کرایه های اسنپ و تپسی نجومی شد ؛ مردم و رانندگان ناراضی اند ، شیوه قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی چگونه است؟

به گزارش شاتر عکاسی، دو ماه خانه نشینی قرنطینه، از ما اصحاب کهف ساخت؛ چرا که با بیرون آمدن از خانه هایمان با افزایش چند برابری قیمت همه اقلام و خدمات رو به رو شدیم؛ تاکسی های اینترنتی هم از این قائده مستثنی نبودند، آن ها که قرار بود سهمیه بنزینشان را از وزارت کشور بگیرند و کرایه ها را افزایش ندهند به یکباره با چند برابر کردن قیمت ها باعث افزایش اعتراضات عمومی شدند.

کرایه های اسنپ و تپسی نجومی شد ؛ مردم و رانندگان ناراضی اند ، شیوه قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی چگونه است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از آفتاب یزد، این در حالی است که به دلیل طرح فاصله گذاری اجتماعی خیلی ها ترجیح می دهند به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی که ریسک ابتلا به کرونا در آن ها بالا است، از تاکسی های اینترنتی استفاده نمایند اما با قیمت های نجومی اسنپ و تپسی عملا استفاده از آن ها برای قشر متوسط جامعه امکان پذیر نیست!

  • تفاوت افزایش قیمت ها در اسنپ و تپسی

همه تاکسی های اینترنتی با افزایش قیمت رو به رو بوده اند اما سبک و سیاق افزایش قیمت ها متفاوت است، اسنپ در زمان های معمولی افزایش قیمت آن چنانی ندارد اما در زمان پیک ترافیک به یکباره حتی تا 3 برابر هم نرخ کرایه ها را افزایش می دهد، یعنی ممکن است در ساعت های عادی شما مسافتی را با 20هزار تومان طی کنید اما در زمان پیک ترافیک مجبور باشید برای همان مسافت بیش از 50 هزار تومان هزینه کنید!

تپسی اما روال دیگری را در پیش گرفته و نرخ کرایه را در تمام ساعت ها افزایش داده، این در حالی است که در زمان پیک ترافیک با تغییر آن چنانی قیمت همراه نیست، برای مثال شما مسافتی که تا پیش از عید با 20 هزار تومان طی می کردید را در حال حاضر باید با پرداخت 36 هزار تومان طی کنید و در ساعت های پیک ترافیک نهایتا این قیمت تا 40 هزار تومان افزایش می یابد.

در نهایت نتیجه این روال این شده است که در ساعت های عادی قیمت اسنپ کمتر از نرخ تپسی است اما در ساعت های پیک ترافیک قیمت تپسی کمتر از نرخ اسنپ محاسبه می گردد!

  • مردم چه می گویند؟

فرهاد یکی از کسانی است که از تاکسی های اینترنتی برای تردد در سطح شهر استفاده می نماید. او در گفت و گو با آفتاب یزد در خصوص افزایش قیمت ها گفت: من قبلا با مترو در سطح شهر تردد می کردم اما با شیوع کرونا از آن جایی که مادرم بیماری دیابت دارد و خیلی نگران او هستم، برای اینکه ناقل بیماری نباشم ترجیح دادم که به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با اسنپ و تپسی تردد کنم، اما با قیمت هایی رو به رو شدم که من را شوکه کرد، من برای یک مسافت 20 دقیقه ای که قبل از عید 18 هزار تومان پول پرداخت می کردم الان باید بالای 30 هزار تومان بپردازم و حتی در ساعت های پیک ترافیک مبلغ به بالای 40 هزار تومان هم می رسد! با این روال من عملا امکان استفاده از تاکسی های اینترنتی را ندارم مگر چقدر درآمد دارم که این همه صرف تاکسی کنم؟

پروانه یکی دیگر از مشتریان تاکسی های اینترنتی است. او نیز معترض به افزایش قیمت های تاکسی های اینترنتی است و در این خصوص به آفتاب یزد می گوید: چرا این تاکسی ها نباید نرخ ثابت داشته باشند؟ هر کس هر چقدر می خواهد پول می گیرد و دقیقه ای نرخ ها تغییر می نماید، مثلا الان یک مسافت 40 هزار تومان است یک ربع بعد می گردد 45 هزار تومان یک ربع بعدش هم 35 هزار تومان است! یک مسافت را اسنپ یک قیمت می زند و تپسی یک قیمت دیگر می زند! این باعث شده ما به جای اینکه به کیفیت خودرو و برخورد رانندگان توجه کنیم، به این توجه می کنیم که کدام نرخ کمتری می گیرد! این چه وضعی است؟ چرا باید قیمت ها تا این حد افزایش پیدا کند؟ بعضی از مسافت ها را من وقتی با آژانس می روم برایم کم هزینه تر در می آید تا با تاکسی های اینترنتی!

  • رانندگان چه می گویند؟

یکی از رانندگان در خصوص این افزایش قیمت ها به آفتاب یزد گفت: قیمت ها خیلی افزایش پیدا نموده است اما ما همچنان مسائل زیادی داریم، برای مثال بنزینی که اختصاص می دهند اصلا کافی نیست، به هر 200 کیلیومتر 10 لیتر بنزین می دهند و به هر هزار کیلومتر 70 لیتر ولی این اصلا به صرفه ما نیست و ما مجبوریم که بنزین آزاد بزنیم! از طرف دیگر من قبل از عید با 20 هزار تومان تنظیم باد لاستیک می کردم اما الان باید همان را 37 هزار تومان پول بدهم! همه چیز گران شده است و واقعا همین قیمت ها هم برای ما صرف ندارد چه برسد به اینکه قیمت ها کمتر هم بگردد! من مسافری داشتم از یوسف آباد به نیاوران که مبلغ کرایه 60 هزار تومان بود، به جرات می گویم اگر آن مسافر با آژانس می رفت شاید 40 هزار تومان هزینه اش بیشتر نمی شد! همه رنج قیمت الان داریم اما واقعا هنوز هم شرایط برای ما به صرفه نیست. به ما حتی طرح ترافیک هم نداده اند و ما مجبوریم برای ورود به طرح پول بپردازیم.

  • اسنپ چه می گوید؟

فرید شهابی، مدیر تجاری اسنپ در این خصوص به آفتاب یزد گفت: کلیه تاکسی های اینترنتی تحت نظر دستورالعمل نظارتی شهرداری فعالیت می نمایند. طبق همین دستورالعمل سیستم قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی پویا و قیمت ها متغیر است. قیمت در هر سفر بر اساس 4 فاکتور قیمت پایه، مسافت سفر، مدت زمان سفر و نسبت عرضه و تقاضا معین می گردد. از آنجایی که نسبت عرضه و تقاضا یکی از اهرم های معین قیمت است زمانی که میزان تقاضا از عرضه پیشی بگیرد قیمت ها افزایش پیدا می نماید و افزایش قیمت فعلی به همین دلیل رخ داده است.

او در ادامه تاکید نمود:بنابراین قیمت در اسنپ یک فاکتور ثابت نیست و تغییرات افزایشی و یا کاهشی با توجه به فاکتورهای موثر بر قیمت گذاری انجام می گردد. به طور مثال ابتدای سال جاری به دلیل کاهش تقاضا شاهد کاهش چشمگیر قیمت ها بودیم، در حالی که در همان زمان سیستم حمل ونقل عمومی افزایش قیمت سالانه داشت. هدف اصلی ما در قیمت گذاری این است که تمامی درخواست ها را به سفر تبدیل کنیم. در حال حاضر، برای تبدیل درخواست ها به سفر، نسبت به سال قبل به طور میانگین حدود 15 تا 20 درصد افزایش قیمت داشتیم. به طور کلی این افزایش قیمت همچنان کمتر از میزان افزایش قیمت مصوب سرویس های حمل ونقل عمومی است.

شهابی تاکید نمود: در خصوص افزایش قیمت های پیش بینی نشده و دور از انتظار در نظر داشته باشید که تمامی سامانه های هوشمند حمل ونقل در جهان، بر اثر اتفاقات بیرونی نظیر تعطیلات یا شرایط جوی یا ایام خاص دچار تغییرات قیمت می شوند که این قیمت ها ممکن است از حالت نرمال و هر روزه آنها پایین تر و یا بالاتر باشد، مثلا بعد از محدودیت های ناشی از شیوع کرونا قیمت های اسنپ کاهش چشمگیری داشت و الان هم به دلیل عدم توازن عرضه و تقاضا افزایش داشته است. اما به طور معین این کاهش و افزایش خارج از عرف موقتی است.

او در خصوص سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی هم گفت: از زمانی که طرح افزایش قیمت بنزین شروع شد، پرداخت مابه التفاوت بنزین آزاد و سهمیه ای در چند مرحله صورت گرفته است و مراحل این کار همچنان در حال اجرا است.

  • اعتراض شورای شهری ها

مسئولین مدیریت شهری بارها به افزایش قیمت های تاکسی های اینترنتی اعتراض نموده اند اما مسلما اعتراض تنها کافی نیست، روز گذشته محمدعلیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در خصوص ادعای بعضی رانندگان تاکسی های اینترنتی مبنی بر اخذ حق کمیسیون 15 درصدی از رانندگان اسنپ به رغم اعلام رایگان بودن حضور آنها در محدوده طرح ترافیک از زمان اجرای طرح گفت: ورود تاکسی های اینترنتی در دوران کرونا در محدوده بر اساس بسته ای که تنظیم شده، رایگان است، به شرط آنکه در سامانه ترافیک ثبت نام نمایند. افراد تنها با ثبت نام برای فعالیت در تاکسی های اینترنتی قادر به استفاده از سهمیه رایگان در طرح ترافیک نیستند، بلکه رانندگان باید از سوی شرکت های مربوطه معرفی و در سامانه طرح ترافیک ثبت شوند.

علیخانی در خصوص اینکه به گفته بعضی رانندگان اسنپ یکی از علت های افزایش 15 تا 20 درصدی کرایه اسنپ ورود به محدوده طرح ترافیک است، گفت: وقتی حضور در محدوده طرح ترافیک رایگان اعلام شده است، کسی حق ندارد به این بهانه هزینه اضافی دریافت کند و این اقدام غیرقانونی است.

پیش از این هم حجت نظری، دیگر نماینده شورای شهر به افزایش قیمت های تاکسی های اینترنتی اعتراض نموده و گفته بود: ما همچنان نمی دانیم که نرخ گذاری برای مسیرهای مختلف در تاکسی های اینترنتی بر چه اساسی صورت می گیرد و این نرخ گذاری در زمان پیک ترافیکی با چه درصدی تغییر می نماید یا اینکه اساسا نرخ کرایه در شرایط مختلف و در ساعات مختلف بر چه اساسی معین می شوند. مساله نرخ گذاری تاکسی های اینترنتی همچنان با ابهام روبه روست و شهرداری هم نظارت کافی را بر این حوزه ندارد و البته امکان اینکه نظارت کامل هم بر این حوزه داشته باشد، را هم ندارد. من از همه تصمیم گیرندگان این حوزه معینا از مجلس شورای اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در کنار آن سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور می خواهم که به این موضوع ورود نموده و این مساله را معین تکلیف نمایند. اینگونه نمی گردد که ما از مدیریت شهری انتظار داشته باشیم که ترافیک را کنترل کند، اما مدیریت شهری نتواند درباره نرخ گذاری تاکسی های اینترنتی نظارت و ورودی داشته باشد.

سوال اینجاست که آیا نمی توان در این شرایط تسهیلاتی به رانندگان ارائه داد و قیمت های تاکسی های اینترنتی را طوری مصوب کرد که هم رانندگان و هم مسافران از این موضوع راضی باشند؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1087

به "کرایه های اسنپ و تپسی نجومی شد ؛ مردم و رانندگان ناراضی اند ، شیوه قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرایه های اسنپ و تپسی نجومی شد ؛ مردم و رانندگان ناراضی اند ، شیوه قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید