از دلیل تا درمان گلیوما

به گزارش شاتر عکاسی، گلیوما یا آستروسیتوم نوعی سرطان مغزی می باشد. آستروسیتوماها تومورهایی هستند که از سلولهای ستاره ای به نام آستروسیت ایجاد می شوند. آستروسیت ها نوعی از سلول های مغزی هستند که به طور معمول به تأمین مواد مغذی، اکسیژن رسانی و پشتیبانی از بافت مغزی یاری می نمایند.

از دلیل تا درمان گلیوما

گلیوما

گلیوما (Glioma) نوعی تومور است که در مغز و نخاع فرد مبتلا به وجود می آید. گلیوما معمولاً از سلول های پشتیبان گلویی (سلولهای گلیال) که سلولهای عصبی را احاطه نموده و به عملکرد آنها یاری می نماید، آغاز می گردد. سه نوع از سلول های گلیال می توانند باعث به وجود آمدن تومور شوند.

بیماری گلیوما با توجه به سلول گلیال درگیر شده و ویژگی های ژنتیکی تومور دسته بندی شده و با توجه به این موارد می تواند شرایط این تومور را در آینده پیش بینی نمود. علاوه بر این شناسایی این موارد می تواند تا حد زیادی به درمان عارضه گلیوما یاری کند.

گلیوما با توجه به نوع، به محل بروز و اندازه رشد می تواند بر عملکرد مغز تأثیر گذاشته و حتی زندگی فرد را به خطر بیاندازد. گلیوما یکی از شایع ترین نوع از تومورهای مغزی است. تشخیص نوع گلیوما از جمله موارد بسیار مهمی است که می تواند به تشخیص و درمان صحیح این تومور یاری کند. البته به طور کلی، گزینه های درمانی گلیوما شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و درمان هدفمند می گردد.1

علائم گلیوما چیست؟

گلیوما با ایجاد فشار بر روی مغز یا نخاع باعث ایجاد علائمی می گردد. از جمله شایع ترین علائم گلیوبلاستوما عبارتند از:

سردرد

تشنج

تغییر شخصیت

ضعف در بازوها ، صورت و پاها

بی حسی

اشکال در گفتار

علائم دیگر شامل:

تهوع و استفراغ

از دست دادن بینایی

سرگیجه

علائم گلیوبلاستوما و سایر علائم گلیوما به آرامی ظاهر می شوند و ممکن است در ابتدا خفیف باشند. بعضی از گلیوماها علامتی ایجاد نمی نمایند و ممکن است به صورت اتفاقی تشخیص داده شوند.2

دلیل گلیوما

همچون دیگر تومورهای اولیه مغز، دلیل اصلی بروز تومور گلیوما نیز معین نیست. اما عواملی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به این تومور مغزی را افزایش دهد.1

عوامل خطر گلیوما

با وجود معین نبودن دلیل اصلی بروز این تومور، موارد زیر می تواند احتمال بروز تومور مغزی را افزایش دهد:
سن
خطر ابتلا به تومور مغزی با افزایش سن افزایش می یابد. بروز تومور گلیوما بیشتر در بزرگسالان بین 45 تا 65 سال شایع است. با این حال، این تومور مغزی ممکن است در هر سنی بروز پیدا نموده و افراد را درگیر کند. البته بروز انواع خاصی از گلیوما، مانند اپندیموما و آستروسیتومهای پیلوسیتیک در بچه ها و نوجوانان شایع تر است.
قرار گرفتن در معرض تابش
افرادی که در معرض تابش نوعی تشعشع به نام تابش یونیزان قرار بگیرند، احتمال بروز این تومور در آن ها افزایش خواهد یافت. تابش یونیزان معمولاً برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گرفته و در نتیجه بمب های اتمی افراد ممکن است در معرض این تابش ها قرار بگیرند. به نظر نمی رسد که اشکال متداول پرتو مانند میدان های الکترومغناطیسی ناشی از خطوط برق و تابش اجاق های مایکروویو بتواند زمینه ساز بروز تومور گلیوما باشد.

بعلاوه اینکه آیا استفاده از تلفن های همراه خطر ابتلا به سرطان مغزی را افزایش می دهد هنوز معین نشده است. در بعضی مطالعات ارتباط احتمالی بین استفاده از تلفن همراه و نوعی از سرطان مغز به نام نوروم آکوستیک مشاهده است اما مطالعات دیگر هیچ ارتباطی بین این دو موضوع پیدا ننموده اند.

از آن جا که دستگاه های تلفن همراه یک راه ارتباطی تازه است به همین دلیل درک تأثیر احتمالی استفاده از موبایل بر روی انواع سرطان و تومور احتیاج به تحقیقات طولانی مدت خواهد داشت. اگر نگران ارتباط احتمالی تلفن همراه با بروز انواع سرطان هستید، متخصصان توصیه می نمایند تا با استفاده از بلندگو یا هندزفری تلفن همراه را از سر خود در نموده و قرار گرفتن در معرض امواج را به حداقل برسانید.

سابقه خانوادگی ابتلا به گلیومااحتمال شیوع بیماری گلیوما در خانواده ها بسیار کم است. اما در صورتی که یکی از اعضای خانواده دچار گلیوما شده باشد، احتمال بروز گلیوما در دیگر اعضای خانواده تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد یافت. بعلاوه بعضی از ژن ها ممکن است با بروز گلیوما در فرد ارتباط ضعیفی داشته باشد، اما تأیید این ارتباط احتیاج به تحقیق و مطالعه بیشتر و دقیق تری خواهد داشت.1

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما شامل موارد زیر است:
توضیح حال از سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی
این مورد شامل سؤالاتی در خصوص علائم بیمار ، سابقه بیماری های قبلی فرد و خانوادگی بیمار است.
معاینه عصبی
این معاینه بینایی ، شنوایی ، گفتار ، قدرت ، احساس ، تعادل ، هماهنگی ، رفلکس ها و توانایی تفکر و به یاد آوردن را آزمایش می نماید.

پزشک ممکن است چشم شما را معاینه کند تا تورم ناشی از فشار بر روی عصب بینایی شما چک کند . این تورم - ادم پاپی - نشانه ای است که احتیاج به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اسکن مغز
تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) و توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) ، که از کامپیوترها برای ایجاد تصاویر دقیق از مغز استفاده می نمایند، رایج ترین اسکن هایی هستند که برای تشخیص تومورهای مغزی استفاده می شوند.
بیوپسی
این روش با برداشتن یک نمونه کوچک از تومور برای معاینه در زیر میکروسکوپ انجام می گردد. بسته به محل تومور ، بیوپسی و برداشتن تومور ممکن است در یک زمان انجام گردد. اگر پزشکان نتوانند بیوپسی انجام دهند ، تومور مغز را تشخیص داده و بر اساس نتایج دیگر آزمایش ، یک برنامه درمانی را معین می نمایند.2

درمان گلیوما

گزینه های مختلف درمان برای گلیوما بدخیم در نظر گرفته شده بسته به محل تومور، نوع گلیوما (نوع سلول) و درجه بدخیمی است. سن و شرایط جسمانی بیمار بعلاوه در معین درمان نقش دارند.

درمان گلیوما چند وجهی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حذف تومور به وسیله جراحی عامل اصلی درمان است. بیمار باید نسبتا سالم باشد و عملکرد مغز، گفتار و تحرک می تواند حفظ گردد. تکنیک های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و ام آر آی عملکردی ممکن است برای یاری به جراح در از بین بردن تومور استفاده گردد. هدف حذف اندازه زیادی تومور و به دست آوردن تشخیص دقیق است. بازگشت تومور امری تکرار شونده است.

پرتو درمانی از اشعه های ایکس با انرژی بالا یا دیگر پرتوها به منظور کشتن سلول های سرطان استفاده می نماید.

شیمی درمانی از داروها به منظور متوقف کردن رشد سلول های سرطانی استفاده می نماید. این درمان ممکن است به وسیله دهان یا تزریق انجام گردد.

درمان الکترومغناطیس میدانی از زمینه های الکتریکی برای مورد هدف قرار دادن سلول های تومور استفاده می نماید، در حالی که به سلول های طبیعی آسیب نمی زند. این کار با قرار دادن الکترود به صورت مستقیم روی پوست سر و پس از عمل جراحی و پرتو درمانی یا شیمی درمانی انجام می گردد.

درمان پشتیبان برای بهبود علائم و عملکرد نورولوژیک شامل کورتیکواستروئیدها برای کاهش تورم در مغز ناشی از تومور و ضد تشنج برای کنترل یا جلوگیری از تشنج است.

آزمایشات بالینی اجرا شده برای آنالیز اینکه آیا درمان سرطان تازه موثر و ایمن است یا خیر، گزینه دیگر است.3

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.drabdolhoseinpour.com

3.www.dreshraghi.com

منبع: راسخون
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1899

به "از دلیل تا درمان گلیوما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دلیل تا درمان گلیوما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید