مصرف بنزین ایرانیان رکورد زد

به گزارش شاتر عکاسی، تهران (پانا) - در حالی که میانگین مصرف بنزین در 6 ماهه نخست سال جاری برابر با 85 میلیون لیتر در روز بوده، این رقم در تعطیلات هفته گذشته با پنج میلیون لیتر افزایش به 90 میلیون لیتر در روز رسید که می تواند هشداری برای افزایش مصرف بنزین باشد.

مصرف بنزین ایرانیان رکورد زد

به گزارش رویداد24، با افزایش تعداد افراد واکسینه شده در کشور، شرایط زندگی به حالت عادی نزدیک می گردد.

کم کم زمزمه حذف دورکاری ها و بازگشت 100 درصدی کارکنان به مشاغل به گوش می رسد و در ایام تعطیل هم جاده ها خودروهای بیشتری به خود می بینند.

همین موضوع افزایش مصرف بنزین را در پی خواهد داشت. افزایش مصرفی که به نظر می رسد شروع شده و ایرانی ها در حالی در 6 ماهه نخست سال جاری و هم زمان با شرایط قرمز کرونایی، روزانه 85 میلیون لیتر بنزین مصرف نموده اند که این عدد برای 6 ماهه نخست سال 99، حدود 74.5 میلیون لیتر بوده است و حکایت از رشدی 14 درصدی دارد.

این فرایند رشد البته ادامه دار بوده و هفته گذشته هم زمان با تعطیلات خاتمه ماه صفر، میانگین مصرف بنزین به 90 میلیون لیتر در روز رسیده است که می تواند زنگ خطری برای صادرات بنزین ایران باشد.

ادامه فرایند کنونی مصرف در صورت برطرف محدودیت های کرونا می تواند مصرف بنزین در کشور را به شدت افزایش دهد. موضوعی که ایران را از دایره صادرکنندگان بنزین خارج نموده و حتی تا 2 سال آینده دوباره به واردکننده بنزین تبدیل کند.

البته با اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهینه سازی مصرف سوخت می توان از این اتفاق جلوگیری کرد. با این حال در کنار اصلاح الگوی مصرف باید افزایش مصرف سی. ان. جی را هم در دستور کار قرار داد.

ایران در شرایط فعلی 40 میلیون مترمکعب ظرفیت توزیع روزانه سی. ان. جی دارد که می توان با توجه به ظرفیت خالی موجود که نزدیک به 20 میلیون متر مکعب می گردد، افزایش مصرف بنزین را کنترل کرد.

بعلاوه ایران که دومین دارنده ذخایر گاز دنیا به شمار می رود، می تواند با تکیه بر این سوخت ملی، در مصرف سوخت مایع صرفه جویی کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1854

به "مصرف بنزین ایرانیان رکورد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بنزین ایرانیان رکورد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید