پس لرزه های تغییر تیم مدیریتی در خودروسازی رنو

به گزارش شاتر عکاسی، منابع مطلع خبر داده اند که شری بلیر وکیل مدافع و همسر نخست وزیر سابق بریتانیا یکی از اعضای هیات مدیره رنو است که قرار نیست برای یک دوره چهار ساله دیگر در کرسی خود ابقا گردد.

پس لرزه های تغییر تیم مدیریتی در خودروسازی رنو

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، ژان دومینیک سنار رئیس جدید رنو که در کوشش است پس از به لرزه درآمدن ستون های این خودروساز فرانسوی توسط مدیرعامل قبلی آن یعنی کارلوس گون ثباتی دوباره را به آن باز گرداند، در نظر دارد دست کم دو تن از اعضای هیات مدیره این شرکت را جایگزین کند.

منابع مطلع خبر داده اند که شری بلیر وکیل مدافع و همسر نخست وزیر سابق بریتانیا یکی از اعضای هیات مدیره رنو است که قرار نیست برای یک دوره چهار ساله دیگر در کرسی خود ابقا گردد.

فیلیپه لاگایت 75 ساله نیز یکی دیگر اعضای هیات مدیره رنو به دلیل کهولت سن از سرانجام چهارمین دوره عضویت خود در هیات مدیره این شرکت برکنار خواهد شد.

سنار هنوز تصمیمی نهایی نگرفته اما به گفته منابع مطلع در حال آنالیز عملکرد سایر مدیران است. این در حالی است که هرگونه تغییر در هیات مدیره نیازمند تائید سرمایه گذاران این شرکت است.

سخنگوی رنو از اظهار نظر درخصوص برنامه های آینده هیات مدیره سر باز زد. خانم بلیر 64 ساله و آقای لاگایت نیز تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

به گفته افرادی که از نزدیک در جریان امور هستند، سنار که مهره ای بیرونی به شمار می رود و کار خود را تازه از ماه ژانویه شروع نموده، می خواهد هیات مدیره را از شکل انفعالی دوران گون درآورد.

به دلیل بازداشت گون سنار شدیدا تحت فشار است تا تغییراتی گسترده را در تیم مدیریتی رنو اعمال کند. مدیران جدید می توانند به هیات مدیره رنو در اصلاح راهبردهای شرکت یاری نمایند و دیدگاه های تازه ای را در اختیار سنار قرار دهند که در کوشش برای توقیت روابط خود با نیسان و میتسوبیشی است.

جان تازه

جستجو برای افراد تازه نفس با ایده های جدید در زمانی شروعی می گردد که تحقیقات در مورد امور اقتصادی و روابط رنو در دوران گون همچنان ادامه دارد. گون از 19 نوامبر در ژاپن بازداشت شد، اما رنو تا ژانویه برای جایگزینی او مقاومت کرد که همین امر موجب بروز اختلافاتی با نیسان شد. کارلوس گون مدیرعامل سابق رنو هنوز هیچ یکی از اتهامات خود را نپذیرفته است.

برونو جولین اقتصاددان و کارشناس صنعت خودروسازی درباره حضور افراد جدید در تیم مدیریتی رنو گفته: رنو به جای افراد بله قربان گو به اعضای هیات مدیره و مدیرانی نیاز دارد که دیگاه انتقادی تری دارند و از تخصص لازم در حوزه صنعت برخوردار هستند. بله قربان گوها یا باید کلا بروند یا در زمینه محو شوند.

سنار همچنین به تیم خود گفته که تحقیقات گسترده در رنو می تواند به برکناری بعضی از مدیران رده بالای رنو بینجامد. به گفته یکی از منابع مطلع سنار گفته هرکس که به شکلی غیراخلاقی رشد نموده باید از رنو برود.

ساختار ائتلاف

علاوه بر آنالیز های رنو، یک تحقیق جامع نیز در نیسان در جریان است که تا آخر ماه میلادی آینده به سرانجام خواهد رسید. علاوه بر این موسسه مشاوره مازارس نیز قرار است نتیجه تحقیقات خود را تا 15 مارس اعلام کند.

هیات مدیره رنو شامل سه عضوی انتخابی کارکنان، دو مدیر منصوب شده از سوی دولت فرانسه و دو عضو مورد حمایت نیسان می گردد که سهامدار نیز هستند.

سنار که تا اواسط ماه مه همزمان در سمت مدیرعاملی میشلین نیز باقی خواهد ماند در کوشش بوده تا ساختار ائتلاف 20 ساله با نیسان را تقویت کند و با شرکای تجاری رنو برای ادغام رابطه نزدیک تری پیدا کند.

او میخواهد که تابستان آینده پیشنهاد ادغام با نیسان و میتسوبیشی را مطرح کند که البته می تواند منجر به ناهموارتر شدن رابطه با شرکای ژاپنی گردد.

ضیافت های ورسای

تحقیقات انجام شده تاکنون بعضی از اقدامات غیرقانونی گون را در زمان ریاست ائتلاف رنو-نیسان-میتسوبیشی فاش نموده است.

گفته می گردد که رنو در حال آنالیز بعضی از موارد ازجمله درآمد دریافتی منشی ارشد گون یعنی مونا سپهری و همچنین هزینه ضیافت های گون در کاخ ورسای می گردد.

در نیسان بازداشت گون به برکناری دوست نزدیک او خوزه مونوز شده است. آرون باجاج مدیر منابع انسانی نیسان نیز بدون آن که رسماً کنار گذاشته شده باشد، در محل کار خود حاضر نشده و هیروتو سایکاوا گفته سمت او را به زودی به فردی دیگر خواهد سپرد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 169

به "پس لرزه های تغییر تیم مدیریتی در خودروسازی رنو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس لرزه های تغییر تیم مدیریتی در خودروسازی رنو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید