شیوع بیماری های دستگاه ادراری در زنان

به گزارش شاتر عکاسی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری های کلیوی و مجاری ادرار را در کشور شایع خواند و گفت: کلینیک های مرتبط با این بیماری ها در بیمارستان شهید لبافی نژاد خدمات جدیدی به منظور پیشگیری، تشخیص و درمان ارائه می دهند.

شیوع بیماری های دستگاه ادراری در زنان

به گزارش خبرنگاران، دکتر عباس بصیری فوق تخصص نفرولوژی با اشاره به نقش موثر بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد در ارائه خدمات درمانی، آموزشی و پژوهشی در کشور، عنوان نمود: در کلینیک روزانه اورولوژی، مربوط به جراحی بیماری های کلیوی و مجاری ادرار و بخش نفرولوژی، مربوط به بیماریهای داخلی کلیه و مجاری ادرار این بیمارستان روزانه بالغ بر 100 بیمار توسط پزشکان ویزیت میشوند.

وی ادامه داد: در کلینیک پیشگیری از سنگ های دستگاه ادراری نیز که یکی از شایعترین بیماریها در کشور و منطقه است، برای بیماران مبتلا، بعد از اعمال جراحی با انجام آزمایشات مختلف بر روی سنگهای خارج شده، اقدامات مشاوره ای و پیشگیرانه صورت می گیرد.

بصیری با اشاره به شیوع بیماریهای دستگاه ادراری در بانوان، عنوان نمود: بعضی از بیماریهای مجاری ادرار در زنان نسبت به مردان تفاوت دارد و به علت مسائل فرهنگی و اجتماعی حاکم در جامعه، تا به امروز مغفول واقع شده است. بر همین اساس کلینیک اورولوژی زنان نیز در این مرکز خدمات درمانی مربوط به مسائل کلیوی و مجاری ادرار ارائه می دهد.

به گفته فوق تخصص نفرولوژی، حدود 30 درصد از زنان با اشکالات ادراری رو به رو هستند که ابراز هم نمی نمایند.

45 تا 60 درصد بانوان دچار بی اختیاری ادراری هستند

نسترن محمودنژاد، متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری، با بیان اینکه کلینیک اورولوژی زنان خدمات فوق تخصصی برای درمان مسائل کلیوی و دستگاه ادراری را به بانوان ارائه می دهد، گفت: در این کلینیک از مسائل به ظاهر ساده همچون سنگ کلیه تا تومورهای مثانه یا مسائل عملکردی هریک از قسمتها مورد آنالیز و درمان قرار می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به شیوع بی اختیاری ادرار در بانوان اضافه نمود: بعضی از بانوان با این مشکل و تخصص مرتبط با آن آشنایی ندارند و در بیشتر مواقع متخصصان زنان، آنها را به کلینیک معرفی می نمایند.

به گفته وی، خدمات جراحی و خدمات فوق تخصصی در بخش های سنگ شکن، نوار مثانه و فیزیوتراپی های کف لگن کلینیک اورولوژی بانوان ارائه می گردد.

دکتر محمودنژاد توضیح داد: بانوان نباید از بیان مسائل دستگاه ادراری خود امتناع نمایند، چرا که بیماری های مربوطه بسیار شایع است و منجر به ایجاد اختلال در فعالیت های روزانه فرد می گردد. از طرفی درمان بسیاری از مسائل در مراحل اولیه، منجر به پیشگیری از انجام اعمال جراحی می گردد. به همین منظور توصیه می کنیم افراد، به ویژه بانوانی که سابقه خانوادگی بیماری های مرتبط دارند، برای معاینات مرتب مراجعه نمایند.

وی در خاتمه اظهار کرد: 45 تا 60 درصد بانوان دچار بی اختیاری ادراری هستند و باید در نظر داشت که علت این مشکل بهتر است در مراحل اولیه بیماری آنالیز گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: imgshot.ir شناسه مطلب: 1156

به "شیوع بیماری های دستگاه ادراری در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع بیماری های دستگاه ادراری در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید