نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد

به گزارش شاتر عکاسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سالنامه مهاجرتی ایران با همکاری جمعی از محققان، پژوهشگران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی توسط رصدخانه مهاجرت ایران وابسته به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط انتشارات دانش بنیان فناور منتشر شده است.

نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد

پرویز کرمی رئیس مرکز روابط عمومی معاونت علمی و فناوری از انتشار نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران اطلاع داد و گفت: واقعیت های آماری ایران در حوزه مهاجرت به واسطه این سالنامه فراهم می گردد.

وی، با تأکید بر اینکه این سالنامه مهاجرتی ایران، شرایط مهاجرفرستی در ایران را بر اساس آمار و مستندات بین المللی و قابل اعتنا تصویر می نماید، ادامه داد: تا پیش از انتشار این سالنامه، درک جامعه، رسانه و پژوهشگران داخلی و خارجی از شرایط مهاجرپذیری و مهاجرفرستی ایران به چند گزارش با اطلاعات و آمارهای کذب، مغشوش غیر قابل اتکا و ناصحیح محدود بود. اما انتشار این سالنامه به زبان فارسی و انگلیسی شرایط و صندلی واقعی ایران را در میان کشورهای مهاجرفرست نزد جامعه بین المللی نمایان می نماید.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی با تأکید بر ارائه آمارهای نادرست از رتبه ایران در مهاجرفرستی ارائه داده است، ادامه داد: سالنامه مهاجرتی ایران با ارائه آمارهای مستند و ارائه دستاورد جمع کثیری از پژوهشگران، نادرست بودن ادعای بعضی از رسانه ها و افراد را که بدون استناد به هیچ آمار و تحلیل قابل اعتنایی، از شایعه فرار مغزها می گفتند آشکار و جامعه بین المللی را از شرایط واقعی ایران درحوزه مهاجرت مطلع می نماید.

کرمی، با اشاره به قرار نداشتن ایران در جمع کشورهای مهاجرفرست گفت: ایران جزء کشورهای اصلی مهاجرفرست محسوب نمی گردد. گزارش سازمان همکاری های مالی و توسعه در سال 1394 نشان می دهد، ایران در میان 20 کشور فرستنده مهاجر متخصص رتبه 17 را دارد و در گزارش بانک دنیای در سال 1395، کشورمان در فهرست 30 کشور اول ارسال نماینده مهاجر قرار ندارد.

وی، از قرار دریافت ایران در میان کشورهایی که به شکل ساختارمند و مستند آمارهای مهاجرتی خود را منتشر می نمایند گفت و ادامه داد: در این سالنامه، داده ها و تحلیل های ارزشمندی در حوزه های گوناگون مهاجرت به مخاطبان ارائه شده است. این کتاب در قالب فصل های گوناگون و به صورت دسته بندی شده به اطلاعات دقیق این حوزه می پردازد.

کرمی از آمارهای ارائه شده در سالنامه مهاجرتی ایران بر اساس آخرین یافته های پژوهشی گفت و ادامه داد: در این سالنامه یافته هایی مانند جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جابجایی های دانشجویی، مهاجرت های کاری و همچنین اطلاعات مهاجرت های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارشات مرجع بین المللی آمده است.

ارائه تصویری روشن از شرایط مهاجرفرستی ایران

کرمی با اشاره به تبیین شرایط مهاجران بین المللی و سهم جمعیت مهاجران ایرانی از سبد جمعیت مهاجران دنیا بر اساس شاخص های گوناگون گفت و ادامه داد: تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در دنیا و ایران، فرایند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و صندلی جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه برتر آمریکا و دنیا در مقایسه با کشورهای دانشجوفرست از مواردی هستند که سالنامه مهاجرتی به آن ها پرداخته است.

وی با بیان این که توانمندی ایران در بازگشت نخبگان ایرانی غیر مقیم و بین المللی در سالنامه مهاجرتی ایران مورد آنالیز قرار گرفته است، ادامه داد: نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل های مهم این سالنامه است. همچنین فرایند جابجایی بین المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف به استناد آخرین منابع و نیز فراز و فرود رتبه دانشجو فرستی ایران در دنیا، جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران ارائه شده است.

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان این سالنامه را مرجعی ارزشمند برای تحلیل ها و پژوهش ها در عرصه بین المللی دانست و گفت: این مرجع علمی معتبر برای تحلیل و سیاستگذاری در حوزه مهاجرت مفید خواهد بود و با به روزرسانی آمارها و تحلیل های نسخه فارسی، نسخه انگلیسی آن نیز به طور مرتب ودر وب سایتی به همین منظور روزآمد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1278

به "نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید