نگران شیوع کرونا در حاشیه مشهد هستیم

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران/خراسان رضوی فرماندار مشهد گفت: به دلیل تراکم جمعیت در حاشیه شهر مشهد ما نگران شیوع کرونا در این منطقه هستیم.

نگران شیوع کرونا در حاشیه مشهد هستیم

سیدمحمدرضا هاشمی امروز 17 تیر ماه، در نشست خبری ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای خراسان رضوی که در محل استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه تا به امروز 56 جلسه ستاد کرونای استان تشکیل شده است، اظهار کرد: 85 درصد از مصوبات این ستاد در شهرستان های خراسان رضوی عملیاتی شده است. این ستاد هر هفته تشکیل می شود.

وی خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی 2517 خبازی وجود دارد که 2110 خبازی آن در مشهد است. ما همه خبازی ها را مکلف به داشتن دستگاه پوز کردیم. 95 درصد خبازی ها این مسئله را رعایت کردند. تا به امروز به 189 خبازی در خصوص عدم رعایت نکات بهداشتی، تذکر داده شده است.

کمترین تلفات را در مراکز نگهداری سالمندان داشتیم

فرماندار مشهد با بیان اینکه به دلیل تراکم جمعیت در حاشیه شهر مشهد ما نگران شیوع کرونا در این منطقه هستیم، مطرح کرد: در مشهد 57 مرکز نگهداری سالمندان وجود دارد. در ابتداء شیوع ویروس کرونا گفته می شد که سالمندان بیشترین گروه هدف این ویروس هستند. با مراقبت، ضدعفونی مکرر، پیگیری های ما و سازمان بهزیستی، خوشبختانه ما کمترین تلفات را در مراکز نگهداری سالمندان داشتیم.

هاشمی بیان نمود: باتوجه به مشاهدات عینی بنده و گزارش های رسیده، 96 درصد مردم در مترو از ماسک استفاده می کنند. همچنین بیشتر مردم در اتوبوس از ماسک استفاده می کنند.

نگران شرایط اداره پست استان هستیم

وی تاکید کرد: 270 مورد بازرسی از اماکن با همکاری سازمان بازرسی و بهداشت اجرا شده است. باتوجه به گزارشاتی که به دست ما رسیده است، ما نگران شرایط اداره پست استان هستیم. امیدواریم با توجه به موارد و تذکرات داده شده نه تنها در اداره پست بلکه در تمام ادارات پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: کرونا سبب نمی شود که ادارات جوابگوی ارباب رجوع نباشند. بلکه باید ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی و حفاظت از خود به کار مردم نیز رسیدگی کرد.

هاشمی یادآور شد: از مردم خواهش می کنم همان طور که در زمان پیک اول کرونا در استان ما را کمک کردند باز هم کمک کنند. از مردم خواهش می کنیم که ماسک زده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

همچنین کننده تام الاختیار وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضوی در ادامه این جلسه، با بیان اینکه همکاری و هماهنگی بین دستگاه های استان، در کل ایران زبانزد است، اظهار کرد: نتیجه کلی به دست آمده از اقدامات استان و هماهنگی ها به نظر من قابل قبول است. اگر قرار است در مقابله با کرونا ویروس پیروز بشویم، باز هم روش قبلی را انجام می دهیم اما نیاز است که چتر حمایتی دستگاه های استان از دانشگاه علوم پزشکی برداشته نشود.

وی افزود: در زمان شیوع ویروس کرونا در استان، ما برای درمان بیماران از نظام ارجاع استفاده کردیم. این کار تنها در استان ما انجام شد. به این صورت که فرد بعد از داشتن علائم در ابتدا به درمانگاه های عمومی و پایگاه ها مراجعه و در صورت تشخیص دکتر به درمانگاه های تخصصی که امکان دریافت یک سری آزمایشات را داشته باشد ارجاع داده می شود. برطبق نظر دکتر متخصص اگر مسئله ای در آزمایشات او باشد، به بیمارستان فرستاده می شود.

کننده تام الاختیار وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضوی با بیان اینکه مدتی بود که سامانه 191 ما غیرفعال بود، خاطرنشان کرد: از امروز مجدد سامانه 191 فعال شد. شهروندان ما در صورت نیاز به کمک می توانند از این سامانه بهره بگیرند.

وی در خصوص متمرکز شدن بیماران کرونایی، بیان نمود: براساس تحقیقات پژوهشگران متمرکز کردن بیماران عفونی در یک جا، نتایج مثبتی را در پی دارد. این مسئله در همه جا انجام می شود. ما در مشهد نیز ابتدا بیمارستان شریعتی را خالی و بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا را پذیرش می کردیم. بعد از پرشدن بیمارستان شریعتی بیمارستان 606 تخت خوابی مشهد یعنی بیمارستان امام رضا(ع) را برای پذیرش و درمان بیماران کرونا قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه ازدحامی که در حال حاضر در اورژانس عدالتیان مشاهده می کنید در پیک اول کرونا در مشهد، شاهد نبودیم، تاکید کرد: علت عمده ازدحام اورژانس عدالتیان بیمارستان امام رضا(ع)، مراجعه افراد غیرمشهدی است. این مسئله در عدم آگاهی این افراد است. همه ما در موج دوم کرونا غافلگیر شدیم. پیش بینی شده بود که تیر تا مهرماه بتوانیم نفسی بکشیم اما این ویروس نشان داد هیچ پیش بینی نمی توان نسبت به آن کرد. ما بیمارستان امام رضا(ع) را از بیماران کرونایی خالی کرده بودیم اما بعد از غافلگیری این ویروس، دوباره این بیمارستان بیمار کرونایی را پذیرش می کند.

کننده تام الاختیار وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضوی با بیان اینکه ما پیش بینی روزهای آرام تری را داشتیم، مطرح کرد: اینکه بیمارستان امام رضا(ع) به عنوان یکی از مراکز درمانی کرونای مشهد باشد، موافقان و مخالفانی داشت. سازمان بهداشت جهانی متمرکزکردن بیماران عفونی در یک جا را کار خوبی می داند. این مسئله در علم پزشکی باسابقه است.

وی تاکید کرد: اگر در این مرحله شیوع کرونا، نیروی انتظامی هم به میدان بیاید ما نمی توانیم با زور مردم را وادار به رعایت پروتکل های بهداشتی کنیم. باید ماسک های ارزان و قابل شستشو در اختیار همه مردم قرار بگیرد تا همه ماسک بزنند.

وی تشریح کرد: ویروس کرونا تا به حال جهش رفتاری زیادی از خود نشان داده است. این ویروس در علم ویروس شناسی سابقه نداشته است. باتوجه به غافلگیری های کرونا و ماندن او، ما با بیماری های سالانه و کرونا باهم درگیر خواهیم شد. این مسئله سبب می شود که خدمات درمان بیشتری فراهم شود. در حال حاضر در تربت جام علاوه بر درگیری با کرونا، مشکل تب کریمه کنگو را نیز داریم. دام ها بعد از ذبح شدن باید 24 ساعت در سردخانه باشند. اگر این اتفاق رخ ندهد، مریضی مانند تب کریمه کنگو در بدن انسان رخ می دهد.

کننده تام الاختیار وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان رضویبا اشاره به اینکه اگر کسی می خواهد عملکرد ما را در بستریان کرونا، بهبودیافتگان، فوت شدگان و میزان شیوع کرونا قضاوت کند باید براساس ویژگی های شهر مشهد باشد، اظهار کرد: مشهد شهری پرجمعیت است. در کنار آن مشهد شهری است که حاشیه نشین زیادی دارد. علاوه بر آن در این مدت تبادل ویروس توسط گردشگران و مسافران به مشهد اجرا شده است. ما در مراحل قبلی پیروز شده ایم. در حال حاضر قضاوت در خصوص شرایط فعلی استان زود است. در وسط شرایط بحران نمی توان عملکرد را قضاوت کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1120

به "نگران شیوع کرونا در حاشیه مشهد هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگران شیوع کرونا در حاشیه مشهد هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید