ماجرای کمبود شیرخشک های رژیمی و بی اطلاعی سازمان غذا و دارو

به گزارش شاتر عکاسی، ماجرای کمبود شیرخشک های رژیمی، مجددا بحث ترخیص کالا های سلامت محور از گمرک را داغ کرد؛ به طوری که گمرکی ها مدعی تاخیر در ترخیص محموله های شیرخشک رژیمی شدند، اما از سویی نیز سازمان غذا و دارو اظهار داشت که مقرر شده بود گمرک نسبت به فراهم کردن امکان ارسال اطلاعات محموله های فرآورده های سلامت محور که مرتبط با سازمان غذا و دارو است، به وسیله سامانه های الکترونیکی به سازمان اطلاع دهد؛ در حالیکه این سازمان از محموله های شیرخشکی که از بهمن ماه سال گذشته در گمرک دپو شده بودند، اطلاعی نداشت.

ماجرای کمبود شیرخشک های رژیمی و بی اطلاعی سازمان غذا و دارو

به گزارش ایسنا، با شروع زمزمه های کمبود شیرخشک های رژیمی در بازار در ابتدای اردیبهشت ماه امسال، اما و اگر هایی درباره شرایط ترخیص یک میلیون شیرخشک دپو شده در گمرک مطرح شد؛ موضوعی که گمرکی ها در واکنش به آن بیان کردند که ترخیص محموله هایی مانند شیرخشک از گمرک، با حداقل اسناد و تائید وزارت بهداشت صورت می گیرد. بر این اساس شرکت واردنماینده باید بعد از ترخیص کالا، طی مدت زمان مشخص شده نسبت به ایفای تعهدات خود جهت تکمیل اسناد ترخیص کالا اقدام کند.

بر اساس اعلام مسئولان گمرک، این در حالی بود که واردنماینده این شیرخشک ها، برای بعضی محموله های قبلی تعهدات خود را به سازمان غذا و دارو و نهاد های مجوز دهنده انجام نداده و سازمان غذا و دارو نیز مهلت را تمدید ننموده بود. از سویی ثبت سفارش و مجوز سلامت هم از سوی سازمان غذا و دارو تائید نشده بود، با این حال در نیمه اول اردیبهشت ماه مجوز ثبت سفارش به وسیله سازمان غذا و دارو تائید شد.

در نهایت گمرک بیان کرد که صاحب کالا، 19 محموله شیرخشک رژیمی شامل سه محموله در بهمن و شش محموله در اسفند پارسال و 10 محموله دیگر در فروردین وارد نموده که فرایند تائید ثبت سفارش به وسیله سازمان غذا و دارو و صدور مجوز در حال اجرا است و تقریبا قبل از نیمه اردیبهشت ماه اعلام شد که حدود 120 هزار قوطی ترخیص شده است و برای مابقی هم به محض صدور تائیدیه لازم به وسیله سازمان غذا و دارو ترخیص انجام خواهد شد.

توزیع شیرخشک های رژیمی در داروخانه ها

در همین زمینه در تاریخ 11 اردیبهشت ماه 1401، سازمان غذا و دارو از توزیع شیرخشک های رژیمی در داروخانه های سراسر کشور اطلاع داد و بیان کرد که از دهم اردیبهشت ماه، 13 هزار قوطی شیرخشک پس از شناسه گذاری در چرخه توزیع نهاده شده است. بعلاوه بخش های دیگر از محموله بزرگ وارداتی شیرخشک های رژیمی که شامل یک میلیون قوطی بوده است، بلافاصله پس از برچسب گذاری توزیع می گردد.

چرایی کمبود مقطعی شیرخشک های رژیمی؛ الزام ثبت این فرآورده ها در سامانه TTAC

در عین حال مسئولان سازمان غذا و دارو علت کمبود مقطعی در تامین شیرخشک های رژیمی را تاخیر در تخصیص ارز با کیفیت دانسته و در عین حال بیان کردند که شیرخشک های رژیمی مشمول دریافت ارز دولتی و غیریارانه ای هستند و بر همین اساس هم برای جلوگیری از خروج این فرآورده ها از زنجیره توزیع و عرضه، بخشنامه ای مبنی بر الزام شرکت های پخش و داروخانه ها به ثبت اطلاعات فروش و عرضه شیرخشک های رژیمی و غذا های ویژه در سامانه TTAC به معاونت های غذا و داروی سراسر کشور ابلاغ شد. بعلاوه سازمان غذا و دارو بیان کرد که در صورت عدم ثبت این اطلاعات، سهمیه داروخانه های متخلف قطع خواهد شد.

گمرک باید اطلاعات محموله های سلامت محور را به سازمان غذا و دارو اطلاع دهد

به همین دلیل، بهادر صید محمدیان درباره شرایط ترخیص شیرخشک های رژیمی از گمرک، گفت: طبق تفاهم نامه ای که در سال 1397 که به امضای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر امور اقتصاد و دارایی رسیده است، مقرر شده بود گمرک نسبت به فراهم کردن امکان ارسال اطلاعات محموله های فرآورده های سلامت محور که مرتبط با سازمان غذا و دارو است، به وسیله سامانه های الکترونیکی به سازمان اطلاع دهد. در حالیکه سازمان غذا و دارو اطلاعی از محموله هایی که از بهمن ماه سال گذشته در گمرک دپو شده بودند، نداشت، به محض اعلام این دپو، سازمان غذا و دارو اقدامات مربوط به ترخیص این کالا ها را سریعا پیگیری نموده و فرایند را شروع کرد.

وی اضافه کرد: با شرکت های تامین نماینده شیرخشک های رژیمی جلسه برگزار گردید و شیرخشک های رژیمی که بعد از آن جلسه وارد گمرک شدند، به صورت بخش به بخش و با اظهار شرکت ها، همان روز یا نهایتا یک روز بعد به شکل سیستمی در سامانه TTAC ترخیص شد.

رئیس اداره شیرخشک رژیمی و غذای ویژه سازمان غذا و دارو اظهار کرد: بعد از ترخیص شیرخشک های رژیمی، محموله برای شناسه گذاری و الصاق برچسب اصالت به صورت بخش به بخش مستقیما به انبار های مربوطه ارسال شد. بعد از ترخیص مرحله به مرحله محموله وارداتی از گمرک و شناسه گذاری آن ها، در تعطیلات عید فطر، این محموله ها به انبار شرکت های پخش و به کل کشور به صورت همزمان ارسال شد و در چرخه توزیع نهاده شد و بعد از تعطیلات عید فطر نیز بصورت پیوسته توزیع سراسری شیرخشک های رژیمی انجام شد.

نحوه تمدید مهلت تعهدات شرکت ها

وی درباره نحوه تمدید مهلت تعهدات شرکت ها، گفت: شرکت ها با نامه ای که از سازمان غذا و دارو برای ترخیص و تعهدات ارزی شان دریافت می نمایند، سررسید اعتبار این مستندات را دارند و قبل از اتمام تاریخ شان مجددا برای تمدید مهلت تعهدات شان به سازمان غذا و دارو درخواست می دهند و در همان روز تمدید این اسناد مجددا از سوی سازمان غذا و دارو برای گمرک صادر می گردد. در نتیجه مسئله ای برای ترخیص سایر اقلامی که به تازگی وارد گمرک می شوند، نخواهد بود.

توزیع 68 هزار قوطی شیرخشک رژیمی

وی با بیان اینکه تا تاریخ 27 اردیبهشت ماه بیش از 68 هزار قوطی شیرخشک رژیمی توزیع شده است، گفت: باید توجه کرد که فرآیند ثبت سفارش اقلام سلامت محور در سامانه TTAC و به صورت اتوماتیک انجام می گردد. بر این اساس بعد از اینکه شرکت این اقدام را انجام داد، ترخیص به صورت سیستمی انجام می گردد.

صید محمدیان تاکید نمود: در عین حال در نیمه اول اردیبهشت ماه امسال هم سامانه زنجیره تامین ابر سامانه تی تک راه اندازی شد که در این سامانه، شرکت های تامین نماینده، شرکت های پخش و داروخانه ها ملزم به ثبت اطلاعات هستند. به طوری که تامین نماینده اطلاعات محموله شناسه گذاری شده را در سامانه اظهار می نماید، شرکت های پخش اطلاعات فروش به داروخانه و داروخانه ها هم اطلاعات عرضه به مصرف نماینده و اینکه بر اساس هر کد ملی چه فرآورده هایی به افراد تحویل داده شده است را ثبت می نمایند.

باتوجه به اینکه این فرآورده ها مشمول ارز دولتی هستند، این سامانه به جلوگیری از هرگونه نشت این فرآورده ها به بازار طراحی و پیاده سازی شده است و تحت نظارت مستمر سازمان و معاونت های غذا و دارو سراسر کشور است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 2091

به "ماجرای کمبود شیرخشک های رژیمی و بی اطلاعی سازمان غذا و دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای کمبود شیرخشک های رژیمی و بی اطلاعی سازمان غذا و دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید