هدف گذاری فراوری 40تن کیک زرد در سال 1400

به گزارش شاتر عکاسی، تهران (پانا) - سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه معدل فراوری کیک زرد در ایران طی 15 سال گذشته حدود 4 تن کیک زرد در سال بود گفت سال گذشته از میانگین 4 تن به 37 تن رسیدیم و سال جاری هم 40 تن را هدفگذاری نموده ایم.

هدف گذاری فراوری 40تن کیک زرد در سال 1400

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای با بیان اینکه ایران در عرصه غنی سازی جزو هفت هشت کشور اول جهانست گفت: صنعت هسته ای ایران از نظر تنوع سطح پیشرفت در کنار پنج شش کشور عظیم جهان قرار گرفته است.

ایران؛ فراوریکننده با کیفیت ترین آب سنگین جهان

وی اضافه کرد: اولین آب سنگین جهان را از نظر کیفیت، ایران فراوری می نماید که این آب سنگین علاوه بر صنعت هسته ای، در حوزه های مهم دیگر از جمله صنعت دارویی هم استفاده می گردد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ورود ایران به عرصه رادیو دارو را بسیار گسترده و چشمگیر خواند و گفت: 60 تا 70 درصد رادیو دارو در رآکتور فراوری می گردد و بخش مهمی از مواد تشکیل دهنده رادیو دارو می تواند از سوخت های بدون استفاده باشد که هر یک از اینها یک تکنولوژی است و خوشبختانه کشور ما بخش مهمی از این چرخه صنعت فناوری هسته ای را طی نموده است.

تحریم رادیو دارو به نفع ایران تمام شد

کمالوندی یادآور شد: آمریکا رادیو دارو را برای ایران تحریم کرد که معیار انسانی هم نداشت اما همین تحریم باعث شد ما با تکیه بر توانمندی های خودمان و استفاده از هوش و استعداد و انگیزه دانشمندان جوان ایرانی وارد این عرصه شویم و پیشرفت های زیادی کسب کنیم.

وی در رابطه با شرایط اکتشاف و استخراج اورانیوم گفت: اکتشاف و استخراج اورانیوم روش های علمی متعددی دارد. ما در گذشته اورانیوم در سطح زمین را با عمق کمی تشخیص می دادیم اما از سال گذشته استفاده از آخرین متدها و روش های علمی را آغاز کردیم و هم اکنون تا عمق چند صد متری زمین را می توانیم تشخیص دهیم.

ایران از نظر منابع اورانیوم فقیر نیست

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اکتشافات منابع اورانیوم در بخش مهمی از کشور صورت گرفته گفت: ما قبلاً فکر می کردیم از نظر منابع اورانیوم کشور فقیری هستیم اما در اثر پی جویی ها و اکتشافات مختلف متوجه شدیم که از این نظر فقیر نیستیم اگرچه غنی هم نیستیم.

وی از آغاز به کار اکتشافات و استخراج اورانیوم از چهار حوزه زمینی دیگر سخن گفت و اضافه کرد: ما در کوششیم که معادن جدید اورانیوم داشته باشیم تا سنگ اورانیوم بیشتر و کیک زرد بیشتری فراوری کنیم البته به دلیل اینکه از این نظر غنی نیستیم و برای رشد صنعت هسته ای به اورانیوم بیشتری احتیاج داریم لذا باید طوری برنامه ریزی کنیم که امکان خرید اورانیوم از کشورها را هم داشته باشیم.

سال جاری 40 تن کیک زرد فراوری می کنیم

کمالوندی با اشاره به اینکه معدل فراوری کیک زرد در ایران طی 15 سال گذشته حدود 4 تن کیک زرد در سال بود گفت: سال گذشته از میانگین 4 تن به 37 تن رسیدیم و سال جاری هم 40 تن را هدفگذاری نموده ایم.

وی با اشاره به اینکه برای میان مدت، فراوری 100 تن کیک زرد پیش بینی و هدف گذاری شده گفت: ما برای تحقق این هدف مهم باید دو تا سه نیروگاه دیگر را هم طراحی و تأمین کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اظهار اینکه هم اکنون دو نیروگاه با یاری روس ها در حال احداث است گفت: ما در این پروژه مسئولیت کارهای ساختمانی نیروگاه و 15 تا 30 درصد هم ساخت تجهیزات در داخل را بر عهده گرفتیم.

موانع افزایش نیروگاه های برق برطرف گردد

وی درمورد کاربرد برق و انرژی در صنعت هسته ای اعلام نمود: بین 8 تا 12 درصد برق ما باید اتمی باشد و بدین منظور حداقل تا سال 1404 باید 10 نیروگاه داشته باشیم که هنوز عقب هستیم و این مسئله از جمله مواردی است که باید کوشش بیشتری صورت گیرد و البته موانع پیش روی این کار هم باید حذف گردد.

کمالوندی ضمن تأکید بر لزوم خصوصی سازی به معنای واقعی، اهلیت سنجی و تعهد کاری را نیز به عنوان دو مولفه اصلی برای خصوصی سازی برشمرد و گفت: در صورت خصوصی سازی به معنای واقعی کلمه و اصلاح بعضی قوانین، بسیاری از موانع پیش پای فراوری و صنایع برطرف می شوند.

نقش صنعت هسته ای در مقابله با کرونا

وی همچنین به نقش موثر سازمان انرژی اتمی ایران و صنعت هسته ای در مقابله با کرونا نیز اشاره و اظهارکرد: ما ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) و ماسک هایی را فراوری می کنیم و در همان ابتدای شیوع کرونا هم دستگاه پی سی آر را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به دستاوردهای پزشکی هسته ای نیز اشاره و اعلام کرد: اسکن اطفال برای اولین بار در مرکز درمان اطفال بیمارستان بچه ها افتتاح خواهد شد و بیمارستان سوانح سوختگی پرتویی نیز در اراک در حال راه اندازی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1601

به "هدف گذاری فراوری 40تن کیک زرد در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری فراوری 40تن کیک زرد در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید