نانولوله های منحصربه فرد برای درمان هدفمند سرطان ساخته شد

به گزارش شاتر عکاسی، محققان دانشگاه علم و صنعت نانولوله را برای درمان سرطان ساختند تا دارو های سرطان به صورت هدفمند بر روی بافت مورد نظر اثر بگذارد.

نانولوله های منحصربه فرد برای درمان هدفمند سرطان ساخته شد

به گزارش گروه فناوری شاتر عکاسی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تحقیقات در حوزه هایی که در مرز های دانش قرار دارند، علاوه بر استقلال علمی کشور، پیشگامی ایران در این حوزه ها را به همراه دارد.

تحقیقات در حوزه های جدید کشفی نو را هدیه می دهد. در این زمینه محققان در دانشگاه علم و صنعت گرنتی با موضوع طراحی نانو لوله برای درمان سرطان را انجام دادند. آن ها از پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری برای انجام آن برخوردار شدند.

علی ملکی مجری این طرح پژوهشی درباره انجام آن گفت: بارگذاری دارو های حساس، کم یاب و گران قیمت بر روی سیستم های نانو مواد و در مقیاس کوچک هدفی بود که طرح را با آن آغاز کردیم.

وی ادامه داد: وقتی دارو به صورت کلاسیک وارد بدن می شود، امکان هدررفت و نرسیدن آن به بافت هدف وجود دارد. پس با طراحی و استفاده از ترکیباتی سازگار با بدن می توان هدفمند دارو را وارد بدن کرد.

ملکی همچنین بیان نمود: با وجود این سیستم های سازگار در صورت بارگذاری دارو روی آن ها پس از رها شدن دارو عوارض خاصی ایجاد نمی کنند. همچنین در این صورت مصرف دارو نیز به میزان زیادی کاهش می یابد و همان میزان استفاده شده نیز روی بافتی که مد نظر داریم با حداکثر کارایی اثر می گذارد.

وی در انتها اعلام نمود: نمونه آزمایشگاهی این نانولوله ها ساخته شده است که بارگذاری دارو های موثر سرطان نیز با موفقیت روی آن اجرا شده است. این نانولوله ها دارای سطح فعالی با قابلیت عامل دار شدن هستند و دارو ها را هدفمند رها می شوند. همچنین پایه های این نانو لوله ها با وجود ترکیبات مغناطیسی امکان ردیابی را آسان می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 882

به "نانولوله های منحصربه فرد برای درمان هدفمند سرطان ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانولوله های منحصربه فرد برای درمان هدفمند سرطان ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید