چطور درد مفصل را تسکین بخشیم؟

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران : روش هایی که درد مفصل تان را آرام می نماید در ادامه بشناسید.

چطور درد مفصل را تسکین بخشیم؟

درد مفصل به دلایل زیادی سراغ ما می آید.

به گزارش خبرنگاران، درد مفاصل یکی از عارضه هایی است که به خصوص با افزایش سن افراد، بسیار شایع است. در یک مطالعه سراسری، تقریباً یک سوم افراد اعلام کردند در یک ماه گذشته از درد یا دردهای مفصلی رنج می برند.

شایع ترین نوع درد مفصلی درد زانو و در پی آن درد در ناحیه شانه و لگن است. از سوی دیگر، درد مفاصل ممکن است به هر جایی از بدن از مچ پا گرفته تا شانه ها و مچ دست برسد و فرد را درگیر کند. اگر این درد با التهاب همراه باشد به آن آرتریت گفته می گردد.

آرتریت چیست؟

طیف گسترده ای از شرایط می تواند منجر به ایجاد مفاصل دردناک گردد. در اینجا به شرایط مختلف ایجاد کننده درد مفاصل که خود می تواند انواع درد مفاصل را تشکیل دهد، اشاره می کنیم:

استئوآرتریت یا آرتروز، یک بیماری است که ساییدگی و ورم مفصل را در پی داشته و شایع ترین نوع آرتریت است.

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است و زمانی اتفاق می افتد که بدن به بافت های خود حمله می نماید.

بورسیت زمانی رخ می دهد که کیسه های حاوی مایع سینوویال که در اطراف مفاصل وجود دارند و عامل کاهش اصطکاک بخش های مجاور خود هستند، ملتهب گردد. یک بورس یا همان کیسه حاوی مایع ممکن است بین دو ماهیچه یا تاندون ماهیچه با یک بخش استخوانی یا میان پوست و استخوان قرارگیرد.

التهاب بورس باعث افزایش مایع سینوویال آن شده و هرچه اندازه این مایع بیشتر گردد، درد و حساسیت نیز افزایش پیدا می نماید. خونریزی به داخل بورس ناتوان کننده ترین نوع بورسیت است.

نقرس نوعی آرتریت است که اغلب مفصل شست پا را تحت تاثیر قرار داده و عارضه درد مفاصل را در پی دارد.

کشیدگی، رگ به رگ شدن و صدمات دیگر نیز می توانند درد مفاصل را به همراه داشته باشند.

انواع درد مفاصل

درد مفاصل می تواند از نوع خفیف و تحریک کننده تا ناتوان کننده آن، متغیر باشد. این درد ممکن است پس از چند هفته از بین رفته یا چندین هفته یا ماه طول بکشد و به دردی مزمن تبدیل گردد. با این حال، حتی درد و تورم کوتاه مدت در مفاصل نیز می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد. به گزارش سیناپرس، علت درد مفاصل هرچه باشد، معمولاً می توان آن را با دارو، فیزیوتراپی یا درمان های جایگزین کنترل کرد.

لازم به ذکر است در هنگام بروز دردهای مفصلی، پزشک ابتدا سعی می نماید شرایطی که باعث درد مفاصل فرد می گردد را تشخیص داده و درمان کند. هدف اصلی این روش درمانی، کاهش درد و التهاب و حفظ عملکرد مفصل است.

برای درمان این عارضه می توان یک یا ترکیبی از اقدامات زیر را انجام داد:

برای درد مفصلی میانه تا شدید همراه با تورم، معمولا پزشک یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی بدون نسخه یا تجویزی یا داروهای موضعی تجویز می نماید.

پزشک ممکن است برای افرادی که با داروهای خوراکی یا موضعی، درد مفاصلشان تسکین داده نمی گردد، تزریق را امتحان کند.

تزریق استروئید بیشتر در بیماران مبتلا به آرتریت یا تاندونیت استفاده می گردد.

مفصل دردناک شده معمولا حاوی تعداد زیادی پلاکت و پروتئین است که دارای اثرات ضد التهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند. بنابراین پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) که از خون فرد ساخته می گردد، به مفصل دردناک بیمار تزریق می گردد تا به درمان وی یاری کند.

پرولوتراپی شامل یک سری از تزریق یک ماده تحریک کننده (اغلب محلول قند) به مفاصل، رباط ها و تاندون ها است. باور عمومی بر این اساس است که تزریقات باعث تحریک بهبود موضعی بافت های آسیب دیده می گردد.

تقویت عضلات اطراف مفصل، تثبیت آن و افزایش دامنه حرکتی با فیزیوتراپی امکان پذیر است. درمانگر ممکن است از اولتراسوند، گرما، سرما، تحریک الکتریکی عصبی یا دستکاری روان شناختی استفاده کند.

اگر بیمار اضافه وزن دارد، کاهش وزن ممکن است به کاهش درد مفاصل یاری کند. کاهش وزن با ورزش و تغذیه به دست می آید، اما از تمرینات پر فشار که باعث تشدید مفصل می گردد باید خودداری گردد. یکی از قابل قبول ترین فعالیت ها برای مفاصل شنا یا دوچرخه سواری است. شنا به علت خاصیت شناوری آب، فشار مفاصل را کاهش می دهد.

چند درمان خانگی اولیه ممکن است دردهای کوتاه مدت مفصل را با استراحت دادن به مفصل و اجتناب از فعالیت های دردناک، یخ گذاشتن به مفصل به مدت 15 دقیقه هر روز، بستن مفصل، و بالا نگه داشتن مفصل، کاهش دهد.

مهم نیست که چه درمانی را دنبال می کنید، اگر شدت درد زیاد شد، مفصل شما به طور ناگهانی ملتهب یا بدشکل شد، یا دیگر اصلاً نمی توانستید از مفصل خود استفاده نموده و آن را تکان دهید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: رکنا
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1934

به "چطور درد مفصل را تسکین بخشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور درد مفصل را تسکین بخشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید