آسپارتام، ساخارین، آلومینیوم و سولفات؛ 4 ترکیبی که برای سلامتی مضر نیستند

به گزارش شاتر عکاسی، بعضی مواد شیمیایی در ارتباط با سرطان و اوتیسم شناخته شده اند در صورتی که سایر این مواد اثرات منفی بر سلامتی ندارند.

آسپارتام، ساخارین، آلومینیوم و سولفات؛ 4 ترکیبی که برای سلامتی مضر نیستند

سمی بودن یک ماده و ترکیب به مقدار و چگونگی مصرف آن ربط دارد. بعضی از این مواد شیمیایی را سمی یا مضر برای سلامتی قلمداد می نمایند که در واقع آنطور نیست!

آسپارتام (شکر مصنوعی)

به نظر می رسید که آسپارتام می تواند موجب سرطان گردد، اما تحقیقات نشان داد که واقعا اینگونه نیست. بیشتر نگرانی های عمومی در رابطه با شیرین نماینده های مصنوعی، مربوط به آزمایش بر روی موش ها است که باعث سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم می گردد.

اما سازمان دارو و غذا FDA و EFSA هر دو این یافته ها را بی اعتبار دانسته و بیان نموده آسپارتام برای سلامتی مضر نیست. مسئله اصلی این است که آسپارتام در نوشیدنی های رژیمی یافت شده که لزوما سالم نیستند. تحقیقات نشان داده که نوشیدنی های رژیمی می توانند میل شما به شکر را افزایش داده و حتی باعث چاقی گردد.

ساخارین (شیرین نماینده بدون کالری)

یک تحقیق دیگر بر روی موش ها نشان داد که ساخارین می تواند موجب سرطان گردد. در دهه 80 محصولات شامل ساخارین دارای برچسبی با عنوان ایجاد نماینده سرطان در آزمایشگاه حیوانات بودند. اما بعدها محققین این نظریه را رد کردند و هیچ ارتباطی بین ساخارین و سرطان پیدا نکردند.

آلومینیوم

آلومینیوم موجود در اسپری ها و دئودورانت ها باعث سرطان سینه نمی گردد! در اواخر دهه 90 گفته می شد که آلومینیوم موجود در اسپری ها موجب سرطان می گردد اما تعیین شد که هیچ ارتباطی بین جذب آلومینیوم توسط بدن و سرطانزایی آن وجود ندارد زیرا بدن تنها مقدار بسیار کمی از آن را جذب می نماید که برای سلامتی ضرری ندارد.

سولفات

بعضی افراد به دنبال شامپوهای بدون سولفات هستند زیرا گفته می شد که سولفات سرطانزا است. اما هیچ تحقیق این موضوع را اثبات نکرد و سولفات موجود در شامپو یک سورفاکتانت بوده که باعث کف کردن بیشتر و به دام انداختن بهتر چربی ها می گردد.

sciencealert

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 312

به "آسپارتام، ساخارین، آلومینیوم و سولفات؛ 4 ترکیبی که برای سلامتی مضر نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسپارتام، ساخارین، آلومینیوم و سولفات؛ 4 ترکیبی که برای سلامتی مضر نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید