قابل توجه بعضی پزشکان، نصب کارتخوان اجاره ای جرم است

به گزارش شاتر عکاسی، خبرنگاران: علیرغم اجباری شدن نصب دستگاه های کارتخوان در مطب پزشکان، همچنان بعضی از اعضای این صنف به شیوه های مختلف مانند اجاره کارتخوان سعی در دور زدن استفاده از دستگاه های کارتخوان دارند که یک کارشناس امور مالیاتی با غیرقانونی توصیف کردن این اقدام گفت: اطلاعات درآمدی پزشکان از شیوه های دیگری نیز قابل ردیابی است.

قابل توجه بعضی پزشکان، نصب کارتخوان اجاره ای جرم است

به گزارش شاتر عکاسی به نقل از ایسنا، بعد از مدت ها کشمکش بر سر نصب یا عدم نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان که با مقاومت شدید این صنف روبرو شد بالاخره مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون 169 مالیات های مستقیم، قانون الزام نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان را تصویب کرد.

اما از آنجایی که پزشکان تا پیش از این در مطب های خود دستگاه کارتخوان نصب نمی کردند و بنابراین مالیات متناسبی هم پرداخت نمی کردند، این قانون را نوعی تبعیض بر علیه خود می دانند و بسیاری از آنها به شیوه های مختلف سعی می نمایند که از دستگاه کارتخوان استفاده ننمایند. این در حالی است که در حال حاضر همه اصناف دیگر این قاعده را در محل کار خود رعایت می نمایند و به تناسب آن مالیات خود را هم پرداخت می نمایند.

جز اصناف مختلف که به صورت مستقیم با اقتصاد و بازار سروکار دارند، همه کارمندان دولت و شرکت های خصوصی هم شامل قوانین مالیاتی می شوند و مبلغی به صورت ماهیانه از حقوق آنها کسر می گردد به طوری که همه حقوق بگیرانی که ماهیانه بیشتر از دو میلیون و 750 هزار تومان حقوق می گیرند مکلف به پرداخت مالیات هستند.

یکی از روش های معمول برای عدم استفاده از دستگاه کارتخوان توسط بعضی از پزشکان، دریافت وجه نقدی از بیماران است، برای مثال در بسیاری از مطب های شهر تهران علاوه بر حق ویزیت، دستمزد عمل های جراحی نیز که بعضا به چند ده میلیون تومان هم بالغ می گردد به صورت نقدی از بیماران اخذ می گردد.

درهمین باره سیاوش غیبی پور -کارشناس امور مالیاتی- در تبادل نظر با ایسنا، با بیان اینکه اخذ مالیات از پزشکان اطلاعات محور و بر اساس داده های مودیان است اضافه نمود: با این حال اگر پزشکی در ارائه اطلاعات درآمدی خود همکاری نکرد، سازمان امور مالیاتی به وسیله شیوه های دیگری از جمله مشاهده سوابق درآمدی و مالیاتی و تراکنش سایر پزشکان در آن منطقه می تواند استفاده کند.

این کارشناس با اشاره به گزارش های بیمه و قراردادهای پزشکان به عنوان دو مجرای دیگر کسب اطلاعات درباره درآمد پزشکان ادامه داد: به هرحال اطلاعات مربوط به درآمدهای پزشکان به طرق مختلف قابل ردیابی است اما نصب دستگاه کارتخوان به لحاظ برآورد دقیق درآمدهای مالیاتی لازم است.

غیبی پور همچنین به بعضی از شگردها برای گریز از استفاده از دستگاه کارتخوان در مطب هم اشاره نمود و گفت که اگر پزشکی در نصب دستگاه کارتخوان شماره فرد دیگری را اعلام کند یا از دستگاه کارتخوان اصطلاحا اجاره ای(متعلق به فردی دیگر) استفاده کند بر اساس قانون مرتکب جرم شده است.

به گزارش ایسنا، معین ضرب العجل برای نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان به حدی از سوی نمایندگان این صنف با مقاومت همراه شد که رئیس سازمان نظام پزشکی با ارسال نامه ای به رئیس سازمان امور مالیاتی خواستار تعویق ضرب العجل معین شده از سوی این سازمان به بهانه دادن آموزش کافی به پزشکان برای استفاده از دستگاه های کارتخوان شده بود!

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 339

به "قابل توجه بعضی پزشکان، نصب کارتخوان اجاره ای جرم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قابل توجه بعضی پزشکان، نصب کارتخوان اجاره ای جرم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید