهکارهای خلاقانه ای برای این موضوع عملی گردد.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 آذر 1402 بروزرسانی: 17 آذر 1402 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2313

به "از گوشی های اندرویدی 2024 چه انتظاراتی داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از گوشی های اندرویدی 2024 چه انتظاراتی داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید