کشف آثار فرهنگی و بقایای انسانی متعلق به عصر آهن 1 و 2 در رامسر

به گزارش شاتر عکاسی، در کاوش محدوده ای در رامسر که زیر پوشش مطالعات ژئوفیزیک سنجش از دور قرار گرفته بود؛ تعدادی آثار فرهنگی و بقایای انسانی و حیوانی متعلق به عصر آهن 1 و 2 کشف شد.

کشف آثار فرهنگی و بقایای انسانی متعلق به عصر آهن 1 و 2 در رامسر

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدرضا خلعتبری سرپرست هیئت علمی کاوش های باستان شناسی ایزگام دشت جنت رامسر، امروز چهارشنبه 1 آذر 96 با اعلام این مطلب تشریح کرد:

16 گور از نوع حفره ای ساده، چهار چینه سنگی و کلان سنگی مگالیتیکی مورد کاوش قرار گرفته است.

وجود بقایای حیوانی در تمام قبور کاوش شده که بعضا شامل بقایای کامل حیوان از نوع گاوسانان بوده است؛ حکایت از حضور اقوامی در این منطقه دارد که اقتصادشان عمدتا مبتنی بر تولیدات دامی بوده است.

خلعتبری اضافه کرد:

این اقوام در ساخت انواع و اقسام ظروف سفالین، ابزار و ادوات مفرغی، مانند لوازم رزم، شکار و ... و نمونه های بی بدیلی از زیورآلات دارای مهارت بوده اند.

به گفته او، به علت محدودیت کار میدانی در این محوطه گورستانی در این فصل کاوش و بعلاوه وسعت آن؛ هنوز بسیار زود است تا در ارتباط با ساختارهای فرهنگی اقوام ساکن در این منطقه به طور شفاف و روشن سخن گفت.

سرپرست هیئت علمی کاوش های باستان شناسی ایزگام دشت جنت رامسر، ضمن تایید این که این آثار با توجه به مقایسه و مقابله آنها با دیگر محوطه های شناخته شده مربوط به عصر آهن 1 و 2 هستند؛ تشریح کرد:

از کاوش گورستان یاد شده نمونه های بسیاری از بقایای انسانی، حیوانی، ذغال و بقایای درون ظروف برای آزمایش آنالیز مواد، سالیابی مطلق، ژنتیک، ایزوتوپ دندان برای شناخت امراض، نوع تغذیه، مهاجرت و ... جمع آوری شده است.

او اضافه کرد:

نمونه های جمع آوری شده برای انجام آزمایش های لازم به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در ژاپن و سوئد ارسال شده است که دریافت نتایج آن ما را در تفسیر ویژگی های فرهنگی، قومی، نژادی اقوام یاد شده یاری و از ضریب احتمالات موجود به طور قابل توجهی خواهد کاست.

خلعتبری با بیان این نکته که غرب مازندران و به ویژه شهرستان رامسر تا به امروز زیر پوشش مطالعات باستان شناسی به طور هدفمند قرار نگرفته است؛ ادامه داد:

پرسش های اساسی و بنیادینی در ارتباط با تاریخ تمدن و فرهنگ این منطقه وجود داشته و ضرورت انجام پژوهش های میدانی در این منطقه از دیرباز احساس می شد.

این باستان شناس با اشاره به قرارگیری کاوش این محوطه ارزشمند در دستور کار پژوهشکده باستان شناسی در امسال با توجه به ضرورت های موجود، از اعزام هیئت باستان شناسی پس از تصویب در شورای پژوهشی به این منطقه تاریخی اطلاع داد.

او در ادامه از همراهی کارشناسانی در زمینه باستان شناسی، ژئوفیزیک سنجش از دور، انسان شناسی جسمانی، مردم شناس، نقشه بردار، طراح، عکاس و... در این هیئت اشاره نمود.

خلعتبری با اشاره به خاتمه نخستین فصل کاوش محوطه باستانی ایزگام جنت رودبار رامسر توضیح داد:

این محوطه باستانی براساس یک برنامه اضطراری آنالیز و شناسایی که در سال 1368 در منطقه ها کوهستانی شهرستان رامسر اجرا شده بود، شناسایی و مورد برآورد قرار گرفته بود.

خلعتبری با بیان این مطلب که کاوش گورستان ایزگام دشت رامسر براساس برنامه های مصوب پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یک برنامه 5 ساله است؛ ضمن قدردانی از حمایت های بی شائبه مسئولین استان و شهرستان اظهار امیدواری کرد:

با دریافت پاسخ، نمونه های آزمایشگاهی و گزارش های انسان شناسی جسمانی، مردم شناسی، ژئوفیزیک و آماده شدن نقشه ها، طرح ها و عکس ها زمینه برای تدوین اولین کتاب مستند و علمی منطقه براساس نتایج کاوش های باستان شناسی اجرا شده، فراهم گردد.

مجوز کاوش های باستان شناسی ایزگام دشت رامسر به وسیله ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1967

به "کشف آثار فرهنگی و بقایای انسانی متعلق به عصر آهن 1 و 2 در رامسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثار فرهنگی و بقایای انسانی متعلق به عصر آهن 1 و 2 در رامسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید