کشف بخشی از قطعات گوش گاوِ آرامگاه اردشیر اول

به گزارش شاتر عکاسی، این روزها فرایند مطالعه و آنالیز نقش رستم ادامه دارد تا این مجموعه نیز بتواند در قالب میراث جهانی ایران بدرخشد. در این میان طی این آنالیز ها بخشی از قطعات گوش گاو آرامگاه اردشیر اول کشف شد.

کشف بخشی از قطعات گوش گاوِ آرامگاه اردشیر اول

مصطفی رخشنده خو، مدیر داخلی مجموعه نقش رستم با اعلام این خبر، گفت: در راستا انجام فعالیت های حفاظتی و بازسازیی روی نقش هرمز دوم در نقش رستم، ساماندهی اطراف نقش نیز در دستور کار دفتر فنی مجموعه نهاده شد. وجود گسل در دو طرف اثر باعث رسوخ رطوبت به کالبد نقش شده بود. به همین دلیل پاکسازی و مسدود نمودن رگه ها در اولویت طرح بازسازی نقش هرمز نهاده شد.

او ادامه داد: در حین پاکسازی گسل سمت راست اثر، با نظارت کارشناس باستانشناسی دو قطعه سنگ که دارای تراش تزیینی بودند، بدست آمد. این قطعات سنگی بخشی از نقش گوش گاو آرامگاه اردشیر هستند که توسط کارگروه بازسازی مجموعه نقش رستم وصالی و تحویل گنجینه مجموعه تخت جمشید شد.

حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز درخصوص کشف این قطعه از گوش گاو در نقش رستم، گفت: در هر آرامگاه 4 نقش گاو وجود دارد که گوش ها به صورت نر و مادگی به نقش متصل شده اند و طی سال های گذشته به دلیل فرسایشی که وجود داشت، بسیاری از این قطعات از مجموعه جدا شده اند. از آن جا که این قطعات سنگی در میان شیارهای پایینی آرامگاه اردشیر پیدا شده اند، این احتمال رامی دهیم که متعلق به این آرامگاه باشند.

به گفته او، تا به امروز نمونه های اندکی از این نوع قطعات سنگ تراش خورده که گوش گاو آرامگاه های نقش رستم هستند، بدست آمده و بیشتر این قطعات در جا خود وجود ندارند.

فدایی توضیح داد: اگر در آینده موضوع کاوش ها در نقش رستم رونق بگیرد قطعا بسیاری از قطعات این نقوش و حتی در های آرامگاه های هخامنشی را بتوانیم در این لایه ها پیدا کنیم. نباید فراموش کرد که سطح و لایه های تاریخی در نقش رستم حدود 8 متر است و بسیار بالا آمده درحالی که کف اصلی مجموعه همان جایی است که کعبه زرتشت قرار گرفته است. بنابراین می توان گفت در لایه های تاریخی که در این سطوح وجود دارد، قطعات باستانی بسیار زیادی نهفته هستند.

ایلنا

منبع: گردشبان
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1023

به "کشف بخشی از قطعات گوش گاوِ آرامگاه اردشیر اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بخشی از قطعات گوش گاوِ آرامگاه اردشیر اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید